Jagen David - B30

Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα, χαζευοντας σημερα στο ebay επεσα πανω στη μηχανη του τιτλου. Επειδη θα ηθελα να ενταξω στη συλλογη μου μια μηχανη τυπου butterfly μεχρι 30€ αυστηρα, ειπα να το ψαξω λιγο περισσοτερο και βρηκα οτι πωλειται και στο amazon και μαλιστα με πολυ καλες κριτικες
Πως σας φαινεται; Αξιζει σαν επιλογη ή υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 15 Απρ 2017, 16:37, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ θα έλεγα ότι υπάρχει κάτι καλύτερο, μιά Παρκερ πεταλούδα
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Μηπως γνωριζεις μοντελο γιατι βγαζει πολλες και δεν μπορω να καταλαβω διαφορες...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 15 Απρ 2017, 16:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Για δες λίγο τις Πάρκερ του Hairmaker, έχει και πεταλούδες... ;)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Επισης, σβησε σε παρακαλω την "υπογραφη" σου στο tapatalk - και να θυμασαι οτι τα links δεν τα πεταμε χυμα στα ποστς αλλα μεσα σε λεξεις ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Από ότι κατάλαβα η μηχανή που postαρες είναι weishi απλά με το brand "jagen david".
Με δεδομένο ότι η weishi κοστίζει κάτω από 10€ θα έλεγα να πάρεις μία weishi.Αν δε σου κάθετε καλά τότε η dorco βγάζει επίσης μία παρόμοια μηχανή,λίγο πιο στιβαρή μου φαίνεται,σε παρόμοια τιμή.

Η πιο ακριβή επιλογή είναι μία parker π.χ. 22r.Εδώ έχουμε πιο βαριά κατασκευή και σχετική καλή κατασκευή με ελάχιστες ατέλειες έως καθόλου.

Μία μεσαία επιλογή είναι και τα σοβιετικά αντίγραφα των παλαιών gillette ενα από τα οποία έχω και είναι 100% ίδιο με τα gillette.Κάνουν από 15-25 σε ολοκαίνουργια κατάσταση ενώ είναι και ρυθμιζόμενες μηχανές.

Εσύ αποφασίζεις...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

rhtoras έγραψε:Από ότι κατάλαβα η μηχανή που postαρες είναι weishi απλά με το brand "jagen david".
Με δεδομένο ότι η weishi κοστίζει κάτω από 10€ θα έλεγα να πάρεις μία weishi.Αν δε σου κάθετε καλά τότε η dorco βγάζει επίσης μία παρόμοια μηχανή,λίγο πιο στιβαρή μου φαίνεται,σε παρόμοια τιμή.

Η πιο ακριβή επιλογή είναι μία parker π.χ. 22r.Εδώ έχουμε πιο βαριά κατασκευή και σχετική καλή κατασκευή με ελάχιστες ατέλειες έως καθόλου.

Μία μεσαία επιλογή είναι και τα σοβιετικά αντίγραφα των παλαιών gillette ενα από τα οποία έχω και είναι 100% ίδιο με τα gillette.Κάνουν από 15-25 σε ολοκαίνουργια κατάσταση ενώ είναι και ρυθμιζόμενες μηχανές.

Εσύ αποφασίζεις...
Ευχαριστω για τη βοηθεια και εγω πριν λιγο διαπιστωσα οτι ειναι rebranded κινεζικη μηχανη, οποτε την απορριπτω...
Για τις parker ενω διαβασα αρκετα καλες κριτικες ως προς το ξυρισμα που προσφερουν, αρκετοι χρηστες ανεφεραν προβληματα με τον twist-to-open μηχανισμο. Ισχυει κατι τετοιο γενικοτερα ή ειναι κατι που συνανταται σε ολα τα butterfly razors?
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Γενικά οι parker είναι Ινδικές μηχανές δηλαδή από μία χώρα με παράδοση στο ξύρισμα(σε σχέση π.χ με την Κίνα).
Παλιά ναι,είχαν πολλά προβλήματα οι μηχανισμοί τους.
Τώρα τελευταία έχουν βελτιωθεί όμως αν και πάλι παραμένει ένα μικρό ποσοστό ρίσκου.

Μπορείς να δεις και το feather popular που έχει όμως πολύ πλαστικό απάνω του.Είναι οικονομικό (κάτω από 15€ στο ebay)και σίγουρα μία καλή επιλογή σαν brandname.Δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει για να σε διαφωτίσω πιο καλά.

Εικόνα
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Feather και 11.5€, το παρηγγειλα χωρις δευτερη σκεψη!
Τωρα για τις Parker μαλλον θα παω να τις δω απο κοντα στο Hairmaker και αν μου γυαλισουν θα παρω μαλλον την 87r.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως αυτη η κινεζικη του τιτλου ή αλλιως weishi εχει καταφερει να αποσπασει τοσο θετικα σχολια στο αγγλικο amazon..!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε μου η weishi δεν είναι και τόσο κακή μηχανή.
Δηλαδή δεν φαίνεται για τέτοια και έχει βελτιωθεί και η ποιότητα κατασκευής της.
Εγώ π.χ που δεν έχω και τα πιο πυκνά γενιά ίσως τη βρω ιδανική.
Οπότε μόλις λάβεις τη μηχανή στο σχετικό νήμα αν θες άφησε τα σχόλια σου να βοηθήσεις και άλλα μέλη με τις εντυπώσεις σου αν θες.

Καλό Πάσχα και περιμένουμε νέα σου!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”