Αγορά DE CC μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα στην παρέα.
Θέλω να πάρω μια δεύτερη μηχανή για να την δώσω στον αδελφό μου.

Λέω για DE και closed comb αφού με την δική μου που δοκίμασε του άρεσε πάρα πολύ το αποτέλεσμα.

Σκέφτομαι όμως να μην πάρω την ίδια αλλά μια άλλη για να έχω και εγώ την ευκαιρία να δοκιμάσω μια ακόμα μηχανή (αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα καταλάβω διαφορά σε σχέση με την EJ DE89 που έχω τώρα).

Επίσης του άρεσε οπτικά η μαύρη λαβή (όπως είναι στην Muhle R106 για παράδειγμα). Η συγκεκριμένη μηχανή έχει την ίδια κεφαλή με την DE89 ή απλώς μοιάζουν έτσι?

Εγώ σκεφτόμουν κάποια σαν την Merkur 33c (αφενός μεν για να δοκιμάσω την κεφαλή της –αυτή είναι ίδια με την 34HD έτσι?- και αφετέρου γιατί έχει λίγο πιο μακριά λαβή και βέβαια και μικρότερη τιμή από την 34HD).

Να σημειώσω πως και αυτός δεν έχει εμπειρία στο Π.Ξ. μόλις τώρα έχει αρχίσει με την μηχανή από τον Χόντο την πρώτη την δική μου και με την EJ DE89 που του έδωσα να δοκιμάσει, αν και είχε καιρό που είχε παρατήσει τους αφρούς και χρησιμοποιούσε κρέμα και πινελάκι για να κάνει αφρό.

Είναι κάποια άλλη που μου διαφεύγει και αξίζει για πρώτη μηχανή για αυτόν αλλά και για να δοκιμάσω και γω κάτι άλλο εναλλακτικά?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Την κλειστη κεφαλη της Edwin Jagger την κατασκευαζει η Muhle και ειναι η ιδια με τις δικιες της κλειστες.

Οι κλειστες κεφαλες της Merkur ειναι η εξης μια - οποτε οποια και να παρεις θα βρεις διαφορα μονο στο κατα ποσο θα σε βολεψει η λαβη τους.

Σου προτεινω μια Lord L6 (σχετικη αντιγραφη της κεφαλης της Merkur) που μπορεις να την συνδυασεις και με οποια λαβη θες απο Merkur/Jagger/Muhle κλπ) αν δεν σε βολεψει η ελαφρια αλουμινενια λαβη που εχει απο το εργοστασιο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλημέρα Παναγιώτη

Όπως τα λέει ο Ηρακλής. Οι μηχανές της Merkur, εκτός από τις ρυθμιζόμενες και τις Slant, είναι όλες κατάλληλες για αρχάριους. Το ίδιο και οι EJ και Muhle (εκτός R41). Εναλλακτικά δες τις Parker 26/24 open comb αλλά και την Wilkinson Sword Classic.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Αν είναι να πας σε merkur μπορείς να δεις και την 42c.
Σε ακόμα πιο φτηνό safety είναι και η lord l6.
Παρόλαυτά μπορείς να δεις και την fatip testina gentile που όμως δεν την έχω δοκιμάσει.

Οποιαδήποτε πλην muhle και edwinjagger θα είναι διαφορετική σε σχέση με τη μηχανή που ήδη έχεις.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”