Επιλογή μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

Καλησπέρα και από εμένα...
Καινούργιος και εγώ εδώ και 3 μήνες στο ΠΞ και επίτρεψε μου να σου πώ τι ακριβώς προμηθευτηκα και τις εντυπώσεις μου..
Ξεκίνησα με δύο μηχανές closed comb ( EJ De86 R - MUHLE R106) υπέροχες και εργονομικές ,κανένα πρόβλημα με την κοντή λαβή, αντίθετα βολεψαν αρκετά... Σημασία έχει το βάρος της μηχανής και κατά πόσο σωστά δουλεύεις την γωνία του ξυρίσματος σου.. Πολύ γρήγορα και πριν λίγες ημέρες τόλμησα και μία ακόμα​ αγορά μηχανής, αυτή την φορά open comb(MERKUR 15c)... Πραγματικά απόλαυση.. Βαθύτερο ξύρισμα, άνετο και ασφαλές... Προσωπικά την προτείνω αν και νέος στο άθλημα... Τώρα να ξέρεις ότι το ποιο βασικό κομμάτι είναι η προετοιμασία που θα κάνεις πριν το ξύρισμα σου για να αποφύγεις "κακοτοπιες" και κοψίματα...Το πώς ακριβώς ,πολλοί φίλοι εδώ μέσα πιό έμπειροι μπορούν να σε καθοδηγήσουν...Εγώ έχω βρει τον τρόπο μου... Τέλος να ξέρεις ότι και οι λεπίδες έχουν την σημασία τους και ποιά σου ταιριάζει αλλά αν έχεις κάνει σωστή προετοιμασία και με την ανάλογη εμπειρία που θα αποκτήσεις κάθε λεπίδα θα υπακούσει στις διαταγές σου....Καλά ξυρισματα φίλε μου :text-welcomewave:
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Νομίζω από πληροφορίες είμαι set. Μένει να πάω από κοντά να τα δω στην πράξη για να διαλέξω. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και το καλοσώρισμα!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις. Πήγα και τα είδα από κοντά και πράγματι τα περί μήκους λαβής κτλ. ήταν ουσιαστικά άνευ ουσίας (ως προς το μήκος αυτό καθεαυτό, όχι ότι δεν έχει τη σημασία του), δεδομένου ότι αλλιώς πιάνεις ένα τέτοιο ξυράφι σε σχέση με τα απλά. Στο χέρι λοιπόν μου φάνηκε πολύ πιο ζυγισμένη η Merkur 34c σε σχέση π.χ. με την 38c (αν και με πιο μακριά λαβή) ή τις 23c/33c (πολύ ελαφριές). Οπότε εκεί κατέληξα. Τώρα αν όντως είναι η πιο βολική θα φανεί στην πορεία. Για το πινέλο θα τα γράψω στην αντίστοιχη ενότητα. Στον Πειραιά που πήγα πολύ εξυπηρετικό το κατάστημα, έχει αναφερθεί πολλές φορές αλλά καλό είναι να το ξαναλέμε.

Τώρα, όσον αφορά το πρώτο ξύρισμα: δεν ξεκίνησε και με την καλύτερη προτετοιμασία, εν γνώσει μου. Τι εννοώ: καταρχήν είχα αφήσει γένια μια βδομάδα. Όπως είχα γράψει ξυρίζομαι συνήθως δυο φορές τη βδομάδα, τώρα όμως έτυχε και το παρααμέλησα. Θα μπορούσα να τα πάρω λίγο με trimmer ή να ξυριστώ με το ξυραφάκι και να ξεκινήσω με την καινούρια μηχανή απ' την επόμενη φορά αλλά ανυπομονούσα :-) Δεύτερον, πάνω που έκανα ένα ντους κι ετοιμάστηκα για το ξύρισμα χρειάστηκε να φύγω. Συνεπώς αναβλήθηκε για μερικές ώρες, όπου δεν είχα την υπομονή ξανά για ντους (ήταν και λίγο αργά). Οπότε όσο να'ναι δεν είχα και τα πιο μαλακά γένια. Βέβαια όταν ξεκίνησα φρόντισα να σαπουνιστώ στο πρόσωπο και να το αφήσω αρκετά λεπτά βρεγμένο με ζεστό νερό αλλά και πάλι θα μπορούσα και καλύτερα.

Στο δια ταύτα: ξεκίνησα απ' τη μια φαβορίτα και είδα ότι ξυριζόμουν πολύ πιο αποτελεσματικά σε σχέση με το απλό ξυραφάκι για γένια τόσων ημερών (καθάριζαν πολύ πιο εύκολα). Επειδή εκεί το δέρμα είναι από μόνο του τεντωμένο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τη μηχανή πήρα λίγο θάρρος και άρχισα να το πηγαίνω με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Κακώς όπως αποδείχτηκε χεχε! Με το που το πήγα λίγο πιο γρήγορα να σου το πρώτο κόψιμο. Ε στη συνέχεια εμφανίστηκαν μερικά ακόμα. Σ' αυτό φταίει σίγουρα και η ευαισθησία του δέρματος που είχε αυξηθεί λόγω παρατεταμένης αξυρισιάς. Βέβαια όταν τελείωσα το δέρμα μου ήταν ερεθισμένο στα σημεία που είχε κοκκινήσει πριν ξεκινήσω το ξύρισμα, άρα δεν ήταν εξαιτίας του. Τα κοψίματα κοψίματα όμως. Σ' αυτό φταίει βέβαια και ότι τα'δωσα όλα! Αρχικά WTG, μετά XTG, στη συνέχεια ATG και μετά... άλλο ένα WTG και ATG (ήθελα να εξασκηθώ χεχε!). Πέρα απ' τα κοψίματα είδα ότι στο κόντρα ξύρισμα παρόλα τα δύο περάσματα έχει αρκετά περιθώρια βελτίωσης (λογικό βέβαια αλλά το περίμενα πιο εύκολο). Τι με απογοήτευσε λίγο: το πιο δύσκολο σημείο για μένα είναι οι τρίχες κάτω απ' τη μύτη. Εκεί δυσκολεύτηκα αρκετά να τις καθαρίσω, επειδή με την κλίση που χρειάζεται να δώσεις στο ξυράφι η κεφαλή "έπεφτε" πάνω στα ρουθούνια μου οπότε δεν έπαιρνε την κλίση που χρειαζόταν και ουσιαστικά δεν ξύριζε (σε WTG). Εν τέλει με πέρασμα XTG/ATG τα κατάφερα αλλά περίμενα να είναι αρκετά πιο εύκολο.

Κάτι άλλο, όταν καθάριζα μια περιοχή πέρναγα το χέρι μου πάνω απ’ το δέρμα και το έβρισκα πολύ στεγνό, κάτι που μου έκανε εντύπωση (με τον αφρό που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα ήταν πάντα υγρό – ίσως έχει να κάνει και αυτό το “λιπαντικό” που έχουν στην κορυφή της κεφαλής τα Gillette ενώ με τη μηχανή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα). Πάντως μάλλον δείχνει ότι δεν είχα κάνει σωστό αφρό ή ότι δεν τον είχα αφήσει αρκετά να ενυδατώσει το δέρμα. Θα ρωτήσω και στη σχετική ενότητα.

Βέβαια μιλάμε για το πρώτο ξύρισμα και με αρκετά δύσκολες συνθήκες! Προφανώς χρειάζεται εξάσκηση.

Συμπέρασμα: ανυπομονώ να ξαναξυριστώ με λιγότερα γένια αυτή τη φορά!
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Για την περιοχή κάτω από τη μύτη κοίτα στο youtube κάτι κόλπα που δείχνουν οι "ξυριστάδες".
Για γλίτσα ψάξε στα σαπούνια που αφήνουν τέτοιο φιλμ. Ο Vavous θα σε κατατοπίσει :)
Let the music play
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

για κάτω από την μύτη τοποθέτησε την μηχανή με την λαβή σχεδόν παράλληλα με το πρόσωπο κι ενώ κρατάς σταθερή την μηχανή και χωρίς να την μετακινείς προς τα κάτω για να ξυριστείς άλλαξε την γωνία της λαβής έως ότου αυτή έρθει σε γωνία κοπής. Μην τραβήξεις προς τα κάτω για να ξυριστείς απλά επανέλαβε: τοποθέτησε την μηχανή με την λαβή σχεδόν παράλληλα με το πρόσωπο κι ενώ κρατάς σταθερή την μηχανή και χωρίς να την μετακινείς προς τα κάτω για να ξυριστείς άλλαξε την γωνία της λαβής έως ότου αυτή έρθει σε γωνία κοπής. Μόλις τελειώσεις με τις γωνίες κάτω από την μύτη συνέχισε κανονικά το ξύρισμα ως συνήθως.

ΥΓ. η ποσότητα και το μήκος των τριχών δεν παίζουν ρόλο παρά μόνο στο πόσα περάσματα χρειάζονται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

@Dr. Takero: δε θέλω κατ' ανάγκη σαπούνι που αφήνει γλίτσα, απλά επειδή είχα συνηθίσει έτσι μου φάνηκε λάθος το να μένει το πρόσωπο στεγνό μετά από πέρασμα με το ξυράφι. Thanks πάντως!

@Yiannis67: θα το δοκιμάσω οσονούπω! Μόνο που δεν είμαι σίγουρος αν θα καταλάβω ότι η μηχανή έχει έρθει σε γωνία κοπής χωρίς να τη μετακινήσω (φαντάζομαι μόλις νιώσω την επαφή με τη λεπίδα). Υποθέτω βέβαια ότι κάποια στιγμή πρέπει να μετακινήσω και τη μηχανή :)
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

δεν χρειάζεται να το καταλάβεις αν και θα το καταλάβεις. θα έρθει σε γωνία κοπής έτσι κι αλλιώς και θα το καταλάβεις σίγουρα από τ' αποτελέσματά του. Η ακολουθία που θα έχεις είναι η εξής: α) το ξυράφι δεν ακουμπάει β) το ξυράφι ακουμπάει γ) το ξυράφι δεν ακουμπάει
Αφού τελειώσεις με τις γωνίες κάτω από την μύτη τότε ναι συνεχίζεις κανονικά το ξύρισμα μετακινώντας την μηχανή αλλά πλέον θα έχεις τελειώσει με τις γωνίες και μπροστά σου... απλώνεται δρόμος ανοιχτός.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έτσι, τα δύσκολα πρώτα και μετά απολαμβάνουμε.

Πάντως έριξα μια ματιά και σε κάποιο βίντεο και ο τύπος, πέρα από τεχνικές για να καθαρίζεις κάτω απ' τη μύτη, λέει κιόλας ότι αν έχετε κανένα Gillette με τις 5 λεπίδες (Fusion, Proglide - δε θυμάμαι πώς τα λένε) που από πίσω έχει και μονή λεπίδα (ακριβείας) μην το πετάξετε! Κρατήστε το για να το χρησιμοποιείτε απ' τη μεριά της μονής λεπίδας ακριβώς σε τέτοια δύσκολα σημεία. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ μόνο με αυτή την πλευρά έχω καταφέρει να ξυριστώ κάτω απ' τη μύτη τόσο άνετα. Η κεφαλή εντελώς flat εφόσον δεν έχει τον όγκο των ξυριστικών μηχανών και η λεπίδα εντελώς στην άκρη αφού δεν είναι στην πλευρά με τις πέντε λεπίδες που έχει το λιπαντικό στην άκρη. Αλλά ξεκινώντας με ΠΞ δεν έχω διάθεση να χρησιμοποιώ άλλο ξυράφι για τη μια περιοχή άλλο για την άλλη. Προτιμώ να μάθω μια και καλή με την ξυριστική μηχανή.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Φυσικά και με 1 μηχανή θα ξυρίζεσαι σε όλο το πρόσωπο. Μη φοβάσαι. Η 34c θα σε βοηθήσει εξαιρετικά. Απλά τέντωνε λίγο τη μύτη και το χείλος, χρησιμοποίησε ίσως το άλλο χέρι, αν θες να κάνεις πολύ καλό καθάρισμα.
Πιστεύω πως τα κοψίματα που λες δεν ήταν κοψίματα, γραμμές δλδ, αλλά nicks, δλδ σημεία. Αυτό θα προκλήθηκε απ την πολλή πίεση που θα βαλες απ τη συνήθεια με τα προηγούμενα αναλώσιμα ξυραφάκια και φυσικά τα πολλά περάσματα. Αρχή είναι, λογικό είναι. Σε λίγα ξυρίσματα θα βελτιωθείς πολύ.
Επίσης προσοχή στο ATG ειδικά σε ευαίσθητες περιοχές του λαιμού. Δες με ποια φορά πάνε οι τρίχες σου και απέφευγέ το. Καλύτερα να κάνεις 2ο χέρι XTG με αντίθετη φορά παρά ATG όσον αφορά τους ερεθισμούς.

Ποια λεπίδα χρησιμοποιείς;
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ναι τα κοψίματα ήταν σε σημεία, με εξαίρεση μια γραμμή στα πλάγια που ούτε που την κατάλαβα (μου το είπαν μετά - εκεί όμως έχω ευαισθησία ακόμα και με απλά ξυράφια).

Λεπίδα χρησιμοποίησα την Astra, κάπου διάβασα ότι αυτή που είχε μαζί η μηχανή δεν είναι και πολύ της προκοπής.

Κάτι άλλο που ίσως έχει σχέση, γενικά χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια στο ξύρισμα (και όχι μόνο). Δηλαδή την αριστερή πλευρά με το αριστερό, τη δεξιά με το δεξί. Δε θα μπορούσα να ξυριστώ μόνο με το ένα χέρι κι απ' τις δύο πλευρές γιατί με βολεύουν και τα δύο (ανέκαθεν δηλαδή όχι τώρα συγκεκριμένα).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”