Επιλογή μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Γιώργο στην περίπτωση σου θες μια αποτελεσματική και ταυτοχρονως όχι και τόσο επιθετική μηχανή. Κι εγώ σου προτείνω Parker 26c ή 24 c. Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου DE. Μην φοβασαι τις Open Comb. Και γενικά μην φοβάσαι μηχανές που υποτίθεται οτι είναι πιο επιθετικές. Βασικά, δυστυχώς, υπάρχει σύγχυση των όρων επιθετική και αποτελεσματική μηχανή. Ναι, οι R41 είναι επιθετικές και λίγο άβολες στο δέρμα, αλλά είναι αποτελεσματικές. Οι Parker OC είναι γλυκές αλλά ταυτοχρόνως αποτελεσματικές και άνετα κάνουν για καθημερινό ξύρισμα. Όλα αυτά, έχοντας ως δεδομένο οτι κάποιος έχει αναπτύξει σωστή τεχνική. Σωστή γωνία και καθόλου πίεση.

Μην ακούς υπερβολές π.χ. οτι μπορεί να σφαχτείς με τέτοιες μηχανές. Κάτι τέτοιες χαζομάρες έχουν βγει από φορουμς του εξωτερικού, από κάποιους που επειδή ξυρίζονται(εαν όντως ξυρίζονται) με open comb ή με μια R41, νομίζουν ότι είναι άντρακλες και μάγκες, και κάνουν άθλο, λες και ξυρίζονται με σπασμένο μπουκάλι μπύρας.

Τέλος, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε single edge μηχανές. Σε αρκετές από αυτές, και για διάφορους λόγους, υπάρχει πολλή καλή ισορροπία γλυκύτητας και αποτελεσματικότητας. Απλά επειδή YMMV ή ΠΟK ελληνιστί (Νώντας σπικινγκ!), πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις τι σου ταιριάζει καλύτερα. Κάποτε κι εγώ ξυριζόμουν ανά τρεις ημέρες. Όταν έφτιαξα την τεχνική μου, η οποία άρχισε να γίνεται αισθητά καλύτερη οταν άρχισα να ασχολούμαι με πιο επιθετικές- αποτελεσματικές μηχανές, πλέον μπορώ να ξυρίζομαι καθημερινά εάν το θελήσω. Οπότε αρχικά η πρόταση μου είναι να δεις τις Parker OC, και να θυμάσαι ξανά και ξανά να μην ασκείς πίεση, να γνωρίζεις ακριβώς την φορά της τρίχας, και να διατηρείς την σωστή γωνία καθ'όλη την διάρκεια του ξυρίσματος.

Το τελευταίο δεν είναι και τόσο εύκολο όσο νομίζουμε. Για να το πετύχουμε, πρώτον δεν σπαμε τον καρπό, αλλά τον κρατάμε σταθερό και κουναμε ολόκληρο το χέρι. Δεύτερον, όπως κατεβάζεις την μηχανή στο μάγουλο, ταυτοχρόνως κουνάς και το πρόσωπο προς τα πάνω. Ετσι διατηρείται πιο εύκολα η σωστή γωνία.

Δεν μιλάω καν για μαχαίρια, γιατί ακόμα δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κανονική φαλτσέτα, αλλά έχω την αίσθηση οτι η ουλτιμεϊτ ισορροπία γλυκύτητας και αποτελεσματικότητας, βρίσκεται σε ένα καλά ακονισμένο ατσάλι. Προσωπικά περιμένω πως και πως να δοκιμάσω ένα καλά ακονισμένο μαχαίρι.
Νίκος
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Καλημέρα και καλή Κυριακή. Θα ήθελα μια πιο επιθετική μηχανή από την Edwin jagger, τουλάχιστον η λαβή να είναι stainless steel και πανω απο 8,5 εκατοστα, closed comb. Ξυριζομαι καθε 3 ημέρες και τα γένια μου ειναι μαλακά. Αν είναι ολόκληρη stainless steel ακομα καλύτερα. Το μπάτζετ ειναι περιορισμένο στα 30.Δοκιμασα open comb την MIL και ειχαμε ως επι το πλειστον αιματηρα ξυρισματα, ετσι κατασταλαξα οτι λογω και των μαλακών τριχων μια επιθετική closed comb θα είναι ιδανικη για μενα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Για μέχρι 30€ το μυαλό μου πάει σε Πάρκερ.
Στα 50, αν μπορείς την υπέρβαση, πας σε Rockwell χρωμίου ή σε μια adjustable που έχουν άπειρες επιλογές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οπως ειπε και ο Αντρεας, στα 30+ ευρω η επιλογη ειναι Parker 64 ή 68. Ανοξειδωτη η λαβη, χρωμιωμενο ζαμακ η κεφαλη. Μεταξυ των 2 σου προτεινω την 68 που ειναι μεν "ανοικτη" αλλα ειναι πιο γλυκια και αποτελεσματικη απο την "κλειστη".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τώρα που λέτε για Parker, ομολογώ ότι με στοιχειώνει η ομορφιά της 94R (αντε και της 97R) αλλά δεν την έχω δοκιμάσει φυσικά και διάβαζα σε κάποιο ξένο forum κάτι που με χάλασε. Ότι ειναι μια επιθετική Edwin Jagger και λόγω ότι η Jagger με κάνει χάλια με αποτρέπει για αγορά. Όσοι έχεται δοκιμάσει κάποια από τις 2 τι λέτε?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειχα και 94 και 97 και 98 κλπ ξυριζαν καλυτερα και πιο βαθια απο EJ και απο "κλειστες" Muhle (εξαιρειται η Rocca), Merkur αλλα οταν πεσεις πανω στις "ανοικτες" Parker καταλαβαινεις τη διαφορα. Και επειδη δεν με βολευουν καθολου οι μακριες και βαριες λαβες - ο συνδυασμος λαβης 94 ή 97 με την ανοικτη κεφαλη της Parker ερχεται κουτι ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είναι πραγματικά πανέμορφες με εξαιρετικές λαβές. Ανοιχτή έχω αλλά ζαχαρώνω την 94R...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε τοτε παρτη και αν δεν σου κατσει η κλειστη - βαλε τη λαβη στην ανοιχτη. 94OC ! :D
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

herco έγραψε: 23 Σεπ 2018, 13:39 Οπως ειπε και ο Αντρεας, στα 30+ ευρω η επιλογη ειναι Parker 64 ή 68. Ανοξειδωτη η λαβη, χρωμιωμενο ζαμακ η κεφαλη. Μεταξυ των 2 σου προτεινω την 68 που ειναι μεν "ανοικτη" αλλα ειναι πιο γλυκια και αποτελεσματικη απο την "κλειστη".
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Ομορφες οι Parker, η 64s πρέπει να είναι ίδια με την
Maggard v3 head με την MR6 λαβη.
Δεν υπάρχουν όμως Ελλάδα, μόνο ebay τις βρηκα.
Οι 68s ειναι κούκλα δεν πιστεύω όμως επειδή ειναι open comp να εχουμε μακελειo οπως με την MIL;
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Υπάρχουν όλες στην Αργυρούπολη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”