Επιλογή μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα και από εμένα,
να ξαναζωντανέψω λίγο το θέμα με την δική μου εμπειρία.
Και εγώ ένα χρόνο μετά την εισαγωγή μου στο Π.Ξ. έκανα την μετάβαση σε open comb με την κεφαλή της R41 σε λαβή ikon.

Τότε ακόμα ξυριζόμουν ανά 3 ημέρες που για μένα ήταν κάτι πρωτόγνωρο. Στο πρώτο μου ξύρισμα με την R41 ήταν σαν να ξυριζόμουν και πρώτη φορά με DE. Το πήγα πάρα πολύ σιγά και έκανα ωραίο ξύρισμα. Κοψίματα δεν είχα την πρώτη φορά αλλά σε επόμενες. Το τράβηγμα πάντως το ένοιωσα και εγώ και το νοιώθω ακόμα όταν την χρησιμοποιώ την μηχανή αυτή, παρόλο που για το επόμενο διάστημα είχε γίνει σχεδόν η μοναδική μου μηχανή με την οποία ξυριζόμουν.

Τώρα έχω κάνει ένα βήμα ακόμα και πλέον ξυρίζομαι κάθε δυο ημέρες και προς το παρόν έχω βάλει στο πρόγραμμά μου και τις άλλες μηχανές και ίσως να έχει λίγο μονοπωλήσει τα ξυρίσματά μου η QShave μου η οποία για το διήμερο μου δίνει πολύ ηπιότερο ξύρισμα από την R41.

Για να ξαναγυρίσω στο πρόβλημα που αναφέρει ο @mantilas και εμένα μου φαίνεται πως η R41 σαν να "τραβάει" λίγο τις τρίχες στο κόψιμο, ή τουλάχιστον σαν να "τραβάει" αν κάνω σύγκριση με την κοπή που κάνει η QShave η οποία κόβει χωρίς να καταλαβαίνεις τίποτα και με ρύθμιση που δεν έχει ξεπεράσει το #3.5. Εγώ την έχω χρησιμοποιήσει με αρκετές λεπίδες (ακόμα και με feather, τις οποίες δεν θεωρώ και τις καλύτερες) και πλέον όλα μου τα ξυρίσματα γίνονται με polsilver αφού πήρα το κουτί με τις 100.
Ναι μεν έχει το βαθύτερο ξύρισμα από τις άλλες μηχανές μου (ε, εντάξει δεν είναι και πολλές) αλλά σίγουρα δεν είναι και το απαλότερο. Τον καλύτερο λόγο βάθους κοπής ως προς την απαλότητα του ξυρίσματος τον έχει η QShave μου και για τον λόγο αυτό θα ζητήσω (ως παιδί και εγώ) από τον Άγιο Βασίλη αυτά τα Χριστούγεννα να με θυμηθεί και να μου φέρει ίσως μια ακόμα μηχανή.

Για τον λόγο αυτό κοιτάζω και εγώ όπως καταλάβατε, για μια ακόμα μηχανή, ιδανικά θα ήθελα μια μη ρυθμιζόμενη, αφού σκέφτομαι ότι αν πάθει κάτι η QShave μου θα χάσω τα καταπληκτικά της ξυρίσματα μέχρι να την αντικαταστήσω.

Ως στόχο έχω την αυθεντική futur που υποθέτω πως θα είναι το ίδιο καλή αν όχι ακόμα καλύτερη από τον κλώνο της και δεν θα έχω άγχος μην μου πάθει κάτι, ή εναλλακτικά κάποια μη ρυθμιζόμενη όπως ήδη ανέφερα, που να πετυχαίνει όμως τον ίδιο λόγο κοπής προς απαλότητα με τις ρυθμιζόμενες.

Ιδανικά θα ήθελα να ανταλλάξω την R41 μου ή να την πουλήσω και να πάρω την νέα, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως το μετανιώσω αργότερα για την πώλησή της.

Ως προτάσεις τι έχουμε για την περίπτωσή μου?
Ξέρω ότι οι επιλογές είναι πολλές και έχω ψιλοξεχωρίσει κάποιες όπως :
Fatip open comb (piccolo ?)
Parker CC (98 ?)
Parker Variant
Merkur Futur
Rockwell 6c
Κάποια πρόταση από κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει και την R41 και κάποια από τις παραπάνω (ή κάποια άλλη που δεν είναι στη λίστα αλλά ικανοποιεί τα κριτήρια)?
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Για αυτό που αναζητάς, από τις μηχανές τις λίστας, αλλά και γενικά, εγώ προτείνω με κλειστά μάτια την Rockwell 6c.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μη ρυθμιζόμενη και open comb από τη λίστα σου είναι μόνο η Fatip.
Αλλά αφού ψάχνεις για ηπιότερη της R41 την βγάζεις και αυτή εκτός λίστας. :)

Επίσης, το ότι σου αρέσει η QShave δεν σημαίνει ότι θα σου αρέσει και η Futur.
Σε αυτές τις δύο δεν μοιάζουν ούτε οι φωτογραφίες τους.
Μπορεί να πάρεις την Futur και να πετάξεις την QShave στα σκουπίδια, μπορεί όμως και να μη σε βολέψει και να ψάχνεσαι να την πουλήσεις.

Η πιο απαλή από όλες στη λίστα σου είναι η 6C αλλά αν πραγματικά έχεις ανάγκη την R41, τότε δεν θα σε ξυρίσει.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Δεν μπορώ να πω ότι "την έχω ανάγκη" την R41. Ξυρίζομαι μια χαρά και με τις δυο άλλες μου μηχανές και φαντάζομαι πως το ίδιο θα είναι και με άλλη μηχανή, δεν θα δυσκολευτώ να προσαρμοστώ. Ούτε ψάχνω το απόλυτο στο ξύρισμά μου. Μάλλον είμαι υπέρ της χρυσής τομής.
Κάθε μια μηχανή θα έχει και τα υπέρ της και τα κατά της.
Χωρίς να την έχω δει, από ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον και απο τα βίντεο στο γιουτιουμπ όσων την δοκίμασαν, δεν είπαν ότι η futur έχει τόση διαφορά με την QShave, εγώ στο μυαλό μου την έχω σαν μια βελτιωμένη QShave, οπότε πιστεύω πως αν ο κλώνος μου αρέσει, η πρωτότυπη θα με ευχαριστήσει ακόμα παραπάνω. Αλλά μέχρι να την πάρω και την άλλη στα χέρια μου αυτό θα είναι μόνο άποψη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Δεκ 2018, 09:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν πολλές QShave, πάντως αυτή που πήρα από Ali ήταν η μέρα με τη νύχτα με την Futur μου.
Με την Futur να κερδίζει κατά κράτος.

Και αφού σου αρέσει σαν μηχανή (είναι και πανέμορφη), είναι νομίζω safe επιλογή.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Tzimisce έγραψε: 12 Δεκ 2018, 08:34 ...αν πραγματικά έχεις ανάγκη την R41, τότε δεν θα σε ξυρίσει.
Δεν ξέρω εαν υπάρχουν πολλοί ανάμεσά μας που έχουν οπωσδήποτε την ανάγκη να ξυριστούν με R41, καθώς καμία άλλη λιγότερο επιθετική μηχανή δεν τους ξυρίζει. Τόσο συρματόσχοινο και πυκνό γένι δεν είναι πολύ συχνό.

Πιστεύω οτι την ανάγκη για αποκλειστικό ξύρισμα με R41 ή παρόμοιες επιθετικές μηχανές, την δημιουργεί, εκτός αυτού που προανέφερα, η έλλειψη εμπειρίας και ανεπτυγμένης τεχνικής. Όσο και να φαίνεται οξύμωρο, υπάρχουν εξήγησεις για αυτό:

Α) Πιο επιθετικές μηχανές μας κάνουν να είμαστε πιο προσεχτικοί, και πιο συγκεντρωμένοι στους κανόνες ορθής και αποτελεσματικής χρήσεως της μηχανής.

Β) Επίσης, οταν δεν έχουμε αναπτύξει καλά την τεχνική μας ακόμα, αδυνατούμε να διατηρήσουμε την σωστή γωνία σε όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος, ή ασκούμε λανθασμένα πίεση, ή κρατάμε λάθος την μηχανή κλπ κλπ. Για να μην μιλήσω για προβλήματα στον αφρό και λοιπά σχετικά.

Οπότε, εαν ισχύουν τα παραπάνω, μια πιο επιθετική μηχανή θα τα πάρει πιο καλά (αποτελεσματικά) τα γένια. Ωστόσο, η χρησιμότητά/αποτελεσματικότητά της σε σχέση με άλλες μηχανές, είναι πιθανόν εικονική.

Όλα αυτά τα διαπίστωσα μετά τον δεύτερο χρόνο ενασχόλησης με το παραδοσιακό ξύρισμα. Εαν τα είχα διαβάσει θα μου έπαιρνε αρκετά λιγότερο.

Προσοχή, δεν λέω οτι κάποιος μπορεί να ξυριστεί με όλες τις μηχανές! Εμένα ας πούμε δεν μου κάνει η Merkur 34c. Mια χαρά θα ξυριστώ, αλλά μιας και δεν πάω κόντρα στο μεγαλύτερο μέρος του προσώπου, και θα πρέπει να κάνω πολλά περάσματα, και το βάθος ξυρίσματος δεν θα έχει σχέση όπως με άλλες μηχανές που χρησιμοποιώ.

Για την ερώτηση του Παναγιώτη, πρόσφατα δανείστηκα μια Futur (ευχαριστώ @Dr.Takero), και αρκετά γρήγορα διαπίστωσα οτι η Futur στην ρύθμιση 5, έχει σχεδόν ίδια αποτελεσματικότητα με την Rockwell 6c στο #5. Όμως, η πρώτη είναι πιο επιθετική, με την έννοια οτι ένιωθα πιο πολύ την λεπίδα στο δέρμα μου, και το ξύρισμά μου ήταν λιγότερο άνετο. Όλα αυτά για το δικό μου δέρμα και τύπο τρίχας.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σαφώς Νίκο.
Και έχω πει και εγώ πολλές φορές ότι από τη στιγμή που δοκίμασα όλες αυτές τις μηχανές (να είναι καλά τα παιδιά του forum που μου τις δάνεισαν) έμαθα να χρησιμοποιώ καλύτερα τις δικές μου.
Προσωπικά βρήκα την 6S τόσο smooth που ακόμη και στο 6 είχα πρόβλημα να πάρω βαθύ ξύρισμα.
Κάτι που πήρα με την R41 και την 98R και παίρνω με την General.
Αντίθετα με εσένα, η 34C με ένα Kai ή Feather μου κάνει πιο καλό ξύρισμα από την 6S, ακόμη και στο 6. :)
Για αυτό είναι καλό, αν είναι δυνατόν φυσικά, να δοκιμάζουμε κάτι πριν το αγοράσουμε.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια χαρα τα πε ο Νομαδας - και να προσθεσω οτι επισης ρολο παιζει και η συχνοτητα. Αν ξυριζεσαι μια φορα τη βδομαδα, τα γενια σου ειναι σαν τα καγκελα απο το "Πετρινα Χρονια" και επιμενεις να ξυριστεις με DE, τοτε η R41 ισως να ειναι μονοδρομος. (Αλλα γνωμη μου ειναι οτι ετσι δεν κανεις την πιο καλη επιλογη για το δερμα σου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ βρίσκω δυσκολότερο να πάρω bbs από μίας μέρας γένια πάρα 2+ ημερών.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ πιθανα ναι - αν και το πηγα πιο μακρια, για εβδομαδιαια γενια.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”