Επιλογή μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Το ξύρισμα με τα 2 χέρια θα σου φαινόταν πιο χρήσιμο σε straight razor νομίζω. Όπως σε βολεύει φυσικά. Κανένα θέμα εκεί.
Υποθέτω πως η γραμμή ήταν στην άκρη του λαιμού, κοντά στο αυτί, ίσως σε σημείο που δε θα χει καν τρίχες. Στα όρια δλδ. Είναι ένα ύποπτο σημείο λόγω χαλαρότητας όταν φτάνουμε εκεί.
Τα nicks οφείλονται είτε στην πίεση είτε στα πολλά περάσματα που κανες. Όσο μπορείς λιγότερη πίεση και θα πάνε όλα καλύτερα. Σιγά σιγά θα σου ρθει. Κι εγώ ακόμα βελτιώνομαι σε αυτό. Βασικά απ τις σαβέττες άρχισα να περνάω πραγματικά πεταχτά απ το δέρμα. Η κοφτερή λεπίδα σε συνδυασμό με τις διαφορετικές γωνίες κόβουν την τρίχα, όχι η πίεση. Αυτή κόβει ή έστω ερεθίζει το δέρμα.

Αφού έκανες την αρχή κι έχεις μάλιστα την 34c στο πλευρό σου, όλα θα πάνε καλά.
Μόλις δοκιμάσεις με πιο επιθετική μηχανή θα καταλάβεις τι μεγάλη βοήθεια σου προσφέρει η μηχανή που διάλεξες.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Sitalkas έγραψε:Υποθέτω πως η γραμμή ήταν στην άκρη του λαιμού, κοντά στο αυτί, ίσως σε σημείο που δε θα χει καν τρίχες. Στα όρια δλδ. Είναι ένα ύποπτο σημείο λόγω χαλαρότητας όταν φτάνουμε εκεί.
Εκεί ακριβώς...
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ε, αισθανόμενος πως τέλειωσε το πέρασμα άλλαξες τη γωνία επί τόπου, ίσως αύξησες και την πίεση να το "αποτελειώσεις"
Και τσααακ το παράσημο του άντρα δικό σου :P Με γεια αν και δε θα μείνει και για πάντα.
Αυτά τα πράγματα όσο και να στα περιγράψει κάποιος, όσα βίντεο tutorial κι αν δεις κτλ αν δεν τα βιώσεις δεν τα καταλαβαίνεις, ούτε και μπορείς να τα αποφύγεις. Μικροπράγματα είναι, που μαθαίνονται με τη χρήση.
Όλα λογικά κι όμορφα. Κάθε φορά θα πάει και καλύτερα, εκτός απ αυτές που θα παραξεθαρρεύεις ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν τη δεύτερη φορά τα πράγματα πήγαν καλύτερα. Καταρχήν δεν έκανα καθόλου κόντρα, ακολούθησα τη συμβουλή του Sitalkas και τα πήρα 2ο χέρι XTG με την αντίθετη φορά. Με τη μύτη όλα καλά, με λίγη υπομονή και χωρίς πίεση καθάρισε μια χαρά! Γενικά πρόσεξα να εφαρμόσω την αρχή της μη-πίεσης και τα πράγματα πήγαν καλά. Κάποιες φορές που δεν κρατήθηκα και το πήγα πιο γρήγορα ναι μεν δεν κόπηκα αλλά το ξύρισμα δεν ήταν τόσο καλό.

Εκεί που είχα θέμα με αρκετά nicks (από γραμμές τίποτα ευτυχώς) και μέτριο αποτέλεσμα ήταν χαμηλά και δεξιά στο λαιμό (όχι πάνω στο μήλο του Αδάμ). Τα πιο πολλά κοψίματα βέβαια ήταν αφανή και τα καταλάβαινα είτε όταν πέρναγε από πάνω το ξυράφη είτε (αργότερα) απ' την επαφή με το after shave. Τώρα γιατί ήταν μόνο δεξιά και όχι αριστερά ίσως έχει να κάνει με την επιδεξιότητα του εκάστοτε χεριού (χρησιμοποιώ και τα δύο), ίσως έχει και διαφορά εκείνη η μεριά (δεν είμαστε και απολύτως συμμετρικοί). Πάντως είναι περιοχή που πάντοτε μου άφηνε ατέλειες, δεν είναι προνόμιο της ξυριστικής μηχανής (εννοείται στις λεπτομέρειες, όχι κάτι εμφανές). Με τη μηχανή πάντως τα κοψίματα επικεντρώθηκαν εκεί και φάνηκε και στο φως ότι περισσότερο "έξυνα" το δέρμα παρά το ξύριζα. Άρα μάλλον δεν είχα τη σωστή κλίση αλλά επειδή είχα ερεθιστεί αρκετά δεν την πάλευα για επιπλέον πέρασμα (και όπως είπα το μέτριο αποτέλεσμα δεν είναι τόσο οπτικό όσο στην αίσθηση).

Μετά πάντως που έβαλα μια καλή δόση after shave μπορώ να πω ότι το τσούξιμο με ξύπνησε για τα καλά (γενικά ανέκαθεν απέφευγα τα after shave με οινόπνευμα λόγω ευαίσθητου δέρματος αλλά τώρα είπα να ξαναξεκινήσω). Ωστόσο με λίγη δόση... μαζοχισμού μπορώ να πω ότι το ψιλοευχαριστήθηκα. Και μετά από λίγο που ηρέμησε το δέρμα μου το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό. Αν είχε μείνει ερεθισμένο θα σκεφτόμουν μήπως δοκιμάσω κάποιο πιο mild after shave χωρίς οινόπνευμα, αλλά δεδομένου ότι μετά από λίγο το δέρμα δείχνει ήρεμο και δεν έχω κάποια ενόχληση μου φαίνεται θα το συνεχίσω και για λόγους απολύμανσης.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι το ΠΞ θέλει υπομονή ειδικά σ' αυτό το στάδιο (της εκμάθησης). Εκεί που με τα απλά ξυραφάκια είσαι έτοιμος σε 10 λεπτά με ελάχιστους ερεθισμούς, εδώ τρώω 30-40 λεπτά με κοψιματάκια. Η διαδικασία όμως είναι σαφώς πιο ικανοποιητική. Το αποτέλεσμα βέβαια χρήζει αρκετής βελτίωσης αλλά θέλω να πιστεύω ότι σύντομα θα φτάσω σε επίπεδα αν μη τι άλλο καλύτερα του συνηθισμένου ξυρίσματος.

Επόμενος στόχος: καλό καθάρισμα της ευαίσθητης περιοχής χαμηλά στο λαιμό όσο γίνεται χωρίς ερεθισμούς. Επίσης αυτοσυγκράτηση για συνολικό πέρασμα με την ελάχιστη δυνατή πίεση.

Απώτερος στόχος: συνολικό ξύρισμα με μεγαλύτερη ευχέρεια/αυτοπεποίθηση, ATG χωρίς ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

φίλε μου FSword θα σου παραθέσω και γω την δική μου εμπειρία σχετικά με το Π.Ξ. αφού και εγώ είμαι πολύ νέος μόλις δύο μηνών και κάτι.
Εγώ ξεκίνησα με μια μηχανή από το Χόντο καταρχήν για να δω τι είναι αυτό το Π.Ξ. και αν μου ταιριάζει οπότε και θα το συνεχίσω ή αν θα το παρατήσω.
Αν την έχεις δει και οπτικά, η μηχανή αυτή ίσως μόνο κατ’ όνομα μπορεί να θεωρηθεί safety razor αλλά αυτό με έκανε να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στα 3 πρώτα μου ξυρίσματα που έκανα με αυτή και μέχρι να έρθει η EJ D89 η οποία έγινε και η μόνιμη μηχανή ξυρίσματός μου εννοείται (προς το παρόν τουλάχιστον).
Τα τρία πρώτα μου ξυρίσματα και εμένα ήταν αφενός μεν χρονοβόρα, αφετέρου δε με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή. Αν με έβλεπε άνθρωπος θα νόμιζε πως ξύριζα ιστό αράχνης! Αλλά και τα τρία ξυρίσματα βγήκαν άψογα (όσο άψογα θα μπορούσαν να βγουν με τα μέσα που διέθετα βέβαια). Τα σημειακά κοψίματα είτε απουσίαζαν παντελώς είτε ήταν ελάχιστα και το αποτέλεσμα βέβαια ήταν τουλάχιστον ισάξιο (αν όχι καλύτερο) από ότι με τα μέχρι τώρα ξυραφάκια μου.
Όταν βέβαια ήρθε η EJ D89 μου τότε διαπίστωσα και τι πραγματικά σημαίνει ξυράφι ασφαλείας και μου έδωσε και την αυτοπεποίθηση που θεωρούσα πως πρέπει να έχω στο ξύρισμα, αφού με την προηγούμενη του χόντου μόνο τέτοια δεν ένοιωθα.
Πλέον κάνω μόνο δυο περάσματα (με την φορά και κάθετα στην φορά) και θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον αντάξιο (αν όχι και καλύτερο) από το κόντρα ξύρισμα που έκανα με το παλιό μου Ζιλέτ
Όμως το σημαντικότερο είναι πως μου έδειξε έναν δρόμο που μέχρι τότε αγνοούσα και μου έδωσε την απαραίτητη ώθηση ώστε να μπω σε αυτόν τον κόσμο, αγοράζοντας την επόμενή μου μηχανή (EJ). Και το ταξίδι που μόλις άρχισε, συνεχίζεται με όλο και καλύτερα ξυρίσματα και όλο και μεγαλύτερη απόλαυση.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

FSword έγραψε:Εκεί που είχα θέμα με αρκετά nicks (από γραμμές τίποτα ευτυχώς) και μέτριο αποτέλεσμα ήταν χαμηλά και δεξιά στο λαιμό.
Όταν μεγαλώσουν λίγο τα γένια σου, πρόσεξε τη φορά που έχουν οι τρίχες σου σε εκείνη την περιοχή. Σε κάποια σημεία οι τρίχες έχουν διάφορες κατευθύνσεις, με αποτέλεσμα όταν κατεβάζουμε την μηχανή προς τα κάτω, να κάνουν στην πραγματικότητα κόντρα ξύρισμα και να δημιουργούνται ερεθισμοί.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχεις δίκιο, αυτό διαπίστωσα όταν κοίταζα εκείνο το σημείο. Η φορά είναι διαφορετική (προς τα πάνω). Ουσιαστικά τα έπαιρνα κόντρα.
Billsig
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Φεβ 2017, 19:18
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 61

Εγώ πάλι ξεκίνησα πριν από ενάμιση περίπου μήνα με μια φθηνή lord 6 με την οποία και συνεχίζω ακόμα.Βέβαια κακή δεν είναι άλλωστε κοψίματα και ερεθισμός απουσιάζουν σχεδόν παντελώς αν και συνήθως είμαι αγχωτικό και όταν ξυρίζομαι.Κοντρα δεν έχω τολμήσει ακόμα παρά μόνο στο λαιμό.Επομενο βήμα η αγορά μιας καλής μηχανής και η προσπάθεια να πάρω λίγο παραπάνω τον χρόνο μου,πράγμα που είναι και η πεμπτουσία του ΠΞ.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Billsig.
"και η προσπάθεια να πάρω λίγο παραπάνω τον χρόνο μου,πράγμα που είναι και η πεμπτουσία του ΠΞ." νομίζω το έθεσε πάρα πολύ σωστά, μάλλον αυτό είναι και το μεγαλύτερο όφελος, το γεγονός ότι μετατρέψαμε μια βαρετή διαδικασία -αν όχι αγγαρεία- σε απόλαυση.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Δεν είναι μόνο απόλαυση.Το πινέλο και οι κρέμες-σαπούνια σε 2 μήνες καθαρίζουν το πρόσωπο.Δοκιμάστε και το alum block.Μου εξαφάνισε τα μαύρα στίγματα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”