Επιλογή μηχανής

Απάντηση
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

64s και 68s δεν είδα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Περίεργο δεν τις βρηκα, απο τις 2 ποια είναι πιο ήπια; Εχω μαλακές τρίχες και ξυρίζομαι καθε 3-4 μέρες. Απλά θέλω να είναι πιο επιθετική απο την Edwin jagger και πιο ήπια απο open comb.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Να επισημάνω πως οι Parker CC δεν είναι "ηπιότερες" από τις OC της ίδιας εταιρίας - το αντίθετο μάλιστα.
Εξάλλου, δεν υπάρχει κάποιος ρητός κανόνας που να λέει πως μια oc είναι απαραίτητα πιο επιθετική από μια cc.

Νομίζω μια καλή μέση λύση ως προς το επιθυμητό αποτέλεσμα (αν μιλάμε για Parker και μόνο) είναι κάποιες TTO όπως η 99R , αλλά δεν είναι ατσάλινη.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Και η 26c μου αρεσε, λογικά κάποια parker θα παρω. Θα δωσω κανα δυο ευκαιριες στην MIL ακομη κι αν εχω ξανα σφαγείο θα αποφασίσω ποια θα χτυπησω. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δεν έχω, αλλά απότι λένε όσοι έχουν, οι πεταλούδες της Πάρκερ είναι ήπιες , εκεί στα επίπεδα
της Τζάγκερ και ίσως ηπιότερες λίγο. Η Πάρκερ έχει βγάλει και την 69CR με 2 κεφαλές,
με μπάρα και OC. Δεν έχει έρθει νομίζω ακόμη Ελλάδα. ;)
Κι απ'ότι βλέπω προς το παρόν υπάρχει μόνο σε Rose Gold λαβή...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

** Νωντα δεν ειναι rosegold, ουτε καν gold - ειναι μπρουτζος πατιναρισμενος ;)
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Το μαύρο χρώμα στην 26c ειναι οκ η ξεβαφει;

Προστέθηκε μετά από 8 ώρες 34 λεπτά 1 δευτερόλεπτο:
Όμορφη μηχανή είναι και η razorock mamba. Από την Edwin jagger είναι πιο επιθετική; Ξεφεύγει βέβαια λίγο στην τιμή αλλά είναι stainless steel και μου άρεσε σε φωτογραφίες που την είδα.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Να κάνω μια ερώτηση χάριν συζήτησης ;

Παρατηρώ πως έχεις σαν πολύ βασικό κριτήριο επιλογής το ατσάλι , ενώ ίσως θα έπρεπε να ψάχνεις για μια αποτελεσματική μηχανή είτε είναι από κράμα zamak είτε αλουμίνιο είτε μπρούτζος είτε ατσάλι ... ( η μηχανή που ξυρίστηκα σήμερα είναι μια μπρούτζινη oc ενός αιώνα και ξυρίζει υπέροχα)

ίσως πρώτα πρέπει να κοιτάζουμε να είναι καλοζυγισμένη η μηχανή με καλό για το χέρι μας μήκος στο handle που να μην γλιστράει , να δένει σωστά τις λεπίδες και να μην έχει τζόγους ...

Για το ατσάλι υπάρχουν διάφορα κράματα και από πολλές χώρες (άλλο το σουηδικό και άλλο το κινέζικο) με κατεργασία σε cnc και κοπή με βίντια η με πρεσάρισμα σε καλούπι ...

Για την mamba δεν την έχω δοκιμάσει και δεν έχω να γράψω κάτι για το ξύρισμα που δίνει αλλά σίγουρα είναι όμορφη μηχανή (και γενικά οι περισσότερες razorock ) και φαίνεται πως έχει καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά (παρόλο που αν δεν κάνω λάθος φτιάχνονται outsource στην Κίνα)

:)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Σωστά μιλας, απλά έτσι για την ιδέα και καλά της αντοχης.Δικιο έχεις, σε parker θα καταληξω γιατί και τα παιδιά εδω την προτειναν και όμορφη ειναι και αποτελεσματικη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”