Επιλογή μηχανής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 12 Δεκ 2018, 09:42 πάντως αυτή που πήρα από Ali ήταν η μέρα με τη νύχτα με την Futur μου
Προφανώς και θα είναι, το ίδιο πιστεύω και εγώ, δεν έχω αυταπάτες ότι ένα προϊόν των 6€ θα είναι το ίδιο με το πρωτότυπο των 70+€, αλλά σύμφωνα με το βιντεάκι του Geofatboy, αυτή που δοκίμασε αυτός, ξύριζε το ίδιο καλά με την Futur. Από εκεί ορμώμενος σκέφτομαι πως αν έχω στα χέρια μου έναν κλώνο αντίστοιχο αυτού που έκανε την δοκιμή στο βίντεο, τότε αγοράζοντας την αυθεντική, αποκτώ τα ίδια αν όχι πολύ καλύτερα επίπεδα ξυριστικού αποτελέσματος και ταυτόχρονα την αντοχή στον χρόνο ενός προιόντος με το όνομα της Μερκουρ.
Συμφωνώ και με το ποστ του @Nomad παραπάνω, γιατί και εγώ είδα την τεχνική μου αν όχι να απογειώνεται, σίγουρα να βελτιώνεται δραματικά από τότε που έβαλα στη ρουτίνα μου την R41 και σχεδόν μονοπώλησε τα ξυρίσματά μου. Επίσης τότε συνειδητοποίησα τι πραγματικά σημαίνει το "δεν ασκώ πίεση κατά το ξύρισμα" και τι διαφορά έχει το "πιστεύω πως δεν ασκώ πίεση" με το "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν ασκώ πίεση".
Nomad έγραψε: 12 Δεκ 2018, 11:48 Για την ερώτηση του Παναγιώτη, πρόσφατα δανείστηκα μια Futur (ευχαριστώ @Dr.Takero), και αρκετά γρήγορα διαπίστωσα οτι η Futur στην ρύθμιση 5, έχει σχεδόν ίδια αποτελεσματικότητα με την Rockwell 6c στο #5. Όμως, η πρώτη είναι πιο επιθετική, με την έννοια οτι ένιωθα πιο πολύ την λεπίδα στο δέρμα μου, και το ξύρισμά μου ήταν λιγότερο άνετο. Όλα αυτά για το δικό μου δέρμα και τύπο τρίχας.
Αυτές τις αναφορές ψάχνω! Αν ξέρω ότι για κάποιον/ους η 6C ξυρίζει το ίδιο αποτελεσματικά αλλά πιο γλυκά από μια ρυθμιζόμενη που επίσης έχω στο στόχο, με βοηθά να αποφασίσω και εγώ για την μελλοντική μου αγορά. Τελευταία πάντως έχω ξεσκονίσει το φόρουμ να διαβάζω συγκριτικά, παρουσιάσεις, σχόλια κ.λ.π. προκειμένου να κατευθυνθώ και να κάνω την επόμενη αγορά μου.
Tzimisce έγραψε: 12 Δεκ 2018, 12:27 Εγώ βρίσκω δυσκολότερο να πάρω bbs από μίας μέρας γένια πάρα 2+ ημερών.
Εγώ ακόμα δυσκολεύομαι να κάνω ένα καλό ξύρισμα σε γένια μιας ημέρας γιαυτό και το κάνω μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο. Ανά δεύτερη ημέρα φαίνεται να είναι αυτό που ταιριάζει στο δέρμα μου ώστε να μην ταλαιπωρείται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”