Μηχανή DE inox

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Θέλω να αγοράσω (όπως αναφέρω και σε άλλο θέμα) μια μηχανή stainless steel ανοιχτή, και επιθετική όχι απόλυτα αλλά κοντά πχ με κλίμακα 1-10 να είναι στο 8 ή και 8,5. Σταθερή και όχι ρυθμιζόμενη. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
Και αυτό γιατί μετά από ένα τέλειο (ίσως το πιο τέλειο ξύρισμα μου των τελευταίων χρόνων) με τη δική μου την 6s σε πολύ επιθετική ρύθμιση είδα το φως το αληθινό. χαχαχαχα. Έχω και μανία με τα ατσάλια.
Αν ήταν και se αντί de ακόμα καλύτερα, αλλά νομίζω δεν υπάρχει σε open.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Για SE μπορείς να κοιτάξεις σε ATT (above the tie) με κωδικό για ανοιχτή κεφαλή SE2. Όσον αφορά DE οι επιλογές είναι πάμπολες. Ωστόσο θα πρότεινα (προσωπικά) εταιρείες που προσφέρουν πλάκες (base plates) πολλαπλών διακένων, όπως για παράδειγμα η ΑΤΤ και η Timeless. Αν δηλαδή η επιθετική πλάκα που τυχόν διαλέξεις σου φανεί αρκετά επιθετική, έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις νέα, ηπιότερη, πλάκα χωρίς να αλλάξεις μηχανή ή σύστημα.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δήμο ευχαριστώ κατ'αρχήν. Για την ΑΤΤ/SE την open νομίζω ότι δεν είναι αρκετά επιθετική αλλά μάλλον φέρνει προς το ήπιο. Η ΑΤΤ σε DE/open έχει τρεις επιλογές που η πιο επιθετική είναι (νομίζω) ή μάλλον δεν είναι αρκετά επιθετική (είπαμε 8/10). Για την Timeless δεν ξέρω και αν κάποιος ή την έχει ή ξέρει εν πάσει περιπτώσει δηλαδή open έκδοση και επιθετικότητα περίπου 8/10.
Σε SE υπάρχει το ξυράφι το Asylum rx που όπως είπε ο Κωνσταντίνος είναι πολύ επιθετικό (και με ξυράφια από την ss) αλλά είναι κλειστό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Blackland OC
Timeless OC 0.95
Τις έχω με safety bar και θερίζουν. Διαβάζω ότι οι OC εκδόσεις είναι για σκληρά γούστα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μπαίνω για ψάξιμο...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Επίσης οι SE δεν χρειάζεται να είναι open comb. Θερίζουν έτσι όπως είναι. Μην τις συγκρίνεις με μια DE. Δεν έχουν σχέση. Κι εγω στις DE προτιμώ σαφέστατα τις open comb, με εξαίρεση την Progress, αλλά μόνο στις υψηλές ρυθμίσεις.

Θα πρότεινα την Executive Shaving Claymore αφού θες κάτι σε Stainless Steel, αλλά είναι καιρό out of stock, καθώς είναι σε φάση ανασχεδιασμού για μείωση του βάρους της. Πιστεύω δεν θα αργήσει πολύ να ξαναβγεί στην αγορά.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το open comb πέρα από το καλύτερο "θέρισμα" πλεονεκτεί στο ότι επιτρέπει στο δέρμα περισσότερο λιπαντικό (αφρός) κατά τη στιγμή που το ξυράφι ακουμπάει στο δέρμα. Σε ό,τι αφορά τώρα το SE είναι πραγματικά ανεκτίμητο το ξύρισμα με το ξυράφι το feather ή ΚΑΙ κλπ. Καμία απολύτως σχέση με τα δίκοπα όσο καλά και να είναι.
Με την ευκαιρία για πέστε (κάποιος που το έχει ζήσει) τι παίζει με Αμερική σε ότι αφορά το τελεωνείο?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”