Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

stergios

Απορω πως δεν αναφερθηκε ακομα μια slant. Εκτος αν ντε και καλα θες open comb.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Ποια είναι η διαφορά μιας sland από μια open comb?
Είναι ακόμα πιο αποτελεσματική απο τις "απλές" open comb?
Στο ηλεκτρονικό κατάστημα τις έχει και τις δυο στην ίδια κατηγορία, στις open comb. Από τις περιγραφές των χρηστών πάντως όλοι τα καλύτερα λένε.
Και ένα φάουλ : 9 ευρώ διαφορά για 2 εκατοστά λαβής ??? (ανάμεσα στην 37 και την 39 λέω).
stergios

Ο τροπος κοπης της τριχας ειναι διαφορετικος. Κοβει οπως η λαιμητομος, λοξα για να μειωθει η αντισταση. Οποτε με λιγοτερα περασματα εχεις κανει βαθυτερο ξυρισμα κ γλιτωνεις τους ερεθισμους. Βεβαια ολα παιζονται.

Οσο αφορα τη μικρη με την μεγαλη slant οι διαφορες ειναι στο μηκος της λαβης, εχουν αλλη σχεδιαση οι λαβες κ διαφορετικο βαρος. Μαρκετινγκ ειναι αυτο εξάλλου.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στέργιο όπως είπες όλα είναι σχετικά . Εμένα μου κάνουν πιο βαθύ ξύρισμα οι open comb. ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
stergios

Δεν αμφιβαλλω Ακη, αλλα εχεις σκληρα γενια η ευερεθιστο προσωπο? Ακομα κ να χεις, δε θα ναι ιδια με τα δικα μου, η θα ναι. Δε το γνωριζουμε. Η φιλοσοφια της slant ειναι: αποτελεσμα αναλογικα με ερεθισμους για σκληρη τριχα κ ευαισθητο δερμα. Δοκιμασες slant κ δε σου κανει συγκριτικα με open comb?
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ναι εχω δοκιμασει . Τα γενια μου ειναι σκληρα και το προσωπο ουτε ευαισθητο ουτε αναισθητο... γενικα οι open comb για τα γενια μου ειναι καλυτερες. Αλλα μην βγαινουμε απο το θεμα μας γιατι θα ερθει το δαμοκλειο post του Ηρακλη να μας συνεφερει ... :law-police:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Μετά την συζήτηση εδώ και για να χαζέψω λιγάκι, εβαλα βιντεάκια στο γιουτιούμπ για να δω συγκριτικά των δυο τύπων μηχανών. Ένας τύπος λοιπόν που τις δοκίμαζε και τις δυο μαζί, μια closed comp και μια slant και ξύριζε μισό πρόσωπο με κάθε μία μηχανή για να κάνει την σύγκριση, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι δεν έχει ουσιαστική διαφορά στο ξύρισμα η μία από την άλλη και ότι στην ουσία είναι το μάρκετινγκ που "επιβάλλει" την ύπαρξη και των δύο στην αγορά παρά η διαφορά στην απόδοση ή στο ξύρισμα. Άρα θα καταλήξω πως όπως σε όλα αλλά μάλλον εδώ ισχύει σε μεγαλύτερο βαθμό, είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και προτίμησης και μόνο με δοκιμή μπορεί κάποιος να βγάλει συμπέρασμα. Απο εκεί και πέρα το θέμα είναι αν αξίζει να διαθέτεις το αντίστοιχο ποσό μόνο και μόνο για να σου φύγει η περιέργεια πως το δοκίμασες και αυτό για να δεις αν κάνει ή όχι σε σένα...
Τουλάχιστον στα βίντεο βλέπεις καθαρά που οφείλεται η ονομασία slant.
Από την άλλη γιορτές έρχονται, στον κόσμο αρέσει να κάνει δώρα, εσύ αφήνεις να εννοηθεί πως μια μηχανή είναι ένα πολύ ωραίο δώρο, οπότε περιμένεις και... που ξέρεις?
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29049 times
Ηλικία: 64

Παναγιώτη, μην δίνεις και μεγάλη εμπιστοσύνη στα video του youtube, τα σχετικά με το wet shaving τουλάχιστον.
Υπάρχουν πάρα πολλοί τύποι, που πολύ απλά δουλεύουν το κόσμο ή πιό απλά ακόμη, δεν έχουν ιδέα από ξύρισμα.
Ολα γίνονται γιά το χρήμα.
Οι μισοί από δαύτους διαφημίζουν ξυριστικά προιόντα και τα βρίσκουν όλα υπέροχα, φαντάζομαι με το αζημίωτο βέβαια ;), οι υπόλοιποι προσπαθούν να γίνουν και αυτοί γνωστοί.
Κάποιοι, ελάχιστοι είναι σοβαροί.

Επιπλέον υπάρχει ο κανόνας YMMV.
Στην περίπτωσή μου:
Με την Merkur 34, χρειάζομαι 4 περάσματα γιά να ξυρίσω γένεια 2 ημερών (μιλάμε πάντα γιά BBS)
Με την Merkur 37 χρειάζομαι 2 περάσματα και κάποια μερεμέτια.
Πάντα με την ίδια λεπίδα, την ίδια προετοιμασία, το ίδιο σαπούνι. Υπόψη, πως οι δύο μηχανές έχουν το ίδιο βάρος και τις ίδιες διαστάσεις, απλά η 37 είναι slant.

Ο μόνος τρόπος γιά να δεις αν σου κάνει μία μηχανή τελικά, είναι να την δοκιμάσεις. Try and error. ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Όσο περισσότερο το ψάχνεις Παναγιώτη, τόσο περισσότερα θα αγοράσεις. Τσεκαρισμένο ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
stergios

Και τοσο "περισσοτερο" αποψη θα χεις! :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”