Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Muhle R41.
Σε εμένα ήθελε γένια τουλάχιστον 3 ημερών αλλιώς κοβόμουν παντού!
Δεν είναι επικίνδυνη, απλά κόβει σε βάθος και απολαυστικά.
Let the music play
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Απ' όσο ξέρω η R101 και η R41 έχουν ίδια κεφαλή με διαφορετική λαβή. Οπότε μιλάμε πρακτικά για την ίδια μηχανή. Μεταξύ Muhle και Merkur Slant για κάποιον με μικρή σχετικά εμπειρία εγώ θα πήγαινα σε Slant. Βασικά έχω και τις δύο (R41 και Slant) και ξυρίζομαι αρκετά αραιά (κάθε 3-4 μέρες). Και οι δύο δε μασάνε αλλά η R41 θέλει περισσότερη προσοχή, κόβεσαι πιο εύκολα σε σχέση με τη Slant αν δεν προσέξεις. Η δε 39C είναι πιο γλυκειά και σχεδόν εξίσου αποτελεσματική (ένα κλικ πιο κάτω απ' την R41 αλλά μιλάμε για μικρή διαφορά που δε θα σε προβληματίσει, ειδικά δεδομένου ότι είναι πιο εύκολο να τη χειριστείς).

Τα παραπάνω απ' τις δικές μου εμπειρίες φυσικά και δεδομένης της μικρής εμπειρίας. Βέβαια σχετικό είναι κι αυτό, αν έχεις μεγάλη εμπειρία σε closed comb μη νομίζεις ότι θα χρειαστείς χρόνο να συνηθίσεις και τις OC.


infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Στο wellshaved διάβασα οτι η R41 είναι για εξαιρετικά προχωρημένους χρήστες.
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

[mention]infini[/mention] , σε μένα η 37c δεν έχει καταφέρει ακόμα να με κόψει. Ίσως επειδή την σεβάστηκα εξαρχής και ξυριζόμουν με το χέρι "γυψαρισμένο", αν κατάλαβες τι εννοώ.
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29044 times
Ηλικία: 64

infini έγραψε: 24 Μάι 2018, 11:01 Στο wellshaved διάβασα οτι η R41 είναι για εξαιρετικά προχωρημένους χρήστες.

Πρακτικά είναι γιά πολύ προσεκτικούς χρήστες. ;) Αν έχεις μάθει να ξυρίζεσαι σωστά με closed comb μηχανή, τότε άφοβα μπορείς να προχωρήσεις στην R41. Απλά απαιτεί απόλυτο σεβασμό και μεγάλη προσοχή μέχρι να την μάθεις, γιατί είναι γεγονός, πως δεν συγχωρεί λάθη.
Διάβασα παραπάνω ότι σκοπεύεις να ξυρίζεις γένια 5 - 7 ημερών.
Δεν ξέρω τι τύπου γένια έχεις (πυκνά, σκληρά, αραιά, μαλακά, κανονικά), αλλά αν είσαι στην πρώτη περίπτωση, θα αναγκαστείς να κάνεις πολλά περάσματα, ακόμη και με την R41, πράγμα που θα σου δημιουργεί συχνά ερεθισμούς.
Σε περιπτώσεις σαν αυτή, κανονικά ταιριάζει ξυράφι (straight razor), πιστεύω...
Γιάννης
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Απόσπασμα από μια κριτική που διάβασα: "Slant seems to go through the hair a bit easier. Maybe that's the slice effect of it. That I like. Otherwise it is very hard for me to get under my nose or around my ears, I think the head is fatter than the fatip or Mühle. Seems to have a narrower blade angle sweet spot. The slant seems to "bridge" sometimes. I don't know how to describe it other than especially on my neck, I'll pull a stroke and there is a line of shaving cream still on my skin. Almost like only the edges touch or only the middle touches, it is not a full width swipe. This also creates problems along the jaw line or my chin. It feels like only a point on the slant is touching my skin and that I could get cut at any time. So despite overall feeling less aggressive than the fatip it scares me more often. Unfortunately I also seem to get some bumps on my neck many shaves. Not bad, but I get none with the R89 and the Fatip. I do think the slant requires nice pulled flat and tight skin to get the best out of it, and this is very hard on the neck and jawline. "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εγώ πάλι δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα με τη Slant. Κοίτα, κριτικές και γνώμες θα διαβάσεις πολλές, πολλές φορές και αντικρουόμενες. Είναι γεγονός ότι η ίδια μηχανή μπορεί να έχει διαφορετικά αποτελέσματα στον καθένα ανάλογα με το δέρμα του, την τεχνική του κτλ.

Φυσικά υπάρχουν και ορισμένα αντικειμενικά γεγονότα, π.χ. δε νομίζω να διαφωνεί κάποιος ότι η R41 είναι αρκετά επιθετική και θέλει πολλή προσοχή. Πάντως κανείς δεν μπορεί να σου πει ποια θα σου ταιριάξει καλύτερα. Μπορούμε μόνο να σε βοηθήσουμε με τις δικές μας εμπειρίες. Από 'κει και πέρα φιλτράρεις και κρίνεις ανάλογα.


macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ουτε και μένα μου δημιουργεί προβλήματα η σλαντ.ξυρίζει βαθιά και εύκολα.απλα την αλλη μέρα δεν χρειάζεται ξύρισμα με οτι σημαίνει αυτό για κάποιον.
stergios

Δεν ειναι καμια απ τις τρεις oc. Κ οπως ειπε κ ο συνφορουμιτης πιο πανω, ειναι πιο σωστο να δεις τι χρειαζεσαι αναλογα με τον τυπο προσωπου σου. Ολες οι παραπανω ειναι καλες μηχανες αλλα μπορει να μη σου κανει καμια. Φυσικα μπορει να μη σου κανει κ καμια απ αυτες που θα προτεινουμε αλλα ειναι διαφορετικο να κανεις τους λογαριασμους σου κ οχι απλα να διαλεξεις μια επιθετική μηχανη. Για παραδειγμα η r41 για να παρω ππλυ βαθυ ξυρισμα θελω επιπλεον περασματα κ δεν τα αντεχει το δερμσ μου. Την αντέχουν τα γενια μου, αλλα οχι το δερμα μου.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε [mention]infini[/mention] αρχικά καλώς όρισες στην παρέα μας, και σου εύχομαι καλή συνέχεια.! :)

Στο θέμα τώρα,

Είναι γεγονός ότι, δεν θα είμαστε ακριβώς στο θέμα αλλά τέσπα, εκτός από την 'βαριοπούλα' (39c Sledge Hammer) που είναι solid bar, οι άλλες δύο είναι semi-open comp, όλες είναι παλιές καλές και δοκιμασμένες μηχανές, αλλά και οι τρείς είναι ζόρικες, και απαιτούν σεβασμό.

Πες μας αν θέλεις λίγα πράγματα για σένα όπως: πόση προϋπηρεσία/εμπειρία έχεις γενικά στο ξύρισμα-ευαίσθητο δέρμα; πυκνά γένια; και με όλα αυτά θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα, τώρα ένα ξύρισμα κάθε 5-7 μέρες που λές, πάντα θα είναι κάτι σαν "αναγκαστική προσγείωση" γιατί ούτε το δέρμα σου θα μπορέσει ποτέ να προσαρμοστεί, αλλά και εσύ θα μαθαίνεις με βήμα σημειωτόν.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”