Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Να καταθεσω κι εγω τη προσωπικη μου εμπειρια και ισως βοηθήσει.Εχω μια Fatip Retro και την Parker 26c.Eχω σκληρα πυκνα γενια και ξυρίζομαι καθημερινά λόγω επαγγέλματος.Η 26c ειναι λιιίγο πιο επιθετική απο τις 34c και de89 που με αυτές ξεκίνησα και τις γνωρίζω καλά.Άρα και για αρχάριο είναι κατάλληλη.Και φυσικά κάνει και για καθημερινό ξύρισμα.Η Fatip σε μένα δουλεύει πολύ καλά με γένια 2 ημερών και άνω,είναι επιθετική και θέλει πολύ καλή τεχνική με κοφτερό ξυραφάκι.'Αρα τη δουλεύω με Rapira chrome(Αυτο ταίριαξε σε μένα με τη Fatip) που ειναι μετριας επιθετικότητας ξυραφάκι.Απροβλημάτιστα.Εγώ την Fatip την πήρα απο περιέργεια,κανονικά δεν θα έπρεπε να την πάρω.Αλλά οταν εχω γένια 2 ημερών τη χρησιμοποιώ και μου κάνει ωράιο ξύρισμα.Η 26c ταίριαξε με Astra platinum και
stainless.YMMV παντα με τα ξυραφάκια.
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 21:37
6
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Για γένια 6 με 9 ημερών χρησιμοποιούμε μονο open comb μηχανές λόγω αποτελεσματικότητας ή και οι close comb κάνουν δουλειά αλλά με πολλά περάσματα?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σε γένια 6 αλλά κυρίως 9(!) ημερών, ότι και να χρησιμοποιήσεις θα έχεις προβλήματα. Με τέτοιο μήκος τριχών η υγρασία του αφρού δεν επαρκεί για να μαλακώσουν και να κοπούν πιο εύκολα. Οι ερεθισμοί είναι αναπόφευκτοι.

Θα πρέπει να κάνεις ένα "τριμάρισμα", πρώτα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Καλώς ήρθες στο forum Βόρειε. Κι εγώ είμαι νέος στο Forum, 8 μηνών στο ΠΞ με Closed Comb, αν και έχω πάνω από 20 χρόνια που χρησιμοποιώ πινέλο και κρέμες. Ο αφρός σε σπρέι είναι μια ανάμνηση των μαθητικών μου χρόνων.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους ποιά η διαφορά της R41 από την R41 Grande όσον αφορά την ποιότητα ξυρίσματος. Εχω δει επίσης αρκετούς να χρησιμοποιούν την κεφαλή R41 με λαβή ikon. Υπάρχει άραγε κάποιος λόγος άλλος πέρα από το χόμπι;
Οπως καταλαβαίνετε ψήνομαι για OC.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 21:37
6
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Christo εγώ αν και 10 μέρες στο ΠΞ ψήνομαι επίσης για open comb...και συγκεκριμένα για την merkur 15c, αλλά νομίζω ότι βιάζομαι πολύ από αυτά που διαβάζω από τους πιο έμπειρους...
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πρεπει να διαβασεις περισσοτερο το φορουμ. Η μηχανη που "ψηνεσαι" να παρεις εχει την OC κεφαλη της Merkur που ειναι πιο ησυχη ακομα και απο την Close της εταιρειας. Δεν θα σου δωσει τιποτα απο αυτα που περιμενεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Για γένια 9-10 ημερών Βόρειε κοίτα για καμια r41 ή με τη μία φαλτσέτες/σαβέττες
Θα χεις μικροατυχήματα στην αρχή καθώς αν ξυρίζεσαι και τόσο αραιά δε μπορείς και να εκπαιδευτείς στη χρήση του τόσο γρήγορα, οπότε θα αργήσεις να του πάρεις και τον αέρα.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Σε εμένα από την άλλη όσο πιο μεγάλα είναι τα γένια τόσο πιο ωραίο είναι το ξύρισμα (merkur 15c), χωρίς κανέναν ερεθισμό ή κόψιμο, ένα wtg και ένα atg δεν πετυχαίνω το απόλυτο bbs αλλά δε με απασχολεί.
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 21:37
6
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Ξυρίζεσαι με open comb μηχανή ίσως αυτό σε κάνει να έχεις βαθύτερο ξύρισμα...
Si vis pacem, para bellum
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Καλησπέρα, ποια από τις 3 θα προτείνατε σε κάποιον χωρίς εμπειρία σε oc, για ξύρισμα κάθε 5 5-7 μέρες;
Merkur Slant 39C
Muhle R101
Muhle R41
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”