Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Τα τελευταία χρόνια που ξυρίζομαι πιο αραιά (5-7 μέρες, έχω μείνει και 3 εβδομάδες) χρησιμοποιώ μια φτηνή μηχανή κουρέματος ως trimmer η οποία κάνει καλή δουλειά και αφήνει γένια σα να είναι 2 ημερών max αξύριστος, και τα υπόλοιπα με gilette. Ο λόγος που θέλω να αλλάξω είναι επειδή υπάρχει πιθανότητα να δώσω την κουρετική και η Gillette λόγω των πολλών λεπίδων μπουκώνει πολύ εύκολα όταν έχω γένια πάνω από 4 μέρες.
stergios

Δε μας λες παλι τον τυπο τριχας που χεις κ τι αποτέλεσμα θες. :) Τελος παντων προσωπικα θα προτεινα μια ρυθμιζομενη μπαλαντερ. Parker variant, merkur progress, Rockwell 6s - 6c. Ειναι πολυεργαλεια και κατα τα τη γνωμη μου καλυπτουν μια μεγαλη γκαμα κοινου. Οχι οτι οι μηχανες που ρωτησες θα μπουκωνουν, αλλα θα σε παιδεψουν περισσοτερο μαλλον με τοσα γενια. Επιπροσθετα, δεν εχεις εξοικιωση, δεν γνωριζεις αν θα ταιριαξουν στο δερμα σου και ισως απογοητευτεις και τις παρατησεις, μαζι με την ιδεα αυτη, η ακομη πρεπει να αγορασεις αλλη επειτα. Εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ταιριαξεις μαζι τους. Δε θα ναι δυσκολο να πουληθουνε, αλλα καταλαβαινεις νομιζω πως το λεω.

Εδωσα την progress που ειχα, οχι γιατι δε μου εκανε. Θα μπορουσα αν ειχα μια μηχανη, μετα απο τοσες αλλες που εχω η ειχα κ να εχω γιατι οχι, μια progress. Χωρις ουσιαστικα να συμβιβαστω.

Φυσικα αυτες που προτεινω ειναι αρκετα "οικονομικες" λυσεις. Η τελος παντων υπαρχουν και ακριβοτερες προτασεις, αν θελησεις.
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Η μεγαλύτερη κλίμακα στις ρυθμιζόμενες είναι το ίδίο με τις μηχανές που ανέφερα;
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Επειδη ανεφερες ξυρισμα ανα 4-5 μερες δεν βλεπω κατι αλλο εκτος απο R41.
Και επειδη παιζει ρολο και το ξυραφακι παρε και μια κατοσταδα Polsilver
απο την Βουλγαρια και το πιθανοτερο ειναι οτι θα βρεις την υγεια σου.

Βεβαια παντα υπαρχει η περιπτωση να μη σου ταιριαζει μια μηχανη,
αλλα η R41 ειναι τρομερα μελετημενη και πολυ πιο ασφαλης
απο αλλες μηχανες που θεωρουνται πιο απαλες.

Θελει φυσικα στοιχειωδη προσοχη, αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο.
Στα πρωτα ξυρισματα περισσοτερο, στα επομενα απλως να μην ξεχνιεσαι.

Και επειδη ρωτησες για ρυθμιζομενες, μια progress στο 5 η 6 και επανω, ειναι περιπου το
ιδιο με την r41, αλλα η R41 υπερεχει ως εμπειρια.

Προστέθηκε μετά από 25 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Για το "προχωρημενους χρηστες" κλπ, μη το παιρνεις της μετρητοις.
Ο γιος μου (26 ετων) ειχε ξυρισει τα αγρια μουσια με την r41 κατοπιν παραινεσης μου,
και απο τοτε εγκαταλειψε τα πολυλεπιδα και κολησε στη r41. (οποτε τελος παντων ξυριζεται)
Πριν απο την r41 ειχε ξυριστει μονο 5-6 φορες με τις αλλες μηχανες μου.
Υπ' οψιν οτι δεν του υπεδειξα καμια τεχνικη. Απλως του ειπα να προσεχει
και να μην πιεζει την μηχανη πολυ.
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Τελικά αγόρασα την R41 με personna platirum. Πρώτη χρήση σε γένια 7 ημερών. 2-3 μικροπληγές σε λαιμό και πηγούνι και γενικά ένα αίσθημα καψίματος-ερεθισμού γενικά στο λαιμό. Το "πρόβλημα" μου είναι το εξής: με την proglide power έκανα 2 περάσμασματα και ήμουν οκ. Με την R41 επειδή προσπαθώ να κάνω πιο απαλές κινήσεις και είμαι πιο προσεκτικός, τα 2 περάσματα δεν είναι αρκετά για να έχω το αποτέλεσμα που είχα με την proglide power. Κρέμα χρησιμοποίησα αυτή https://www.nowfoods.com/beauty-health/ ... have-cream σκέφτομαι ίσως θα έπρεπε να είχα βάλει μεγαλύτερη ποσότητα γιατί δεν κάνει αφρό.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Το παραδοσιακό ξύρισμα δεν μαθαίνετε από την μια μέρα στην άλλη και ειδικά οταν έχουμε να κάνουμε με μηχανές σαν την R41 που είναι για πιο έμπειρους χρήστες. Ωστόσο για γενιά τόσων ημερών, με την προϋπόθεση ότι δεν τα έχεις τριμαρει πριν ώστε να κοντύνει η τρίχα, είναι απ' τις καλύτερες για να ξυρίσουν τέτοιο μήκος. Οταν και αν την μάθεις, θα καταλάβεις οτι το Proglide δεν πιάνει μια μπροστά της.

Εγώ διαφωνώ με την R41 σαν πρώτη αγορά. Ξεκίνησες λίγο ανάποδα. Καταρχήν πρέπει πρώτα να μάθεις να φτιάχνεις σωστό αφρό. Ξεκίνα απο κει, διάβασε τις υπεραρκετές πληροφορίες που υπάρχουν στο φόρουμ, δες βίντεο στο YouTube και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε!

Τέλος, η γνώμη μου είναι οτι καλύτερα να αγόραζες μια λιγότερο επιθετική μηχανή και απλά πριν ξυριστεις θα παίρνεις τα γένια με την κουρευτικη. Όλα αυτά τα λέω για να μην σε αποθαρρύνει το γεγονός οτι το πρώτο ξύρισμα δεν ήταν όπως το περίμενες. Λογικότατο από την στιγμή που ξυριστηκες με την R41 χωρίς καν να ξέρεις εαν έχεις αφρό ή κρεμα της προκοπής. Αυτός ο τρόπος ξυρίσματος είναι τόσο απολαυστικός που μπορείς να φτάσεις στο σημείο να ξυρίζεσαι κάθε μέρα. Οπότε κάνε υπομονή και πάρτο βήμα βήμα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ο Νίκος τα είπε όλα νομίζω .
Απλώς να προσθέσω φίλε μου ότι η συγκεκριμένη κρέμα της Now (μια εξαιρετική εταιρία συμπληρωμάτων διατροφής ) δεν σου έκανε αφρό και δεν θα σου κάνει όσο και αν βάλεις γιατί απλούστατα είναι brushless .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Επειδή σκέφτομαι να την πουλήσω, υπάρχει κάποια ενότητα με αγγελίες; Έψαξα στο forum αλλά δε βρήκα κάτι.
stergios

Δεν μπορεις να συμμετασχεις ακομη λογω του οτι εισαι νεος στο φορουμ. Καλυτερα ισως. Κανε λιγο υπομονη κ μαθε τη μηχανη καλυτερα. Αλλαξε τη γωνια σου. Διάβασε κ ψαξτο. Βελτιωσε την τεχνικη σου, οχι πολλα περασματα, κ δοκιμασε κ αλλες λεπιδες που οτι κ να παρεις αν συνεχισεις το πξ θα σου χρειαστουν. Επισης θα προτεινα ν αλλαξεις την κρεμα που πηρες πιο πανω μ ενα φτηνο καλο σαπουνι. Cella, Palmolive κ.α. Λιγα πραγματα μπορει να φταινε για ενα κακο ξυρισμα κ πολλα για ενα καλο.
infini
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 23 Μάι 2018, 18:32
5
Been thanked: 9 times

Τη δεύτερη φορά δοκίμασα με την Proraso με αλόη και βιταμίνη Ε αλλά δεν είδα διαφορά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”