Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα,

Όχι δεν με έπιασε ήδη η φαγούρα να πάρω καινούρια μηχανή, ακόμα δεν ξεκίνησα το ξύρισμα, όποιος σας το πει αυτό ψεύδεται.

Όχι δεν κοιτάζω τις διαφορές στο ξύρισμα του ενός τύπου από τον άλλο για να το δω σαν αφορμή να πάρω μια μηχανή ακόμα.
Όχι δεν είναι που μπήκε μέσα μου το δαιμόνιο του καταναλωτισμού και κοιτάζω να δικαιολογήσω μια καινούρια αγορά με χίλιους δύο τρόπους.

Είναι που διαβάζω εδώ στο φόρουμ για τις open comb μηχανές και πόσο πιο αποδοτικές είναι στο ξύρισμα σε σχέση με τις closed και σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ αυτή την υπεροχή τους.

Είναι που έχω αποφασίσει να ξυρίζομαι κάθε τρεις ημέρες και που διαβάζω πως οι oc είναι καλύτερες για σκληρά γένια και για ευαίσθητη επιδερμίδα σε σχέση με τις cc.

Είναι που έχω πάρει σβάρνα τον εσύ-σωλήνα και χαζεύω βίντεο με τις ώρες, που συγκρίνουν την μία μηχανή με την άλλη και σκέφτομαι να επαληθεύσω τι ισχύει.

Λοιπόν θέλω την άποψή σας, κυρίως όσων έχετε ήδη επιχειρήσει την μετάβαση από cc σε oc και αν όντως αξίζει για κάποιον που ξυρίζεται ανά 3 ημέρες. Τι κερδίζει κανείς με μια τέτοια μηχανή? Και αν χάνει κάτι, τι είναι αυτό? Είναι πιο αποδοτικό το ξύρισμα με μια τέτοιου τύπου μηχανή σε σχέση με αυτή που ήδη έχω (EJ DE89LBL)?

π.χ. τώρα για να έχω ένα ικανοποιητικό ξύρισμα στο λαιμό πρέπει να κάνω δυο περάσματα και ειδικά στο κάτω κάτω τμήμα του πρέπει να το περάσω σχεδόν κόντρα για να μην αφήνει υπολείμματα. Μια ανοικτού κτενιού μηχανή, το αντιμετωπίζει αυτό το θέμα καλύτερα? Αν ναι με τι κόστος?

Γενικά έχει νόημα η αγορά μιας τέτοιου τύπου μηχανής ή απλά ικανοποιεί άλλου είδους ανάγκες οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με το ξύρισμα?
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Αυτά που λέει ισχύουν φίλε μου γενικά αλλά μπορεί να μην δείτε την τρελή διαφορά που αναζητάς.
Αρχικά π.χ οι open comb της merkur είναι πολύ ήπιες και για καθημερινή χρήση αλλά δεν τους βολεύουν όλους.
Εννοώ πως αρκετοί κάνουν και 4 χέρια για να πετύχουν πολύ καλό ξύρισμα.Εγω προσωπικά και κάποιοι άλλοι κάνουμε μία χαρά τη δουλειά μας απλά στο είπα για να ξέρεις.
Επίσης κάποιες άλλες open comb είναι πιο επιθετικές(είχα και τέτοια) αλλά δεν ήταν τόοοοοσο πολυ καλύτερες/αποτελεσματικές από μία closed comb.
Τέλος είναι και η muhle r41 που όσοι την έχουν λένε ότι είναι πιο επιθετική από οτιδήποτε άλλο ή και η fatip αλλά και πάλι δεν μπορώ να σε διαφωτίσω.

Το point μου είναι ότι εάν σε καλύπτει η closed comb δε βλέπω το λόγο να πάρεις και open comb.
Εγώ π.χ έχω παρκάρει την πολύ επιθετική και άτσαλη(για μένα) edwin jagger de89l για την open comb της merkur 15c.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Για συλλεκτικούς λόγους η αγορά oc επιβάλλεται. Ξεκίνα με όποια σου αρέσει περισσότερο, ανεξαρτήτως κόστους γιατί αν δεν την πάρεις τώρα θα επανέλθεις και θα χεις πάρει κι άλλες πόσες.

Αν σου αρέσει η R41 λόγω του ντόρου γύρω απ το όνομά της, παρ την. Στα γένια 3 ημερών δε θα δεις και μεγάλη διαφορά απ τις cc. Μετά τη βδομάδα ίσως θα έχει πλεονέκτημα. Αν είναι να κάτσεις τόσο αξύριστος γι αυτή όμως... χάνεις όλη την καθημερινή απόλαυση.

Σωστά είπε κι ο ρήτορας πως οι oc δεν είναι απαραίτητα πιο επιθετικές απ τις cc. Κι εμένα η Jagger μου φαίνεται πιο επιθετική απ την 15c. Προφανώς όμως η επιθετικότητα δεν είναι κάτι που με συναρπάζει. Αν έψαχνα για αδρεναλίνη θα κανα extreme sports. Το αποτέλεσμα της κάθε μηχανής παίζει ρόλο, όπως κι η διαδικασία του ξυρίσματος μαζί της. Κι επειδή κάθε μέρα δεν έχουμε την ίδια διάθεση δε χρησιμοποιούμε τα ίδια εργαλεία κάθε μέρα.
Αν θες να δοκιμάσεις μια εντελώς νέα διαδικασία, κοίτα και τις φαλτσέτες. Το στροπάρισμα και το ακόνισμα με πέτρες θα αλλάξουν εντελώς τη ρουτίνα σου. Κάποια στιγμή ίσως μπω κι εγώ στο χορό.

Εν κατακλείδι πάρε όποια oc σου αρέσει και θα σου δίνει διαφορετική αίσθηση απ την παρούσα μηχανή σου, χωρίς όμως να χεις την ιδέα πως θα έχεις τόσο διαφορετικό αποτέλεσμα.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
stergios

Το αν εχει νοημα ειναι σχετικο. Μια αλλη μηχανη ειναι μια αλλη μηχανη. Αυτο που ψαχνεις ισως να το βρεις απο μια cc η μεχρι ισως και σε μια fusion η ακομα και σε straight. Το καθε προσωπο διαφορετικο, ασταθμητοι παραγοντες πολλοι. Κανενας πιστευω δεν μπορει να σου πει σιγουρα στο συγκεκριμενο προβληματισμο σου αν εχει αποτελεσμα μια ενδεχομενη αγορα ενος ξυριστικου προιοντος. Αν δε δοκιμασεις εσυ οτι και να λεμε...Ολες οι προτασεις ενδεχομενως θα χουν τη λογικη τους με ατρανταχτα ισως, για την περιπτωση επιχειρηματα, μα η δοκιμη ειναι δοκιμη. Οταν ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα, που πολλες φορες βεβαια για μας ειναι σημαντικο να τους βρουμε...η λυση ειναι η δοκιμη. Ελπιζω να καταλαβαινεις πως το λεω. Αν δε σε φρεναρει το οικονομικο, μια ενδεχομενη απογοητευση η κατι αλλο, τοτε προχωρα. Ειδαλλως δοκιμασε οσες λεπιδες εχει η αγορα στο ηδη υπαρχον εργαλειο σου. Οπως ολα τα προσωπα ειναι διαφορετικα ετσι "διαφορετικες" γινονται και οι μηχανες σε συνδυασμο με λεπιδες καταλληλες για τη συγκεκριμενη μηχανη και το προσωπο σου. Πιθανα σεναρια μηχανης και λεπιδας: Η μηχανη αναδεικνυει τη λεπιδα κ το αντιστροφο.
Η μηχανη χαντακωνει τη λεπιδα κ το αντιστροφο.
Εγω θα προτεινα να εξαντλησεις τα περιθωρια συνδυασμων για να μην παει "άκλαυτη" κ να σαι σιγουρος πως δεν εχει περιθωρια βελτιωσης.
Επειτα βελτιωσε την τεχνικη σου, ψαξε καλυτερα το προσωπο σου, παιξε με την προετοιμασια, με το software κ το κυριοτερο για μενα, ξυρισου χωρις να περιμενεις τιποτα παρα μονο απολαυση. Χαλαρα με παθος και μερακι. :-)
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Φίλε Παναγιώτη,

Εφόσον έχεις σκληρά γένια και θέλεις να ξυρίζεσαι κάθε 3 μέρες πχ, τότε η open comb μηχανή είναι μονόδρομος.
Σίγουρα, μπορείς να κάνεις τέτοιο ξύρισμα με οποιαδήποτε closed comb μηχανή.
Το ζητούμενο, όμως είναι στα πόσα περάσματα θα έχεις ξυριστεί και πόσους ερεθισμούς θα έχεις εισπράξει στο πρόσωπό σου.

Οι OC κεφαλές είναι πιό επιθετικές, δηλαδή πιό αποτελεσματικές. Ενας φίλος έγραψε παραπάνω γιά επιθετική μηχανή και αδρεναλίνη. Λάθος. Σωστά μεταφράζουμε το "aggresive", "επιθετικό", αλλά δεν είναι επικίνδυνο, ούτε εμπεριέχει την έννοια του φόβου.

Να ξέρεις πως δεν υπάρχουν επικίνδυνες μηχανές, παρά μόνο επικίνδυνοι χρήστες. Χρήστης, ο οποίος δεν σέβεται και δεν "μαθαίνει" το εργαλείο που τον ξυρίζει, σίγουρα θα κοπεί, είτε είναι CC, είτε OC, είτε ξυράφι.

Γιά μένα προσωπικά η κορυφή στις open comb, είναι η Muhle R41, ακολουθεί η Parker 24/26c και μετά η Fatip grande.

Με την R41 ξυρίζω γένια 3 ημερών με 2 περάσματα + κάτι μερεμέτια, ενώ με την R89/EJ89 θέλω 4 -5 περάσματα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Φίλε Γιάννη, με τον τρόπο που περιγράφουμε το επιθετικό ξυράφι ακούγεται αποκλειστικά θετικό, οπότε όσο πιο επιθετικό τόσο πιο καλό. Και ποιος δε θα θελε το αποτέλεσμα των 3 περασμάτων με μόλις 1; Δεν είναι ακριβές αυτό όμως. Άρα είναι κακός ο προσδιορισμός του όρου επιθετικότητα.

Καλύτερα να μιλάμε για αποτελεσματικότητα και φιλικότητα. Συνήθως όσο πιο αποτελεσματικό είναι 1 ξυράφι, τόσο χάνει σε φιλικότητα. Μπορεί όμως με τη σωστή τεχνική ένα φιλικό ξυράφι να δώσει εφάμιλλα αποτελέσματα ή έστω παραπλήσια με πιο επιθετικά. Είναι από κει και πέρα θέμα γούστου και διάθεσης του καθένα να δει τι θα διαλέξει κάθε μέρα.

Με αυτή την ορολογία το R41 είναι ένα πολύ αποτελεσματικό ξυράφι αλλά όχι φιλικό. Με ένα 15c πχ (σχηματικά τα νούμερα) μπορείς να πάρεις το ίδιο βάθος με 1-2 χέρια παραπάνω, με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο και ερεθισμούς. Μπορεί κάποιον να τον ενοχλούν αυτά, μπορεί κάποιον άλλο να τον ικανοποιεί η μεγαλύτερη κλιμάκωση του βάθους ξυρίσματος.

Επομένως κατ εμέ ας τα πάρει όσα τον ιντριγκάρουν σιγά σιγά κι ας έχει πριν κάθε ξύρισμα αυτό το υπέροχο δίλημμα, "ποιο να χρησιμοποιήσω σήμερα;" 8)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Φίλε Παναγιώτη από open comb σε open comb έχει διαφορά. Η muhle r41, η fatip είναι πολύ αποτελεσματικές μηχανές και αρκετά επιθετικές δηλαδή δεν απαιτούν πίεση από σένα. Οι mercur από την άλλη 41c, 15c είναι πιο φιλικές για αρχάριους. Για μένα μην πάρεις ανοιχτού τύπου, πάρε μια progress που είναι για όλα τα γούστα και επιλέγεις εσύ.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Θα συμφωνήσω λίγο-πολύ με όλους τους φίλους παραπάνω.

Και εγώ ξεκίνησα με μια cc (Μerkur 23c) με την οποία έκανα μια χαρά ξυρίσματα ανά 2 μέρες (3 ανά εβδομάδα).
Μετά είπα να δοκιμάσω μια oc αν και τα 40ε περίπου τα σκεφτόμουν - για να είμαι ειλικρινής.
Πήγα στην r41 ...

Σίγουρα ανώτερη ποιότητα ξυρίσματος σε σχέση με την Merkur (αλλά πιστεύω και σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη cc).
Tα ξυρίσματα μου πάλι 3 ανά εβδομάδα (Τρίτη - Πέμπτη -Κυριακή) και σταθερά 4 περάσματα ανεξάρτητα αν ξυρίζομαι με cc ή oc ή slant.

Αναφορικά με την r41, δεν με προβλημάτισε καθόλου και η αλλαγή σε αυτή από την cc με ευχαρίστησε.

Αν δεν σε προβληματίζουν τα 40e (που ο οποιοσδήποτε μπορεί να τα σκέφτεται πλέον, και εγώ τα σκέφτηκα τότε), προχώρα.
Δεν θα χάσεις με την επιλογή αυτή, μόνο θα κερδίσεις (θεωρώ, αν και YMMV όπως όλοι γνωρίζουμε, λίγο πολύ βλέπεις όλοι θετική άποψη έχουν για αυτή την μηχανή).



Έχω και την fatip grande. Προσωπικά πιο επιθετική μου φαίνεται από την r41. Από άποψη ξυριστικής "απόλαυσης" - αν μπορώ να το θέσω έτσι - σίγουρα προτιμώ την r41.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για τις τόσες απαντήσεις - απόψεις.
Αυτή τη δεδομένη στιγμή για να πω την αλήθεια μου δεν έχω πρόβλημα να τα διαθέσω αυτά τα 40€. Να ξεκινήσω από αυτό.
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σιγά σιγά θα ήθελα να προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα και να ξυρίζομαι κάθε δύο μέρες ή και κάθε μέρα, αν το αντέχει το δέρμα μου. Γιαυτό σκεφτόμουν να πάρω μια πιο αποτελεσματική (επιθετική) μηχανή, με την έννοια πως θα μειώσω τα περάσματα, ώστε να ελαχιστοποιήσω και την πιθανότητα των ερεθισμών. Θα ήθελα δηλαδή να γλιτώσω από την αξυρισιά (η γυναίκα μου επίσης το εύχεται!).
Ένα ακόμα θέμα είναι το αισθητικό κομμάτι (!!????). Ναι όσο και αν ακούγεται κουφό σε κάποιους, είναι και αυτό σοβαρό κριτήριο για εμένα τουλάχιστον για την επιλογή μηχανής. Το άψογο φινίρισμα της EJ με ώθησε στην επιλογή της. Η πρόγκρες είναι οριακά αποδεκτή για εμένα με το κίτρινο στέλεχος στο κάτω τμήμα της, η δε φουτουρ δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά, εν αντιθέσει με την R41 ή την R101 τις οποίες θεωρώ κομψοτεχνήματα.
Δεν θα αγόραζα ποτέ μια μηχανή που δεν με ικανοποιεί στο αισθητικό κομμάτι.
Πάντως κρατάω ότι κανένας δεν απογοητεύτηκε με την αλλαγή σε oc ή πως κανένας δεν "τρόμαξε" με μια τέτοια μηχανή.
Θα δούμε...
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Παναγιώτη το "καθημερινό ξύρισμα με επιθετική/open comb είναι και για μένα η καλύτερη επιλογή". Ένα πέρασμα και καθάρισες. Απλά θέλει να δοκιμάσεις αρκετές λεπίδες, πιστεύω, γιατί η R41 γίνεται στρίγγλα με λάθος ταίρι. Και μη ξεχνάς ότι αντί για μηχανή μπορείς να πάρεις μόνο την κεφαλή (20 ευρώπουλα) και να βάλεις τη λαβή της EJ.
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”