Ποια μηχανή ?

jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, είμαι ο Δημήτρης και αποφάσισα να ξεκινήσω το καθημερινό μου ξύρισμα με μια ξυριστική μηχανή safety razor. Ισως ξεκίνησα λίγο ανάποδα και απέκτησα (δώρο) πρώτα ένα σαπούνι mitchell's wool fat το οποίο αν και διάβασα οτι είναι δύσκολο σαπούνι εγώ δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να κάνω αφρό ακολουθώντας πάντα κάποιους κανόνες που διάβασα εδώ αλλά και σε άλλα forum όπως και σε κάποιες τηλεφωνικές συμβουλές του Γιώργου απο το γνωστό κατάστημα στον Πειραιά ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός.
Περιμένω και ένα πινέλο να μου έρθει αυτές τις μέρες, ένα plisoft big bruce 26 για το οποίο έχω διαβάσει τα καλύτερα πάντα για τα λεφτά του (10$ + τα μεταφορικά).Θα ήθελα να ακούσω απο τους γνώστες κάποιες απόψεις-συμβουλές για το αν είναι καλά προιόντα αυτά τα δύο και τι πρέπει να προσέξω.
Τώρα βέβαια θα πρέπει να αγοράσω και ένα safety razor και εδώ νομίζω αρχίζουν τα δύσκολα. Κατ΄αρχήν ξυρίζομαι κάθε μέρα. Εχω ελαφρός ευαίσθητη επιδερμίδα και μέτρια προς σκληρά γένια. Οι επιλογές μου είναι οι εξής:
1) feather as-d2
2) above the tie m1 ή r1 (υπάρχει ένα πακέτο σε καλή τιμή στις αγγελίες)
3) ikon oss handle + de89 ή re89 ή ikon b1 oss(αυτό που είναι open comb και safety bar)
Οποια άλλη πρόταση δεκτή και συγνώμη αν σας κούρασα
stergios

Γεια χαρα! Καλως ηρθες! Θα προτεινα στην αρχη να μην αγορασεις ακριβα προιοντα μεχρι να αποκτησεις μια εξοικειωση με το πξ κ να δεις τι χρειάζεσαι κ τι θα σου καλυπτει τις αναγκες καλυτερα. Τα προιοντα που αγορασες δε τα χω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει καλα λογια. Μια χαρα εισαι. Θες κ ενα σταντακι θα λεγα για πινελο κ ξυραφι κ καποιο after shave balm, lotion. Κ κυριως δοκιμασε πολλες κ διαφορετικες λεπιδες να δεις ποια-ποιες θα ταιριαξει στο προσωπο σου. Επιλογες υπαρχουν πολλες απο μηχανες. Ρυθμιζομενες, closed comb η μια ηπια ισως open comb. Καλη διασκεδαση! :-)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αλήθεια, τώρα με τι ξυρίζεσαι;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Γεια σου Στέργιο και ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Σταντ περιμένω να πάρω το πινέλο στα χέρια μου και μετά θα πάρω,έχω ένα απλό συρμάτινο που δε ξέρω αν θα χωρέσει, όταν έρθει με το καλό θα το δοκιμάσω.
Για την ξυριστική μηχανή θα ήθελα κάποια mild γιατί θα ξυρίζομαι κάθε μέρα και δεν ξέρω πως θα αντιδράσει το δέρμα μου.Αυτές που αναφέρω είναι απο τις πιό ευγενικές από ο,τι έχω διαβάσει γι αυτό και τις γλυκοκοιτάζω, το budget μου σίγουρα δεν φτάνει τα 200 ευρώ που έχει η feather αλλά αν είναι να πληρώσω 90-120 ευρω για να δοκιμάσω κατι φθηνότερο,(2-3 μηχανές) ίσως να αξίζει να παω για μια μεταχειρισμένη στα 120-140 ευρω ή σε μια ikon λαβή (25-30 ευρώ) + μια κεφαλή muhle 89 (20-30 ευρώ) κάπως έτσι το σκέφτομαι (μου αρέσει βέβαια η ιδέα του ανοξείδωτου ατσαλιού αλλά κοστίζει)
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Fotakas τα τελευταία 28 χρόνια (από τα 17 μου) με gillette πλαστικά ξυραφάκια fusion και τέτοια

Added in 2 minutes 53 seconds:
Αλήθεια ξέρει κανείς να μου πεί γιατί δεν μπορώ πλέον να έχω πρόσβαση στις αγγελίες του forum?
stergios

Αν δε σου κανει το συρματινο σταντ ανοιξε το η κλειστο λιγο, η διαμορφωσε το υψος του. Αν φυσικα σε παίρνει.

Οσο αφορα τις αγγελιες δεν μπορεις να συμμετασχεις σε αγγελιες αγορες κτλ οπως ισως δεν θα εχεις προσβαση σε καποια νηματα μεχρι νομιζω να ξεπερασεις καποιον αριθ. δημοσιευσεων σου.

Μηχανες εχει πολυ οικονομικές που σιγουρα θα σου κανουν σωστα τη δουλεια. Merkur 34c, merkur slant, merkur 41c, jagger ed89, merkur progress adjustable κ καποιες προτασεις που θα προτεινουν κ πιο εμπειρα παιδια απο του λογου μου. Δεν ειναι απαραιτητο να ξοδεψεις πολλα χρηματα. Δες κ κατι σε single edge μοντερνο η vintage μηπως σου αρεσει κατι.
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Ναι και η merkur 34 αλλά και η jager ed89 είναι σ' αυτές που κοιτάω.
Οταν έκανα εγγραφή μπορούσα να δω αγγελίες και τώρα όχι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.Δεν πειράζει εξάλλου αν εξαιρέσεις τo πακέτο της above the tie δεν μου άρεσε κάτι άλλο οπότε...
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Μια Jagger 89 είναι ότι πρέπει για καθημερινό ξύρισμα και δοκίμασε διάφορες λεπίδες και βλέπεις τι σου ταιριάζει. Θα πρότεινα και την ρυθμιζόμενη merkur progress. Ακριβή μηχανή ως πρώτη αγορά είναι λίγο ρίσκο. Αγγελίες θα μπορείς να δεις όταν συμπληρώσεις 20 μηνύματα.
Καλώς ήρθες!
Δημήτρης
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Ευχαριστώ kikos7 καλώς σας βρήκα, πιστεύεις ο συνδυασμός αυτής της κεφαλής(89) με ikon oss λαβή αξίζει?
stergios

Συχνα σχετικα, μελη της κοινοτητας πουλουν το κατιτις! Οποτε μη στενοχωριεσαι οπως κ να χει! Μηχανες και ψιψιψονια να θες εδω! :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”