Ποια μηχανή ?

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη. Το να δώσεις ένα σεβαστό πόσο για πρώτη μηχανή και να μην σου κάτσει τελικά δεν νομίζω ότι θα είναι κάτι που θα σου αρέσει . Πάρε μια Edwin Jagger ή μια Merkur 34c HD που είναι εξαιρετικές μηχανές και για αρχάριους αλλά και για προχωρημένους . Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να δοκιμάσεις αρκετές λεπίδες που για μένα είναι το Α και το Ω για ένα καλό ξύρισμα. Καλώς ήρθες λοιπόν !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

:helt
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

jim4 έγραψε:Ευχαριστώ kikos7 καλώς σας βρήκα, πιστεύεις ο συνδυασμός αυτής της κεφαλής(89) με ikon oss λαβή αξίζει?
Θα διαπιστώσεις διαβάζοντας και συμμετέχοντας στο φόρουμ πως με εξαίρεση κάποιες σταθερές αξίες στο παραδοσιακό ξύρισμα (που και αυτές είναι υπό αμφισβήτηση, βλέπε σαπούνια proraso ή Mitchels wool fat) το αν αξίζει κάτι είναι τελείως υποκειμενικό. Αξίζει αν θα ξυρίζει καλά το δικό σου πρόσωπο- τρίχα. Για το δικό μου ξύρισμα η jagger με τη δική της λαβή είναι πολύ ήπια. Όταν της βάζω την πιο βαριά ανοξείδωτη λαβή της Rocnel πραγματικά μεταμορφώνεται και κάνω πολύ ωραία ξυρίσματα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Καλώς ήρθες Δημήτρη. Η γνώμη μου είναι να ψαχτείς λίγο για την 34 της Merkur. Επειδή έχω και άλλες (και την EJ 89) η 34 είναι μια μηχανή που θα σε καλύπτει πάντοτε, αρκεί να βάζεις την κατάλληλη λεπίδα. Ποια είναι η κατάλληλη λεπίδα, κάθε φορά, θα μου πεις. Αυτό θα το ανακαλύψεις με δοκιμές και θα το απολαύσεις, είμαι σίγουρος.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Καλημέρα, Όπως είπαν και αρκετοί προλαλήσαντες, Πάρε μια Merkur 34c HD που είναι εξαιρετική μηχανή και για αρχάριους αλλά και για προχωρημένους . Θα την κρατήσεις μόνιμα στην συλλογή σου ακόμα και εάν θέλεις να προσθέσεις και άλλες. Επίσης, δοκίμασε και τις παρακάτω λεπίδες κατά σειρά γλυκύτητας προς αποτελεσματικότητας.

1. Personna Platinum
2. Gillette 7 o' Clock Super Stainless
3. PermaSharp

και μετά διάβασε τα σχετικά νήματα στο forum.

Added in 12 minutes 26 seconds:
Να προσθέσω, πάρε και το MWF σαπούνι που είναι πολύ ενυδατικό-προστατευτικό με ένα Omega s-brush συνθετικό πινέλο και είσαι έτοιμος.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις-συμβουλές σας.
Η πρώτες σκέψεις μου για μηχανή μετά απο αρκετό διάβασμα ήταν merkur 34 και muhle 89, αν και είχα σχεδόν αποφασίσει οτι θα τις πιάσω στα χέρια μου και θα αποφασίσω ποιά απο τις δυο αυτες μηχανές θα πάρω, μου μπήκε το μικρόβιο της stainless steel μηχανής η οποία βέβαια είναι ακριβή και ίσως θα πρέπει να τις απορρίψω λόγω κόστους σαν πρώτη μηχανή απ ο,τι κατάλαβα.
Εχω διαβάσει οτι είναι αρκετά mild μηχανές ειδικα η feather as d2 και η att m1 είναι οι ηπιότερες και πίστευα οτι για έναν αρχάριο ίσως συγχωρέσουν κάποια λαθη
Ο δεύτερος λόγος ειδικά στη περίπτωση της att είναι η δυνατότητα να έχεις δυο ή και τρείς διαφορετικές κεφαλές με μία πάρα πολύ καλή λαβή.Το ίδιο ισχύει και για την IKON αλλά οι κριτικές για την att είναι κορυφαίες.
Αυτοί ειναι οι λόγοι που με έκαναν να κοιτάζω τέτοιας αξίας μηχανές
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλώς όρισες! Καλά ξυρίσματα και καλές δημοσιεύσεις!
Προτείνω να ξεκινήσεις με την EJ89 γιατί είναι όμορφη (υποκειμενικό) και γιατί είναι ήπια μηχανή η οποία όμως βάζοντας μία λεπίδα επιθετική αλλάζει χαρακτήρα και γίνεται αποτελεσματικότερη και όχι επιθετική. Επίσης όσο το ξυρίζεσαι βελτιώνεις την τεχνική σου και δοκιμάζοντας λεπίδες ανακαλύπτεις ποια σου ταιριάζει καλύτερα.
Αρχικά μην ξοδεύεις σε πολύ ακριβό εξοπλισμό, γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Καλές οι ατσάλινες, σίγουρα. Από την άλλη, όμως, μπαίνουν διάφορα ερωτήματα: Ποια ατσάλινη; Με ξυράφι διπλής κόψης ή μονής;
Και μη ξεχνάς ότι το κόλπο με τις δυο κεφαλές (αυτό που έχει η ΑΑΤ) μπορείς να το κάνεις και με τις EJ/MUHLE, που έχουν και ξεχωριστές κεφαλές.
Κώστας
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Απ' ο,τι κατάλαβα οι ατσάλινες δεν είναι οι κατάλληλες μηχανές για αρχάριο αλλά πολύ καλές για έναν έμπειρο κατασταλαγμένο χρήστη που ξέρει τι ζητάει από την μηχανή του και γνωρίζει και 5-10 καλά ξυράφια να χρησιμοποιήσει μ΄αυτή και έχει και τη τεχνική για να πάρει το μάξιμουμ.Βέβαια είναι μηχανές που θα αντέξουν περισσότερο στον χρόνο.
Οπότε ο δρόμος είναι μονόδρομος ?
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς όρισες και από εμένα Δημήτρη(υποθέτω) :)

Συμφωνώ με τις περισσότερες προτάσεις,που γράφτηκαν,και σύμφωνα με το καθημερινό ξύρισμα,που αναφέρεις,
θα προτείνω φυσικά μόνο μια τριάδα...
  • Edwin Jagger (με όποια λαβή σου αρέσει) η φθηνότερη με ίδια κεφαλή και πολλές λαβές.
  • Merkur 34c HD Μια είναι σε δυο χρώματα,ασημένια-χρυσή.
  • Merkur progress adjustable 500 ή 510 (κοντή-μακριά λαβή) η ακριβότερη με δυο λαβές.
Οι δυο πρώτες,είναι μεσαίας επιθετικότητας,ενώ η progress καλύπτει όλες τις κλίμακες.
Λεπίδες για δοκιμή,μπορείς να πάρεις στην αρχή ένα σετάκι σαν αυτό,ή και μεμονωμένες πεντάδες-δεκάδες.

Το καλύτερο θα ήταν να πας μια βόλτα σε ένα κατάστημα,(όπως αυτό που έχω στο link)ο ίδιος,να τις πιάσεις και να δείς ποια σου κάθεται καλύτερα στο δικό σου χέρι,το ίδιο και για το πινέλο,αν πας άλλωστε στο wellshaved,θα σε καθοδηγήσει ο κ.Γιώργος,και μπορείς να τον ρωτήσεις και ότι θέλεις.

* Όλες αντέχουν στο χρόνο φίλε μου,και είναι και δοκιμασμένες...
* Η γνώμη μου είναι,άσε τις slant,και τις ΑΤΤ για αργότερα,ειδικά η slant,δεν προτείνεται για νεοεισερχόμενους,
τέλος όποια και να πάρεις,από τις τρείς αυτές,λάθος δεν θα κάνεις.!!!

Αν και πάλι έχεις απορίες,εδώ είμαστε,ή κάπου εδώ γύρω.Σου εύχομαι καλές αγορές,και καλά ξυρίσματα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”