Ποια μηχανή ?

jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Ευχαριστώ Αντώνη.
Στο κατάστημα του Γιώργου θα πάω (έχω ήδη μιλήσει μαζί του τηλεφωνικά) όταν μπορέσω γιατί δουλεύω 09.00 - 20.00 κάθε μέρα και είναι δύσκολο.Πινέλο περιμένω να παραλάβω ένα plisoft big bruce το οποίο μου το έκανε δώρο γνώστης του αθλήματος και μου είπε ότι είναι καλό(?).
Σλαντ κεφαλή δεν θέλω για την ώρα τουλάχιστον.
Για την progres, δεν ξέρω κάτι δεν μου αρέσει αισθητικά σ αυτή τη μηχανή.
Merkur 34 και Edwin jagger 89 ναι μου αρέσουν και θέλω να τις δω απο κοντά καθώς και μια Muhle 89

Added in 5 minutes 49 seconds:
Ωραίο και το σετάκι με τις λεπίδες
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Απ'ότι φαίνεται σου δίνεται μια ευκαιρία που λίγη την έχουν κατά την είσοδό τους στο ΠΞ.

Αφού έχεις στα χέρια σου το σαπούνι και το πινέλο (και προσεχώς καλύτερο) πήγαινέ το κλιμακωτά. Συνέχισε μερικές εβδομάδες ακόμα με πλαστικά ξυραφάκια (δεν χάθηκε κι ο κόσμος) ώστε να μάθεις καλά το σαπούνι σου και το πινέλο. Να δεις τις ιδιοτροπίες τους, να καταλάβεις τα χούγια τους και μετά περνάς και στο safety.

Στο πρώτο σου ποστ ανέφερες οτι ξυρίζεσαι καθημερινά. Υπο αυτή την συνθήκη μια open comb θα σου είναι άχρηστη και μια ρυθμιζόμενη θα την χρησιμοποιείς μόνο στις μικρές ρυθμίσεις.

Όσον αφορά την αντοχή, με την ποιότητα κατασκευής των σύγχρονων μηχανών, μια επιχρωμιωμένη (π.χ. Edwin Jagger, Muehle κλπ) μπορεί να σου κρατήσει 70-80 χρόνια και μια ανοξείδωτη 100 χρόνια. Βέβαια απο τα καλύτερα μου σετ, είναι ο συνδυασμός Ιkon λαβής και Muehle safety bar κεφαλής απο το ίδιο κατάστημα, αν και τώρα βλέπω οτι έχουν εξαντληθεί οι κεφαλές.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

jim4 έγραψε:Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Απ' ο,τι κατάλαβα οι ατσάλινες δεν είναι οι κατάλληλες μηχανές για αρχάριο αλλά πολύ καλές για έναν έμπειρο κατασταλαγμένο χρήστη που ξέρει τι ζητάει από την μηχανή του και γνωρίζει και 5-10 καλά ξυράφια να χρησιμοποιήσει μ΄αυτή και έχει και τη τεχνική για να πάρει το μάξιμουμ.Βέβαια είναι μηχανές που θα αντέξουν περισσότερο στον χρόνο.
Οπότε ο δρόμος είναι μονόδρομος ?
Καλησπέρα Τζιμ και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Μηχανές υπάρχουν πολλές και κατασκευάζονται από πολλά και διαφορετικά υλικά όπως πλαστικό, ζαμακ, μπρούντζο, αλουμίνιο, ανοξείδωτο χάλυβα κ.α. Μια μηχανή από επώνυμο κατασκευαστή θα αντέξει στο χρόνο ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής.

Πιστεύω πως το υλικό κατασκευής δεν είναι κριτήριο για το αν μια μηχανή είναι κατάλληλη ή όχι για αρχάριο. Αυτό που συνήθως θα κρατήσει τον νέο μακριά από τις μηχανές αυτές είναι το ψηλό κόστος κτήσης. Αν όμως τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε γιατί όχι μια ανοξείδωτη.

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από ανοξείδωτες μηχανές για να προτείνω κάποια αλλά αυτές που αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ (ΑΤΤ, Feather και iKon) λαμβάνουν συνήθως καλές κριτικές στα ξυριστοφόρουμ. Απόψεις για τις μηχανές αυτές θα βρεις και στο φόρουμ μας από μέλη που τις έχουν δοκιμάσει όπως Νειβαλ και Βαβους. Δυστυχώς η διαθεσιμότητα αυτών των μηχανών στην Ελλάδα είναι πολύ περιορισμένη έως ανύπαρκτη.

Οι μηχανές που προτάθηκαν από τους φίλους συνξυριστές (EJ89, 34C και Progress) είναι ιδανικές για αρχάριο και αν προχωρήσεις με την αγορά μιας εκ των τριών δεν θα απογοητευτείς. Αν αποφασίσεις να πάρεις ανοξείδωτη μηχανή δες και την Muhle Rocca προτού επιλέξεις.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Fotakas έγραψε:...
Συνέχισε μερικές εβδομάδες ακόμα με πλαστικά ξυραφάκια (δεν χάθηκε κι ο κόσμος) ώστε να μάθεις καλά το σαπούνι σου και το πινέλο. Να δεις τις ιδιοτροπίες τους, να καταλάβεις τα χούγια τους και μετά περνάς και στο safety.
...[/u][/b] αν και τώρα βλέπω οτι έχουν εξαντληθεί οι κεφαλές.
Είναι ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω

Added in 14 minutes 50 seconds:
captain_hx έγραψε:
... Αυτό που συνήθως θα κρατήσει τον νέο μακριά από τις μηχανές αυτές είναι το ψηλό κόστος κτήσης. Αν όμως τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα τότε γιατί όχι μια ανοξείδωτη.
Τα λεφτά σίγουρα είναι πρόβλημα,αν όμως μπορείς να αγοράσεις μια ελαφρώς μεταχειρισμένη 'ωραία΄ατσάλινη στα μισά λεφτά και κάνεις το ξύρισμα σου απόλαυση και οπτική και ξυριστική είναι ένα θέμα. :) (ωραία για τα δικά μου γούστα πάντα) :)

Added in 18 minutes 35 seconds:
Ο βαβους έχει muhle rocca και έχει προς πώληση ένα πακέτο ATT θα τον παρακαλούσα να γράψει δυο λόγια για τις μηχανές αυτές
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 05 Φεβ 2017, 19:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οι πολύ μεγάλες παραθέσεις κουράζουν, καλό είναι να παραθέτεις μόνο τα σημεία που απαντάς. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Έχοντας μπει στο πξ πριν από ένα χρόνο περίπου μπορώ να πω ότι η καλλίτερη για εμένα επιλογή είναι η Progress και δεύτερη η 34c. Την EJ 89 αλλά και την Muhle R89 θα τις απέφευγα. Έχω και τις δυο και μετάνοιωσα που τις αγόρασα. Σημειωτέον ότι ξυρίζομαι καθημερινά, συνήθως με την Progress @3,5 και εναλλακτικά με την Merkur 38c (που έχει ίδια κεφαλή με την 34c) ή την Futur @3.
stergios

Επειδη ισως τις δευτερες τις θεωρεις πιο ηπιες? Γραψε αν θες κ τους λογους που θα τις απεφευγες κ γιατι προτιμας τις αλλες, για να υπαρχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Δεν με βόλεψαν καθόλου. Παιδευόμουν χωρίς αποτέλεσμα. Σημειώνω ότι δεν ξυρίζομαι κόντρα και επειδή κάνω καθημερινό ξύρισμα δεν κάνω παρά μόνο ένα πέρασμα.
Και με τις δυο αυτές μηχανές, οι οποίες από ότι διάβασα αφού της αγόρασα, έχουν την ίδια κεφαλή, έμενα αξύριστος με ερεθισμένο πρόσωπο. Όπως λένε πλήρωσα και έμαθα! Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι σε κάποιον άλλον δεν θα ταιριάζουν.
Ως προς τις ρυθμιζόμενες, ελέγχοντας τη ρύθμιση έχεις πληθώρα επιλογών για να βρεις αυτή που σου ταιριάζει. Η δε 38c, άρα και η 34c, μου φαίνεται σαν την progress ρυθμισμένη στο 2,5-3.
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Σήμερα τόλμησα και ξυρίστηκα με την open comb πλευρά της ikon b1 oss και το αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ καλό ξύρισμα, δεν μπορούσα να το πιστέψω οτι με το πρώτο πέρασμα είχα σχεδόν τελειώσει το ξύρισμα,εκτός από ένα δύο σημεία βέβαια για τα οποία χρειάστηκε και δεύτερο πέρασμα (ξυρίζομαι πάντα με την φορά των γενιών και όχι κόντρα}.
Τελικά έχουν απόλυτο δίκιο όσοι λένε οτι, μόνο με τις δοκιμές μπορείς να ξέρεις τι σου ταιριάζει και τι οχι, δέν υπάρχει κάποιος κανόνας, η τέλεια μηχανή για κάποιον μπορεί να είναι η χειρότερη για κάποιον άλλο και το αντίθετο. Εγώ προσωπικά έβλεπα open comb μηχανή και την απέριπτα αμέσως επειδή φοβόμουν τους ερεθισμούς απο το ''επιθετική μηχανή'' που διάβαζα, έλα όμως που δεν είναι έτσι τελικά.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος που τελικά δεν αγόρασα μηχανή με safety bar (κοιτούσα και ακριβές πανάθεμα με).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”