Ερωτηματα αρχης

Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα
Διαβαζω το φορουμ απ το καλοκαιρι αν και τωρα γραφηκα
Σας ευχαριστω για οσα μου μαθατε

Ξεκινησα με αφτερ σειβ μπρουτ,ολντ σπαις, ακουα βελβα,πινο πευκο,μυρτω ολες.να σκεφθεις οτι δεν χρησιμοποιουσα καν αφτερ σειβ.αστα να πανε

πηρα και ενα σαπουνακι προρασο πρασινο και δυο πινελακια ενα hjm ( της muhle ειναι αληθεια? ) και ενα omega το 10065.νομιζω χοιροι και οι δυο,αν κανω λαθος διορθωστε με

Τωρα ηρθε η ωρα να ξεφορτωθω τη μαχ3.ειμαι αναμεσα μερκουρ 34, την ej και την progress με σκοπο να αρχισω απ το 1,2 και να ανεβω σταδιακα.στο θεμα επιλογης de εχω κολλησει Απο ξυραφια προς μπολζανο ειμαι.απορριπτω σουπερμαρκετιστικα αστρα και ντερμπυ.καποια αλλη επιλογη προτεινετε?

Καλο βραδυ σε ολους
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλως ήρθες Sotis! Θα ξεκινήσω από τις λεπίδες. Κακώς απορρίπτεις τις Astra, καθώς είναι πολλή καλές λεπίδες. Ελπίζω να μην τις μπερδεύεις με τις Astor. Το σημαντικό είναι να δοκιμάσεις αρκετές μάρκες για να δεις ποια ή ποιες σου ταιριάζουν καλύτερα. Αν θέλεις πες μας για το πόσο σκληρά και πυκνά είναι τα γένια σου, ώστε να προτείνουμε λεπίδες.

Όσον αφορά τη μηχανή εγώ προτείνω την Progress με κλειστά τα μάτια. Εξαιρετική μηχανή που δίνει άνετο και βαθύ ξύρισμα. Εαν τα γένια σου δεν είναι πολύ σκληρά και πυκνά κοίτα και τις 34c και EJ αν θες. Αλλά η πρότασή μου παραμένει η Progress ή και η Futur. Δεν την έχω τη δεύτερη, αλλά πρόκειται επίσης περί εξαιρετικής μηχανής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nomad την 12 Ιαν 2017, 22:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Καλώς ήρθες!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Καλώς ήρθες και καλά ποσταρίσματα εύχομαι, πολύ καλά θα κάνεις να πετάξεις τo οποιδήποτε cartridge πολυλέπιδο έχεις και να στραφείς σε safety razor.
Aν κι απ' αυτές που αναφέρεις έχω προσωπική εμπειρία μόνο με τις Mercur 34c και EJ89 οι οποίες είναι αξιοπρεπέστατες entry level θεωρώ ότι η progress είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή αφού σου προσφέρει επιλογή επιθετικότητας στη λεπίδα, όσο για τις λεπίδες κανείς δε μπορεί να σου προτείνει κάποιες με σιγουριά καθώς μόνο οι δοκιμές τους στο πρόσωπό σου θα σου πουν ποιά σου κάνει.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Καλώς όρισες. Η EJ είναι η πιο ήπια μηχανή. Αποτελεσματική αλλά ήπια. Η 34 από τους περισσότερους θεωρείται μεσαίας επιθετικότητας (Για μένα απλώς παίρνει το 100% των χαρακτηριστικών της λεπίδας). Αυτά σίγουρα τα έχεις διαβάσει. Υπάρχει και η λύση μηχανή EJ και αν κάποια στιγμή θελήσεις κάτι πιο επιθετικό να πάρεις και μια κεφαλή muhle R41. Tα bolzano εμένα μου αρέσουν, σε άλλους όχι. Όπως έχουν γράψει άλλοι φίλοι πολύ νωρίτερα στις λεπίδες υπάρχει η λύση των πολλών δοκιμών. Ένα πακετάκι από persona, astra, bolzano και όποιο άλλο σε τραβήξει για αρχή για να βρεις αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Σωστη η παρατηρηση σου nomad.τις μπερδεψα με τις astor που εχει το σουπερμαρκετ.για τις astra οντως εχω διαβασει καλες κριτικες.θα παρω 4-5 πακετακια δεκαδας διαφορετικης εταιριας οπως μου ειπατε παιδια και θα τις δοκιμασω μεχρι να καταληξω.τα γενια μου θαρρω ειναι μετριας διαλογης σε σκληροτητα με νορμαλ πυκνοτητα.φανταστειτε οτι με την μαχ3 ξυριζομαι 2 περασματα μονο κοντρα απροβληματιστα ενιοτε και με σαπουνι χεριων αντι αφρου.πρεπει να προσπαθησω για να κοπω με αυτην αφου ξυριζομαι σαν πατιναζ,γρηγορα και τυφλα.τωρα με τις safety τερμα αυτα,θελει προσοχη και σιγα σιγα.κοντρα αν προσπαθησω και παρω την προγκρεσσ τελικα με το 1 και μετα απο πολλα ξυρισματα.παντως αν δεν ξυριστω κοντρα θα μου κακοφανει στην αρχη,νιωθω αξυριστος.
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες! Αλήθεια η νέα Μυρτώ ανθός πορτοκαλιάς που σου φαίνεται ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
sotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 21:03
7
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 3 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 41

Καλησπερα!η χειροτερη απο τις τρεις μακραν.η λεβαντα και το λεμονι πολυ καλυτερες.οταν την βρηκα στο χαρμανη την πηρα αμεσως,γιατι ο σκλαβενιτης φερνει μονο τις αλλες δυο.δεν με ενθουσιασε παντως καθολου
Τοις μεν νόμοις, παλαιοίς χρώ, τοις δ' όψοις, προσφάτοις.
Περίανδρος, 668-584 π.Χ.
Τύραννος της Κορίνθου και εκ των 7 σοφών
Άβαταρ μέλους
Mysterious Stranger
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 22:29
7
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Καλως ηρθες στο φορουμ κι απο μενα.

Η μαγεια του wet shaving δεν περιοριζεται μονο στο απολαυστικο ξυρισμα αλλα ενισχυεται ακομα περισσοτερο με τη δυνατοτητα που εχεις να δοκιμασεις μια ΠΛΗΘΩΡΑ προιοντων περιποιησης με πολυ διαφορετικο χαρακτηρα και αισθηση.

Ξεκινας με κατι, μετα πας σε αλλα, after shave, δοκιμαζεις κρεμες, σαπουνια, λεπιδες κλπ. Και ολα αυτα σε οικονομικη σχετικα τιμη με αποτελεσμα να μπορεσεις να πειραματιστεις αρκετα και να δημιουργησεις τη δικη σου all time classic λιστα προιοντων.

Στο θεμα της βουρτσας και της μηχανης φυσικα θα περιοριστεις σε μια επιλογη, οποτε φροντισε να ταιριαζουν στα θελω σου. Για μενα η Merkur ειναι εγγυηση, με αυτη ξεκινησα και αυτην επιλεγω. Ο,τι και να παρεις απο την εταιρια ειναι υψηλης ποιοτητας και δε θα σε απογοητευσει. Υπαρχουν φυσικα και πολλες αλλες εταιριες με αξιολογοτατα προιοντα οπως η EJ. Για βουρτσα προτεινω να κανεις μια καλη καταθεση και να παρεις silver badger μιας και θα την κουβαλας σε ολη σου τη ζωη και τριχα με τριχα εχουν μεγαλη διαφορα στο "μασαζ" που κανουν στο προσωπο. Το μικρο μεγεθος μαλιστα (19mm) ειναι υπεραρκετο, πιο ευκολο στο μανουβραρισμα για το απλωμα του αφρου και θα σου βγει και αρκετα πιο φτηνα. Επιπλεον ειναι εξαιρετικα βολικη λογω μικρου μεγεθους και στη μεταφορα εαν ταξιδεψεις.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα, ελπιζω να βοηθησα!
(Σορρυ για το α-τονικο συστημα αλλα γραφω απο κινητο και δε βολευουν οι τονοι! :P )
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”
― H.P Lovecraft
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Kαλημέρα και από εμένα.

Θα συμφωνήσω με όλα τα παιδιά παραπάνω.

Το ΠΞ είναι ίσως ένα από τα ενδιαφέροντα που μπορεί να έχει κάποιος, όπου το YourMilleageMayVary έχει πλήρη εφαρμογή και αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

"Παίξε μπάλα" άφοβα για αρχή με προϊόντα, (λεπίδες, κρέμες, σαπούνια κλπ) όχι κατ' ανάγκη ακριβά, ώστε να δεις που καταλήγεις αρχικά από άποψη ικανοποίησης και ευχαρίστησης στο ξύρισμα, και σταδιακά, μπορείς, αν το επιθυμείς, να επεκταθείς, και σε ακριβότερες επιλογές, όπου σίγουρα θα βρεις και ποιοτικότερα προϊόντα.

Τα φθηνότερα, δεν σημαίνουν απαραίτητα, ότι υπολείπονται σε ποιότητα από τα ακριβότερα.
Πχ proraso, palmolive, MWF (όπου στα 10ε που κοστίζει, θεωρείται και είναι, από τα κορυφαία σαπούνια στο χώρο).

Enjoy the ride ... χωρίς βιασύνη και ψυχαναγκασμούς του στυλ να δω και αυτό, να δοκιμάσω και εκείνο ...

Απόλαυσέ το ... :D
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”