Καλημέρα Λίγη Βοήθεια Παρακαλώ.

Απάντηση
stavros.kalfone
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2017, 14:59
7

Καλημέρα και καλή χρόνια σε όλους . Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι είμαι καινούριος τελείως στο χώρο του ΠΞ και ελπίζω να μην κουράσω το φόρουμ λόγω απειρίας.
Βασικά θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για το αν μπορώ να ξεκινήσω με το ΠΞ έχοντας τα παρακάτω δεδομένα - ανάγκες και αν ναι προς τα που να κινηθώ με εξοπλισμό.
1. Λόγο εργασίας πρέπει να ξυρίζομαι κάθε μέρα πρωί πρωί κιόλας μην έχοντας παρά πολύ χρόνο αφού σηκώνομαι ήδη 5.15 κάθε πρωί.
2. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ ξυιστικες μηχανές εμπορίου κυρίως της gillete και αφρό noxema.
3. Γενιά έχω σχετικά σκληρά και επειδή ξυρίζομαι κάθε μέρα γενικά βγαίνουν γρήγορα. Το πρωτοποριακός μου είναι αρκετά ξηρό σε σημείο που πολλές φορές ειδικά τώρα το χειμώνα έχω ξηροδερμία.
Ευχαριστώ πολύ και αναμένω τη βοήθεια σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Ιαν 2017, 18:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα Σταύρο, καλωσόρισες.
Υποθέτω οτι αυτό που πρωτίστως αναζητάς είναι η ταχύτητα στο ξύρισμα. Σαν αρχάριος, καθένας ξοδεύει αρκετό χρόνο, κυρίως λόγω φόβου. Αλλά αυτό είναι κάτι που εύκολα ξεπερνιέται. Μετά από μερικά ξυρίσματα αρχίζουν και "λύνονται" τα χέρια και οι κινήσεις γίνονται πιό εύκολα, σχεδόν μηχανικά.

Επίσης, το ξύρισμα με πινέλο και μηχανή ασφαλείας είναι πολύ πιο βαθύ και αποτελεσματικό. Τόσο που θα σου επιτρέπει να ξυρίζεσαι απο βραδύς και το πρωί να μοιάζεις ακόμα φρεσκοξυρισμένος.

Για το δέρμα και την ξηροδερμία, τι καλύτερο απο ενα ποιοτικό balm για μεταξυριστική προστασία; Korres, Apivita, Faena έχουν εξαιρετικά προϊόντα για αυτήν την περίπτωση.

Αν βρίσκεσαι στο Λεκανοπέδιο, μία βόλτα στα γνωστά καταστήματα (όπως το wellshaved) θα σου δώσει λύσεις αλλά και απαντήσεις στις όποιες απορίες σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
stavros.kalfone
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2017, 14:59
7

Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση θα περάσω από το κατάστημα να δω τι γίνεται. Χαίρομαι που τουλάχιστον υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω κάτι από ότι κατάλαβα. Να είσαι καλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Ιαν 2017, 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μπορείς να ξυριστείς γρήγορα αλλά αυτό θέλει και κάποιο χρόνο.10 λεπτά είναι ο μέσος όρος να ξέρεις.
Θα σου πρότεινα να πάρεις μηχανή open comb δηλαδή με χτενάκια αφού έχεις σκληρά γένια.
Πάρε διαφορα ξυραφάκια για να δεθς ποιο σου κάνει.
Καλύτερα πάρε κρέμα ξυρίσματος για να γλυτώσεις χρόνο.Μια καλή(και οικονομική) επιλογή είναι η proraso,η lea ή η palmolive.
Τέλος πάρε και ένα καλό aftershave όπως το speick ή το lea.
Με μία αναζήτηση στο google ή εδώ θα βρεις διάφορα μαγαζιά που τα έχουν αυτά που θέλεις.
Στην Ομόνοια έχει κάμποσα μαγαζάκια.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Η επίσκεψη στο Well Shaved θα είναι ό,τι καλύτερο, ο Γιώργος θα σε βοηθήσει πολύ για το ξεκίνημά σου -και για το τι εργαλείο σου ταιριάζει καλύτερα και πώς να το χρησιμοποιήσεις.
stavros.kalfone
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2017, 14:59
7

Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 09 Ιαν 2017, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Σταύρο καλώς ήρθες. Πόσα περάσματα κάνεις κάθε πρωί; Αν κάνεις μόνο ένα, με τη φορά της τρίχας, δεν θα σου παίρνει πολύ χρόνο. Περισσότερο χρόνο παίρνει η προετοιμασία. Αν τώρα κάνεις περισσότερα περάσματα και κόντρα, θα σου έλεγα να ξυρίζεσαι από το βράδυ. Κι εγώ ξυρίζομαι καθημερινά και επειδή, για να μαλακώσουν τα γένια, κάνω πάντα μπάνιο πριν το ξύρισμα και ξυπνώ επίσης 5:15, δεν με παίρνει να σηκώνομαι από τις 4:30. Οπότε ξυρίζομαι από το βράδυ με 3 περάσματα και τα γένια μου αρχίζω να τα αισθάνομαι κατά τις 12 το μεσημέρι της επομένης. Τώρα για εξοπλισμούς κλπ, Γιώργος στο WellShaved. Αν είσαι εκτός Αττικής, πολύ διάβασμα στο φόρουμ και ρώτα ότι απορία σου δημιουργείται.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
stavros.kalfone
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Ιαν 2017, 14:59
7

Καλημέρα bill ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. τώρα ένα πέρασμα κάνω με τη φορά της τρίχας. Το βράδυ έχω χρόνο όποτε αν με περισσότερα περάσματα κρατάει την επόμενη μέρα ίσως το καθιέρωσω βράδυ. Θα κάνω δοκιμή μόλις αγοράσω τον εξοπλισμό μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 10 Ιαν 2017, 08:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του Tapatalk στο κινητό σου. Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
Mysterious Stranger
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 22:29
7
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Ξεκινα να ξυριζεσαι απο το βραδυ μεχρι να λυθουν τα χερια σου και στη συνεχεια θα αποκτησεις τετοια ευχερεια που ενα μεσο καλο ξυρισμα 2 περασματων θα σου παιρνει 10 με 13 λεπτα. Εγω γενικα επιλεγω να ξυριζομαι πρωι λογω πυκνης και σκληρης τριχοφυιας στο προσωπο.

Ωστοσο αξιζει να ξυριζεσαι και βραδυ λογω του οτι δεν εχεις το αγχος και τη βιασυνη και μπορεις να το απολαμβανεις περισσοτερο.

Οσον αφορα το after shave προτιμησε balm που κανει εξαιρετικη δουλεια. Ειδικα Korres, Apivita εχουν φανταστικα προιοντα. Φροντισε επισης να εξασκηθεις αρκετα στο lathering καθως ειναι το μυστικο για ενα βαθυ ξυρισμα ανευ κοψιματων και ερεθισμων.

Καλες ξουρες και υπομονη στην αρχη!
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”
― H.P Lovecraft
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”