Μηχανή για δύσκολη τρίχα

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Tη Jagger την χρησιμοποιω καθημερινα εδω και 5 μηνες.Αλλα στο Amazon εχει πολλες αναφορες για αυτη τη βιδα στη κεφαλη.Με εχει προβληματισει γιατι εγω βολευτηκα με αυτην.Την εκτιμησα τη Jagger.Αλλιως ουτε που θα με ενδιεφερε.

Added in 12 minutes 54 seconds:
Απο τοτε που τα ειδα αυτα , μετα απο καθε ξυρισμα τη σκουπιζω κα τη λυνω.Οπως προανεφερα επειδη ξυριζομαι καθημερινα,εχω βολευτει με τη Jagger.Γι αυτο το ψαχνω.
Οντως δεν ειναι κατι συχνο.3-5% απο αυτα που ειδα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

foxtrot έγραψε: Οσο γιά τις adjustable της merkur, δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία ακόμα (ψήνομαι γιά την progress, ..., αλλά πιστεύω πως η progress γιά αρχάριο πρέπει να είναι καλή λύση.
Γιάννη, έχεις πολύ καλές μηχανές. Τα έχουμε πει και ιδιαιτέρως: Να κάνεις βήματα μπροστά. Το γράφεις και εσύ άλλωστε.


Τώρα, για τον φίλο του Κώστα που ψάχνεται: Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξυριστεί με μια 89άρα. Με οποιοδήποτε ξυραφάκι. Το να ξυριστεί καλύτερα ας το ψάξει μόνος του με το κατάλληλο για εκείνον ξυραφάκι.
Και όπως είπε ο Νώντας, να μάθει να κάνει προετοιμασία.

Οι slant κατά τη γνώμη μου είναι σχεδιαστική παραμύθα.

Που 'σαι Κώστα; Πες του οτι θα κάνει και οικονομία με το παραδοσιακό ξύρισμα! :D
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Προπάντων, αν μπεις στο τρυπάκι της κατανάλωσης... Στα 5 χρόνια παίρνεις αμάξι
Οι ρυθμιζόμενες της Merkur που κατατάσσονταν στις ανοιχτές ή κλειστές ;
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Θα επιμείνω στο θέμα της προετοιμασίας. Όσο άτσαλη/σκληρή/χοντρή/σγουρή τρίχα και να έχει
μετά από ντουζάκι, ή καλό πλύσιμο προσώπου,με κανένα pre-shave ίσως,
καλό μασαζάκι/αφρισμό με πινέλο, και τη μηχανή/λεπίδα που θα του αρέσει/ταιριάξει ,
90% θα θέλει να ξυρίζεται καθημερινά.

Οι ρυθμιζόμενες της Merkur, η μέν Progress είναι με μπάρα "κυμματιστή" (scalloped) όπως και οι Jagger, Parker
(με μπάρα), η δε Futur με λεία/ίσια μπάρα. Άς τις πούμε "κλειστές". Ανοιχτές, Open Comb είναι αυτές που έχουν χτένι.
Πχ. Parker 26, Merkur 15...Το θηρίο R41 θάλεγα ότι είναι ανάμεικτη χτένι με κυμματιστή μπάρα (;;;).
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Στέκομαι στο ότι ο φίλος του Κώστα θα ήθελε να πάρει μία και μοναδική μηχανή και δράττομαι της ευκαιρίας να πω την άποψη ότι όλα είναι στο μυαλό μας. Είτε την πιο ήπια μηχανή πάρεις (ξερώ γω, μια Weishi) είτε τη Muhle R41, αν κάτσεις με μεράκι να αφιερώσεις χρόνο στη μηχανή σου, θα παίρνεις το ξύρισμα που θες. Νομίζω.

Τώρα βέβαια αν κάποιος έχει σκληρό και πυκνό γένι και θέλει άμεσα αποτελέσματα, προφανώς μια πιο αποτελεσματική/επιθετική μηχανή θα του φανεί καλύτερη, μια και με την πιο ήπια ίσως απογοητευτεί. Ελλοχεύει όμως ο κίνδυνος να έχει κοψίματα (λόγω επιθετικότητας), οπότε πάλι θα απογοητευθεί και θα χρειαστεί υπομονή μέχρι να τελειοποιήσει την τεχνική του και να κάνει άκοπα (και χωρίς κόπο και χωρίς κοψίματα) ξυρίσματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, σε όλους μας πήρε λίγο ή περισσότερο χρόνο μέχρι να μάθουμε να χειριζόμαστε σωστά τα εργαλεία μας.

Π.χ. η open comb της Parker μου φάνηκε άψογη (αποτελεσματική και ακίνδυνη), αλλά είχα ήδη 1,5 χρόνο στο κουρμπέτι. Ενώ στα πρώτα ξυρίσματα με την Jagger είχα πολύ περισσότερους ερεθισμούς και κοψίματα απ' ό,τι τώρα (και όχι τόσο καλά ξυρίσματα σε βάθος κοπής όπως τώρα). Θα πρότεινα μία από τις δύο, αλλά ειλικρινά πιστεύω πως όποια κι αν πάρει, αν κάτσει με όρεξη και υπομονή να μάθει, ύστερα από λίγους μήνες θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα και θα θέλει να ξυρίζεται τακτικά.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη και τις απόψεις σας !
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”