Αντικατάσταση ξυριστικής μηχανής

Απάντηση
Petros1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Ιαν 2016, 15:44
8

Χαιρετώ την παρέα και ζητάω τη βοήθειά σας.
Ο πατέρας μου έχει μια double edge safety razor και αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι η Gillette Slim adjustable.
Εκεί που μπαίνει το ξυράφι γράφει: PAT NOS – ON PKG
Από κάτω γράφει: Made in USA Gillette – REG US PAT OFF
Έχει ρύθμιση από 1 έως 9 (με 0,5 βήμα).
Κάποια στιγμή του χάλασε. Κάτι πείραξε και λέει ότι δεν ανοίγει αν δεν ξεβιδώσει κάτι. Δεν κατάλαβα ακριβώς.
Βέβαια την χρησιμοποιεί ακόμα αλλά επειδή φοβάται ότι κάποια στιγμή θα χαλάσει εντελώς, ψάχνει για να βρει μια καινούργια. Που τον ρώτησα δεν χρησιμοποιεί την ρύθμιση και την έχει μόνιμα στο 9 (χωρίς αυτό να ήταν το πρόβλημά της).
Επειδή για να βρεθεί η ίδια είναι αδύνατον (δεν θέλω να μπλέξω με μεταχειρισμένες, ebay, …) και επειδή δεν χρησιμοποιεί ούτε την ρύθμιση, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε απλές (όχι ρυθμιζόμενες);
Αν ναι, μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο μαγαζί (Αθήνα – Πειραιά) αν δεν υπάρχει πρόβλημα διαφήμισης;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καταρχην καλως ορισες.
κοιτα για καποια εκ των merkur progress`η merkur futur(ρυθμιζομενες) ,Parker`η Merkur slant (μη ρυθμιζομενες).
μαγαζια υπαρχουν αρκετα:Μιχαηλιδης,Ξενος,Τσομπαρης(Αθηνα-κεντρο/ομονοια)
Wellshaved(Πειραιας), Hairmaker(Αργυρουπολη).
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να την επισκευάσεις. Είναι κρίμα να χαθεί μία μηχανή που δεν παράγεται πλέον. Συμβουλεύσου και κάποια βίντεο όπωςαυτότου Captain Murphy (έχει αρκετά βίντεο με διάφορες μηχανές) και κάνε μία δοκιμή. Αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρεις, τα καταστήματα που ανέφερε ο macho έχουν πολλές και διάφορες μηχανές.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα Πέτρο και καλώς ήλθες.
Μπορείς να βάλεις φωτογραφία; Μήπως και μπορούμε να δούμε κάτι και επισκευάζεται.

Όσον αφορά άλλες μηχανές, μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες (δημοπρασίες, παζάρι Θησείου, παζάρι Ελαιώνα) ή καινούργιες στα μαγαζιά που ανέφερε ο φίλος Μάχος παραπάνω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δυστυχώς είναι πρεσαριστή και αν προσπαθήσεις να την ανοίξεις ίσως σπάσει,οπότε πάρε μία merkur progress ή merkur futur όπως σου γράφει ο Μάχος !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εϊναι όντως πρεσαριστή αλλά μπορεί να έχει μάκα ο μηχανισμός.
Μπορεί να ξελασκάρει με ένα βράσιμο και μια-δυο σταγόνες λάδι μηχανής.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Petros1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Ιαν 2016, 15:44
8

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Για τη Gillette θα βάλω φωτογραφίες (δεν το έκανα γιατί πρέπει να τις ανεβάσω αλλού και όχι εδώ).
Τα χέρια μου πιάνουν, εργαλεία έχω αλλά έλεγχος/επισκευή θα γίνει μόνο αν βρεθεί «αντικαταστάτης».
Το βίντεο που έβαλες bill3377 είναι αρκετά κατατοπιστικό. Αν και μου έμεινε μια απορία για το όταν δεν ταιριάζει το filler με το διάκενο. Τι κάνεις; Το ξεμοντάρεις συνέχεια μέχρι να το πετύχεις;
Στην περίπτωσή μου όταν γυρνάω τη βάση δεν ανοίγουν οι μπάρες στο πάνω μέρος αλλά κατεβαίνει η βάση προς τα κάτω (σαν να ξεβιδώνει). Αφού τερματίσει σπρώχνω τη βάση προς τα επάνω και ανοίγουν οι μπάρες. Μετά τραβάω τη βάση προς τα κάτω για να κλείσουν οι μπάρες και βιδώνω. Επίσης δεν κάνει και το χαρακτηριστικό κλείδωμα.
Υποπτεύομαι ότι έχει σπάσει το ελατήριο….

Επί του θέματος
Επειδή βλέπω να χάνω τη μπάλα με τα διάφορα χαρακτηριστικά*, ένα αντίστοιχο μοντέλο της Gillette σε merkur ποιο είναι;
Θεωρώντας ότι η ρύθμιση είναι πάντα στο 9 (άρα μάλλον δεν χρειάζεται να είναι ρυθμιζόμενη).

*μήκος – βάρος – open – closed – slant - … - ένα σωρό μοντέλα της merkur …

Το ξέρω ότι σας κουράζω αλλά από ότι είδα ακόμα και οι μη ρυθμιζόμενες είναι σχετικά ακριβές και δεν θα ήθελα να πάρω κάποια στην τύχη και μετά το μετανιώσω.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αντίστοιχη θα έλεγα ότι είναι η Merkur Progress. Η Futur είναι πιο βαριά και διαφορετική μηχανή στη συμπεριφορά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Νομιζω οτι δε θελει ρυθμιζομενη μηχανη.
Διευκρινισε το Πετρο, γιατι οι περισσοτεροι σου γραφουν μοντελα ρυθμιζομενων μηχανων.
Αντωνης
Petros1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Ιαν 2016, 15:44
8

Αν και νομίζω ότι το αναφέρω και στις δύο αναρτήσεις ίσως να μην ήμουν ξεκάθαρος. Λέω ότι επειδή είναι πάντα ρυθμισμένη στο 9 μάλλον δεν χρειάζεται να αλλαχτεί με κάποια ρυθμιζόμενη.
Βλέποντας όμως ότι οι απαντήσεις περιέχουν και ρυθμιζόμενες μπερδεύομαι γιατί δεν έχω γνώσεις και ίσως αυτές με την ρύθμιση να προσφέρουν κάτι παραπάνω.
(πχ με ρύθμιση στο 9 να μην υπάρχει σε απλή).
Άρα για να το ξεκαθαρίσω, εάν η ρύθμιση δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο τότε δεν θέλω ρυθμιζόμενη.
Συγνώμη αν σας μπέρδεψα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”