Open comp, να ειναι fatip piccolo;

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

χαχα.. Λες να βγαζουν βρωμιες πος τα εξω; XD

Νομιζω οτι με λιγη τυχη μπορει να βρει κανεις κατι σε μια τιμη σχετικα κοντα σε αυτη ενος "νεου". Απο την αλλη, υπαρχουν και τα τυχερα (για τους πωλητες..) χαχαχα XD XD
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όσον αφορά τα vintage,δεν αναφέρομαι στην τιμή αλλά στην δυσκολία αγοράς απο το εξωτερικό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Σκέφτομαι από την 41C να πάω στην Fatip Piccolo, να δω κι εγώ την διαφορά από ήπια σε επιθετική Γιατρέ μου! Τι με συμβουλευετε?
any shave you can walk away from, is a good shave!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

να την παρεις.hard core de. :)
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Καλησπέρα σε όλους!

Θα δανειστώ το παρόν θέμα για να μην ανοίξω καινούργιο μιας και έχω ακριβώς την ίδια απορία...
Μετά από ένα 4μηνο στο πξ, με πρώτη και μοναδική μέχρις στιγμής μηχανή την closed comb 89LBL της Edwin Jagger σκέφτομαι να κάνω την κίνηση και να προχωρήσω στην αγορά της εν λόγω.
Το σκεπτικό μου είναι πως πρόκειται για μια οικονομική, με πολύ καλές κριτικές open comb, ούτως ώστε εάν δω ότι δε βολεύομαι να μην έχω χάσει ιδιαίτερα χρήματα.
Την έχει δοκιμάσει κανείς επισταμένως; Αν ναι, θεωρείτε ότι αξίζει;
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα Ιάσονα ,

Επιθετική oc , full μπρούτζος (έτσι τουλάχιστον λέγεται) , μικρή (όχι όμως ελαφριά σαν πούπουλο) και πολύ ευέλικτη .

Όταν την βγάζω από το ντουλάπι για καθημερινό ξύρισμα εγώ 2 περάσματα κάνω (και όχι atg κάθε μέρα) και είμαι μια χαρά dfs . Τα πιο ωραία ξυρίσματα όμως μου τα δίνει όταν είμαι χαλαρός ΣΚ μπροστά στον καθρέφτη με stubble 2+ ημερών , για μένα εκεί δείχνει η piccolo την αξία της.

Ειδικά σε δύσκολα για μένα σημεία (κάτω από τη μύτη και στις γωνίες του σαγονιού κάτω από το αυτί) αυτή η μηχανή καθαρίζει πιο εύκολα, είναι γλυκιά στα περάσματα αλλά την προσοχή της τη θέλει . Θέλει και τσεκάρισμα για την λεπίδα κάθε φορά που την ανοίγεις - αυτό όμως το διορθώνεις σε ένα δευτερόλεπτο .

Άλλη Oc δεν έχω για να συγκρίνω - πάντως θα σου έλεγα να μην κοιτάξεις μόνο την τιμή και να μην κρίνεις όλες τις open comb από μια - μπορεί να βρεις με μικρή διαφορά μια parker oc που όπως πολλοί γράφουν είναι πιο ήπια για να κάνεις ομαλή μετάβαση .


Εικόνα

εγώ προσωπικά από τη χρήση της εδώ και κοντά ένα χρόνο έχω μείνει ευχαριστημένος , εννοώ πως τη δουλεύω σε stubble 2+ και την έχω πραγματικά στο rotation - δεν την έφαγε το ντουλάπι όπως μια Parker κλειστού τύπου (98r) που πήρα κάποια στιγμή και έχει blade gap που πετάς γάτα από μέσα και περνάει ... :D
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

πως είναι τα πράγματα με την ευθυγράμμιση λεπίδας? είχες κάποιο πρόβλημα?
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Με την ευθυγράμμιση κανένα , η λεπίδα έρχεται στην ευθεία σε σχέση με τα χτένια της κεφαλής .
Το ζήτημα που έχω είναι πως υπάρχει ένα μικρό offset που αλλάζει το blade exposure , δηλαδή η λεπίδα φαίνεται να εξέχει λίγο παραπάνω από τη μία πλευρά .
Αυτό διορθώνεται αν ξεβιδώσεις λίγο τη μηχανή και ενώ είναι λασκαρισμένη η κεφαλή κρατάς τις πλαϊνές άκρες της λεπίδας την φέρνεις εκεί που θέλεις ακριβώς.
Αυτό οφείλεται μάλλον σε σχεδιαστικό λάθος , γιατί όταν έβαλα το πάνω καπάκι από την Testina Gentile που έχω - όλος περιέργως - δεν το παρουσίασε.
Πάντως δεν είναι κάτι που με προβληματίζει , ίσα ίσα που μερικές φορές αφήνω επίτηδες τη λεπίδα έτσι , και αλλάζω πλευρά στη μηχανή ανάλογα του πόσο πιο άγρια θέλω να συμπεριφερθεί .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ακη πότε την είχες αγοράσει ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ιδια κεφαλη με grande τσιμπα τη και μη ερευνα. Τσεκαρεις λιγο ευθυγραμμιση ζυγοσταθμιση και ξεκινας. Οχι τοσο επιθετικη οσο αλλες oc.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”