Open comb γιά αρχάριο

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29043 times
Ηλικία: 64

Τα πρώτα μου ξυρίσματα τα κάνω ήδη με την Merkur 34c HD. Είμαι στη φάση της εκπαίδευσης και οι πρώτες εντυπώσεις απόλυτα θετικές.
Σκεφτόμαι κάποια στιγμή να αγοράζω και την EJ 89LBL γιά να δοκιμάσω πως θα είναι το ξύρισμα με 1cm μεγαλλίτερη λαβή.
Αλλά, θα ήθελα να δοκιμάσω και μία open comb, που πολύ πιθανόν να είναι η επόμενη αγορά μου.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ήπια open comb είναι η merkur 15c.Tώρα αν θές και άλλη επιλογή που ίσως να τη νιώσεις πιο opencomb-ed θα σου συνιστούσα τη goodfella που τη βρίσκεις εξωτερικό.Ναι ξανακυκλοφορεί κανονικά.Τέλος να σου πώ οτι με εξαίρεση την merkur 1904 a.k.a 41c που έχει ίδια κεφαλή με την 15 που σου πρότεινα πιο πάνω,δε θα βρείς πιο ήπιες open comb μηχανές.Καμία όμως!Το ήπιο δεν έχει και τόσο υποκειμενισμό,αν όμως δε φοβάσαι και θες να νιώσεις τη διαφορά με τις closed comb πάρε μια muhle r41 ή fatip.Πολύ επιθετικές βέβαια οι εν λόγω μηχανές!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Γιάννη, εγώ μετά από 1 χρόνο με την Merkur 23c (closed βέβαια αυτή), είπα να δοκιμάσω μια open.

Πήγα στην Fatip Grande για την οποία είχα διαβάσει ότι είναι αρκετά επιθετική, ένα σκαλί πίσω από την Muhle R41.

H διαφορά στα ξυρίσματα σε σχέση με την closed φάνηκαν αμέσως. Αφενός πιο βαθιά ξυρίσματα, αφετέρου πιο συχνά τα "μικροκοκκινάκια" αφού η "χαλαρότητα" - την οποία μπορεί να συγχωρήσει μία closed - στις open και δη στην Fatip, δεν συγχωρούνται!
Πάντως, δεν με δυσκόλεψε καθόλου.
Ότι τακτική εφάρμοζα στην closed εφαρμόζω και στην open (WTG, ATG, 2*XTG) με την διαφορά ότι εδώ είναι πιο προσεκτικές-αργές-απαλές οι κινήσεις.

Μετά από 6 περιπού μήνες με την Fatip, έκανα την κίνηση και πήγα στην R41.
Σίγουρα καλύτερη-αποδοτικότερη της Fatip, αφού μου πρόσφερε ένα ακόμα βαθύτερο ξύρισμα (βέβαια το ξύρισμα, αφού ήταν το πρώτο μου μάζι της, ήταν ... της "χελώνας"!!!! Πιο αργό ξύρισμα δεν έχω ξανακάνει!!!!)

Εγώ θα σου πρότεινα, αν δεν το φοβάσαι και αν πιστεύεις ότι έχεις αναπτύξει την τακτική σου σε αρκετά καλό βαθμό, να προχωρήσεις είτε στην Fatip είτε στην R41 που θεωρούνται οι πιο επιθετικές των open, ώστε έτσι να καταλάβεις την διαφορά μεταξύ closed και open.
Εγώ το πήγα σταδιακά όπως είπα παραπάνω.
Ότι και να διαλέξεις, τουλάχιστον στην αρχή και μέχρι να μάθεις τα "χούγια" της, πήγαινε χαλαρά ήρεμα και προσεκτικά !!!
Άσε που έτσι θα αυξήσεις και τον χρόνο απόλαυσης του ξυρίσματός σου.

Παρεπιπτόντως, δεν έχω ευαίσθητη επιδερμίδα (κάτι που ίσως θα πρέπει να συνυπολογίσεις, δεδομένου ότι μία open ερεθίζει περισσότερο την επιδερμίδα) και παράλληλα τα γένια μου είναι σκληρά.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Θα σου πρότεινα να μη βιαστείς... Έχεις όλο το χρόνο δικό σου!
Ξυρίσου κανένα εξάμηνο με closed να συνηθίσει το χέρι και μετά πάρε ότι πιο επιθετικό κατέβει στη κούτρα σου...
Προσωπικά μετά από ένα χρόνο στο ΠΞ ξυρίστηκα άνετα με R101 (κεφαλή R41) και Voskhod λεπίδα. Πιο πριν είχα δοκιμάσει με άσχημα αποτελέσματα απο πλευράς ερεθισμών και κοψιμάτων...
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29043 times
Ηλικία: 64

Ευχαριστώ και τους τρεις φίλους γιά τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Θεωρώ πως πρέπει να δώσω κάποιες παραπάνω πληροφορίες γιά τις συνήθειές μου.

Τα γένια μου είναι σκληρά και η πυκνότητα κανονική, μία μέση κατάσταση δηλαδή.
Μέχρι πριν λίγες μέρες ξυριζόμουν με πινέλο, κρέμα ή σαπούνι και με την gilette fusion. Μετά από ένα WTG, ένα ATG και ένα μερικό XTC, ήμουν ευπαρουσίαστος γιά τις επόμενες 24 ώρες. Στις 36 ώρες ζόριζε το πράγμα και στις 48 ήθελα οπωσδήποτε ξύρισμα.
Το πρόβλημα με την fusion (με την οποία μπορώ να ξυριστώ με κλειστά μάτια - που λέει ο λόγος) είναι πως στις 24 αλλά και στις 48 ώρες, μου ερέθιζε το δέρμα. Η λύση σ'αυτό, ήταν ξύρισμα στις 3 ή 4 μέρες.

Αποφάσισα λοιπόν να προχωρήσω σε safety razor, διάβασα προσεκτικά, έμαθα καλά την θεωρία και την έχω εφαρμόσει 3 φορές μέχρι τώρα με ξύρισμα στις 48 ώρες γιά καλλίτερη εκπαίδευση.

Σεβάστηκα μέχρι στιγμής το αργό και προσεκτικό ξύρισμα και την αποφυγή πίεσης.
Κόπηκα την πρώτη φορά γιατί προσπάθησα να ξυρίσω κόντρα το σημείο μεταξύ πηγουνιού και κάτω χείλους και μάλιστα γρήγορα. Την στιγμή εκείνη κατάλαβα ότι οι "ταρζανιές" πληρώνονται. Ηταν καλό που έγινε αυτό, γιατί ήταν μάθημα γιά την τήρηση κάποιων κανόνων και σημάδι ότι χρειάζεται αλλαγή συνηθειών και προσαρμογή.
Τα υπόλοιπα ξυρίσματα ήταν uneventfull και μάλιστα χωρίς ερεθισμούς και κοκκινίλες.
Βέβαια δεν είναι αυτά που θα ήθελα να είναι, αλλά έχω ακόμα δρόμο μέχρι να μάθει το χέρι.

Η σκέψη μου ήταν να δοκιμάσω τώρα την open comb, που έτσι κι'αλλιώς μαθαίνω, συν το γεγονός ότι το ΠΞ με έχει ήδη κερδίσει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Οι open comb που σου πρότεινα είναι για ξύρισμα 24 ωρών ταμάμ!Τώρα αν ξυρίζεσαι ανα 3 μέρες μπορείς να πας σε κάτι πιο επιθετικό!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Γιάννη, όλα τα παιδιά πριν από εμένα ανέφεραν την Muhle R41. Αυτήν έχω και αυτήν προτείνω. Όπως ειπώθηκε, πρόκειται για αρκετά επιθετική μηχανή. Για να καταλάβεις σημαντικές διαφορές από μία closed comb, μάλλον κάτι τέτοιο αναζητάς. Φυσικά θέλει πολύ σεβασμό (όχι φόβο) στη χρήση της, αργά και απολαυστικά. Δεν ενδείκνυται για καθημερινό ξύρισμα. Είναι για τις φορές εκείνες που έχεις μείνει αξύριστος δυο-τρεις μέρες, έχεις αρκετό χρόνο να αφιερώσεις, και θέλεις να κάνεις ένα πραγματικά βαθύ ξύρισμα. Η έκδοση βέβαια Rosegold που υπάρχει είναι πραγματικά χάρμα ιδέσθαι, "The Beauty" όπως την χαρακτήρισε φίλος συνξυριστής πρόσφατα. Όταν βρεις και το ξυραφάκι που ταιριάζει περισσότερο στο πρόσωπό σου, θα την λατρέψεις. Υποθέτω οτι για να αναζητάς open comb, δεν έχεις θέματα με ευαίσθητο δέρμα. Οπότε θα έλεγα να την βάλεις στην wish list σου.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Merkur 15c με κλειστά τα μάτια.. ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ..!!!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα λοιπόν και απο μένα .
Ζητάω για άλλη μία φορά τη βοήθεια των εμπειρωτερων. Θέλω να αποκτήσω την πρώτη μου open comb μηχανή. Τα δεδομένα μου για αυτή την αναζήτηση είναι τα εξής: θέλω να είναι αποτέλεσματική αλλά θέλω και να συγχωρει. Ο λόγος για αυτό δεν είναι τόσο η έλλειψη τεχνικής (σε λίγο κλείνω τα 3 χρόνια στο Π.Ξ ) αλλά λόγω του ότι ξυρίζω και το κεφάλι μου και στην πίσω μεριά που βλέπεις μόνο μέσα από καθρέπτη τα πράγματα είναι πιο ζόρικα . Αν κάνεις τη στραβή θα την πληρώσεις. ...με αίμα ! Μου αρέσει πολύ εμφανισιακά η Fatip Piccolo αλλά όλοι λένε ότι δεν συγχωρει . Οποιαδήποτε συμβουλή από εμπειρότερους θα εκτιμηθεί!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

η fatip ειναι κορυφαια μηχανη και κανει βαθυ και γλυκο ξυρισμα.δεν θα την συνιστουσα ομως για το κεφαλι γιατι εχει την ταση(λογω γεωμετριας)να μην συγχωρει την οποια ατελεια`η απροσεξια.εγω θα σου συνιστουσα την parker. κοστιζει πανω κατω το ιδιο,ειναι εξισου γλυκια(ισως πιο γλυκια απο τη fatip) και ξυριζει εξισου καλα.απλα θελει κοφτερο ξυραφακι εκει που η fatip θελει πιο ηπιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”