Merkur ή Edwin Jagger

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλησπέρα,
κάθε αρχή και δύσκολη δεν λένε;Ε λοιπόν η δική μου στο παραδοσιακό ξύρισμα μάλλον θα είναι λίγο ποιο δύσκολη από ότι συνήθως.Εκεί που ήμουν έτοιμος να παραγγείλω την Merkur 34c HD-Closed Comb, βλέπω ότι δεν είναι διαθέσιμη.Ρωτάω στο wellshaved και με ενημερώνει ότι θα τις φέρουν τον Φεβρουάριο του 2015 και συμπληρώνει πως μπορώ δω και τις Edwin Jagger οι οποίες είναι εξίσου καλές αν όχι καλύτερες από τις Merkur και πως θεωρούνται και πιο ήπιες.Επειδή λοιπόν δεν μου αρέσει και ιδιαίτερα η ιδέα να τα ακουμπάω στην Gillete μέχρι τον Φεβρουάριο του 2015 τι λέτε να κάνω;Να ψάξω σε άλλο κατάστημα ή να πάρω καμία Edwin Jagger;
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Τάσος
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα.

Είμαι νέος κι εγώ στο άθλημα, αλλά είμαι κάτοχος Edwin Jagger (της DE89L) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, έχω δει σε παλιά τόπικ ότι πολλοί εδώ πέρα τις θεωρούν καλύτερες από τις Merkur.

Αν είσαι Αθήνα, πάντως, μπορείς να βρεις την 34c σε μαγαζιά του κέντρου.
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Roadrunner έγραψε:Καλησπέρα.

Είμαι νέος κι εγώ στο άθλημα, αλλά είμαι κάτοχος Edwin Jagger (της DE89L) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, έχω δει σε παλιά τόπικ ότι πολλοί εδώ πέρα τις θεωρούν καλύτερες από τις Merkur.

Αν είσαι Αθήνα, πάντως, μπορείς να βρεις την 34c σε μαγαζιά του κέντρου.
Μήπως εννοείτε την DE89LBL ;
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Αν ψήνεσαι για επίχρυση 34g ρίξε μια ματιά και στο Hairmaker. Ως εναλλακτική, πολλά μέλη είναι ευχαριστημένα και με τις Parker.
Πάντως, σε καμία περίπτωση, μην μείνεις με πλαστικούρες. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος desperado την 21 Νοέμ 2014, 22:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

desperado έγραψε:Αν ψήνεσαι για [urlhttp://hairmaker.gr/el/ξυριστικες-μηχανες-κλειστου-τυπου-closed-comb-razors/1057-ξυριστική-μηχανή-merkur-34g-4045284011140.html]επίχρυση[/url].
Μου φαίνεται λιγάκι υπερβολική για πρώτη μηχανή..
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

roaming έγραψε:
Roadrunner έγραψε: Μήπως εννοείτε την DE89LBL ;
Αυτήν εννοώ, το BL συμβολίζει τις λεπίδες (blades) που περιέχονται στην παραγγελία.

Στο hairmaker.gr θα βρεις και τις μηχανές Parker, αλλά και την πιο οικονομική Lord premium που όλοι λένε ότι είναι πολύ καλή.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Αν εννοείς για το χρώμα, έτσι πίστευα και εγώ. Δεν είμαι φαν του κίτρινου χρυσού. Μέχρι όμως να την δω από κοντά, οπότε άλλαξα γνώμη.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

desperado έγραψε:Αν εννοείς για το χρώμα, έτσι πίστευα και εγώ. Δεν είμαι φαν του κίτρινου χρυσού. Μέχρι όμως να την δω από κοντά, οπότε άλλαξα γνώμη.
Εμμ..Για να είμαι ειλικρινείς με το χρώμα έχω θέμα..Γενικά δεν μου αρέσουν οι μηχανές που έχουν χρώμα επάνω..Ακόμα και να είναι μαύρο ή και άσπρο που έχω δει δεν μου άρεσε ιδιαίτερα..Αν στο μέλλον αλλάξω γνώμη βλέπουμε..
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η "χρυση" Merkur του Hairmaker μας αποχαιρετησε χτες - αλλα εχω την εντυπωση πως θα την καμαρωσουμε την Κυριακη στη συναντηση :-) Απο βδομαδα νεα παραλαβη μου ειπε ο Γιαννης.

Οσο για το "χρωμα" που αναφερθηκε - δεν ειναι χρωμα - ειναι χρυση επιμεταλλωση, ακριβως η ιδια μεθοδος με τις "ασημενιες" που δεν ειναι χρωμα αλλα επιμεταλλωση χρωμιου. Το πραγματικο "χρωμα" της μηχανης ειναι σκουρος μπρουτζος οπως αυτος που ειχαν παλια οι βρυσες στις αυλες :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Υπάρχει και η επιλογή του xenou(Ξένος) που στην πληθώρα νέων καταστημάτων έμεινε στο παρασκήνιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rhtoras την 21 Νοέμ 2014, 23:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”