Ποια TTO;

Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Βρίσκω τις twist to open πολύ γκατζετοειδείς, με όλο αυτό το μέκα-γκοτζίλα άνοιγμα κλείσιμο. Μου θυμίζουν τη μηχανή του πατέρα μου, 45 χρόνια πίσω (μακάρι να την εύρισκα)...

Τι γνώμη έχετε για τις TtO της Parker; Υπάρχουν πολλά μοντέλα butterfly για εισαγωγή ξυραφιού και δεν μπορώ να καταλάβω εάν υπάρχουν διαφορές ανάμεσά τους και ποιες είναι. Κάθε προταση και άποψη δεκτή.

Επίσης ευπρόσδεκτες οι γνώμες για ΤtO άλλων εταιρειών, δε κολλάμε μόνο στις Parker!
Αποστόλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οι parker tto γενικως θεωρουνται καλες μηχανες.οι περισσοτερες ειναι απομιμησεις των tto που εβγαζε η gillette πριν χρονια και κατασκευαζονται στην ινδια.
nikos.a

Έχουμε στο φόρουμ άτομα που χρησιμοποιούν Parker TTO;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Κάποιοι έχουν παρκερ μα δεν τις πολυχρησιμοποιούνε.Σύγχρονη ΤΤΟ είναι και η ΤΙΜΟR αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τόσο.Γενικά κάποιος έλεγε οτι δεν αξίζει να πάρεις σύγχρονη ΤΤΟ πλην της merkur vision.Παρόλαυτά υπάρχουν αχρησιμοποίητηες στο internet από τα παλιά,ή και σε παζάρια.Αυτό θεωρώ σαν τέλεια λύση.Μια οικονομική όμως είναι και η feather popular.Αξίζει νομίζω για τα 12 ευρώ.Έχει μεν πλαστικό αλλά δουλεύει ωραία λένε.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Την έχω τη Feather Popular. Μια χαρά είναι, αλλά δεν θα τη σύστηνα σε αρχάριο. Θα δυσκολευτεί λόγω χαμηλού βάρους και δεν θα μάθει. Τη χρησιμοποιώ στα ταξίδια, λόγω θήκης. Λειτουργεί καλύτερα με τις λεπίδες της εταιρίας( ήπια μηχανή- επιθετική λεπίδα), αρκεί να βρεις την κατάλληλη γωνία.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μην ξεχναμε η Vision δεν παραγεται πλεον και η τιμη της ηταν και οταν ηταν σε παραγωγη, τουλαχιστον απαγορευτικη. Απο την αλλη οι εναλλακτικες, εκτος Parker ειναι λιγες. Weishi ειναι μια, αλλα οχι και τα αντιγραφα της. Bεβαιως μην ξεχναμε τις vintage μηχανες, οπως τις Gillette...

Θα ριξω το ΣΚ μια ματια τους συνδεσμους μου και θα δω τι εχω απο νεας παραγωγης ΤΤΟ.. Για την ιστορια, οι Timor ειναι Weishi σε γελοια τιμη!
Εικόνα
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Vintage σε προσιτή τιμή από αγγελίες φόρουμ και ebay, μια Gillette Superspeed,κατά προτίμηση Red tip. Κλασική.
Φτηνή και η Gillette Knack, ελαφριά, ήπια. Βρίσκεται και καινούργια NOS.

Oi κορυφαίες ΤΤΟ, κατά την εμπειρία μου, είναι οι adjustable Gillette, μοντέλα Fatboy, Slim, Black Beauty. Ισάξιες. Ακριβές. Αξίζουν τα λεφτά τους.

Για νέες Timor, Parker, δεν έχω γνώση.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Νίκο, τα φώτα σου. Βρήκα αυτή τη μηχανή, η οποία δεν είναι Red, είναι σκέτο Flare Tip, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Gillette Flare Tip Super Speed 1963 I3 Double Edge Safety Razor

Έχεις την καλοσύνη να μου πεις, σύμφωνα με την εμπειρία σου, εάν θα είναι μια καλή αγορά;

Επίσης, παίζει ρόλο η χρονιά; Κάθε μια που βρίσκω είναι από διαφορετική χρονιά και από διαφορετικό τρίμηνο, έχω καταμπερδευτεί!

Οι Fat Boy που έχω δει είναι αρκετά ακριβότερες και ως επί το πλείστον τις χτυπάνε σε auction, όχι τόσο σε Buy Now. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά στο ξύρισμα με την Superspeed που αναφέρω πιο πάνω; Adjustable και οι δύο, αρχαίες και οι δύο, προφανώς θα χρειαστούν και οι δύο απολύμανση. Από κει και πέρα, πόσο διαφορετικές είναι στη χρήση; Αν ξέρεις, βέβαια...

Ευχαριστώ πολύ
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Αποστόλη, οι Super Speed δεν είναι adjustable. Θα συμφωνήσω με τον Νίκο στο "κατά προτίμηση Red Tip", είναι πολύ καλή μηχανή. Η Flare Tip κατά τα λεγόμενα όσων την έχουν είναι πολύ (υπερβολικά) ήπια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχει πολύ πράμα ο τύπος και σε σχετικά καλές τιμές. Έχει και κάμποσες "40's style" που για μένα είναι καλύτερες απο τις "Flare Tip".

Αποστόλη, το τρίμηνο κατασκευής δεν παίζει ρόλο. Αλλά μια Super Speed διαφέρει αρκετά απο την FatBoy. Άλλο μέγεθος και βάρος, άλλες δυνατότητες.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”