Αγορά gillette fatboy

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Δες στα σχετικά θέματα του φόρουμ μας.Είμαστε πολύ κατατοπιστικοί ως προς το θέμα.Μάστορες υπάρχουν το θέμα είναι και σε τι κατάσταση είναι η μηχανή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Με λίγα λόγια: δεν υπάρχει μάστορας στην Ελλάδα που να λύνει μηχανές.
Υπάρχουν μάστορες που επιμεταλλώνουν, αλλά η δουλειά τους γίνεται πιο δύσκολη όσο πιο σύνθετη είναι η μηχανή.
Σύνθετη μηχανή: ρυθμιζόμενη ΤΤΟ, δηλαδή Fatboy, Slim κτλ.
Απλή μηχανή: μηχανή 2 ή 3 κομματιών.

Η δυσκολία είναι ότι δεν μπορούν να τρίψουν τα εσωτερικά σημεία της μηχανής ή το μηχανισμό και άρα δεν επιμεταλώνονται.
Πάντως και στην Αγγλία που είχα στείλει τη Fatboy του παππού μου, δεν την έλυσαν.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Παιδες βρηκα μια nos gillette fatboy απο ιδιωτη,το σκεφτετε για πωληση.Μεχρι ποσα να δωσω?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πως να σου απαντησει καποιος αν δεν ξερει μοντελο, πραγματικη κατασταση (το NOS δεν λεει κατι), αξεσουαρ ?
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Καινουρια,αχρησιμοποιητη στο κουτι της με λεπιδες σε θηκη.Χρονολογια δεν ειδα,σιγουρα ομως ειναι αχρησιμοποιητη.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αν είναι έτσι όπως τα λες,πολλά.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ειναι σιγουρα αχρησιμοποιητη,καινουρια,την περιεργαστηκα πολυ ωρα.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εάν δεν είσαι συλλέκτης ή/και η μηχανή δεν είναι κατασκευασμένη σε συγκεκριμένη ημερομηνία που σε ενδιαφέρει, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις πολλά. Τις Fatboy πολλοί τις αγόρασαν και λιγότεροι τις κράτησαν.
Γιώργος
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ξυριστικα με ενδιαφερει.Εχω και μια σλιμ αλλα δεν μου εκατσε πολυ καλα,απο οτι διαβασα δινουν διαφορετικο ξυρισμα λογω βαρους και γεωμετριας της κεφαλης.Επειδη ειναι πανεμορφη την θελω και αν μου αρεσει το ξυρισμα της θα την χρησιμοποιω.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Για ξύρισμα με ρυθμιζόμενη θα κοίταζα μια εκ των Merkur Progress, Futur ή Parker Variant. Οι σύγχρονες μηχανές είναι πολύ καλές. Τώρα, αν θες Fatboy επειδή έτσι σου αρέσει πάω πάσο αλλά θα πρέπει να δεις εάν είναι όντως NOS και όχι πχ επιμεταλλωμένη, αν δουλεύουν καλά τα κλικ στο μηχανισμό, να μην κολλάει τίποτε πουθενα, να είναι ίδιες οι πόρτες, τέτοια πράγματα. Για το πως ξυρίζει καλύτερα να σου πουν πιο αρμόδιοι από μένα. Και βέβαια να μην την πληρώσεις χρυσή μια και η τρέλα που υπήρχε με τις vintage μέχρι πριν μερικά χρόνια έχει κοπάσει πια νομίζω. Καλή επιλογή σου εύχομαι
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”