Αγορά gillette fatboy

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι εγώ που και πού κυττάζω και για χοντρούληδες αλλά και για καμμιά Super Adjustable κοντή.
Αυτό που έχω να σου πώ, είναι Υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις στο Λιμάνι.
Παράδειγμα, να σου δείξωμιά που βρήκα τώρα . Είναι λίγο καλύτερη δεν είναι;
Υπομονή και ψάξιμο...
Άβαταρ μέλους
Stam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 23:24
10
Τοποθεσία: Νέα Υόρκη
Has thanked: 314 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 33

Η μηχανή φαίνεται να είναι καθαρισμένη και από την περιγραφή ξέρει τί πουλάει...
Υποθέτω ότι απλά δεν θέλει να ρισκάρει να κλείσει χαμηλά η δημοπρασία και όρισε υψηλή αρχική τιμή. Όλο και κάποιος θα κάνει προσφορά στα 55$.
Οι καλύτερες ευκαιρίες είναι σε δημοπρασίες που ο πωλητής δεν γνωρίζει ότι πρόκειται για Fat Boy και καταχωρούνται αόριστα Vintage Gillette ή κάτι τέτοιο.
Υπομονή όπως σωστά προτείνει και ο Νώντας.
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Νώντας έγραψε:Κι εγώ που και πού κυττάζω και για χοντρούληδες αλλά και για καμμιά Super Adjustable κοντή.
Αυτό που έχω να σου πώ, είναι Υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις στο Λιμάνι.
Παράδειγμα, να σου δείξωμιά που βρήκα τώρα . Είναι λίγο καλύτερη δεν είναι;
Υπομονή και ψάξιμο...
Νώντα και και πάλι 76 ευρώ είναι κάπως τσιμπημένη τιμή για να δούμε όμως θα βρεθεί τίποτα οικονομικότερο!
γιατί μετά την αγορά σκοπεύω να την πάω για επιμετάλλωση!
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Παιδιά, επειδή το έφερε η κουβέντα, και για να έχω στο μυαλό μου μια τάξη μεγέθους, πόσο στοιχίζει περίπου η επιμετάλλωση;
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Υπάρχουν ολα εδω αναλυτικά.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Δύο λόγια εκ πείρας:

1. Ολες οι Gillette Adjustable είναι πρακτικά ίδιες λειτουργικά: Fatboy, Slim, Black Beauty. Χτύπα όποια βρεις φτηνότερη και σε καλυτερη κατασταση.
Γενικά οι Slim, Black Beauty είναι ελαφρώς φτηνότερες. Και δεν είναι χειρότερες...

2. Γραψου σε μεγάλο αμερικανικό φόρουμ και παρακολούθα τις αγγελιες. Badger & Blade, Shave My Face etc
Υπάρχουν ευκαιρίες. Εκεί, στο παρελθόν έχω χτυπήσει εξαιρετικά κομμάτια, και Fatboy. Oi Fatboy πάντως εκινούντο στα 40-50 δολάρια και προ 7-8 ετών... Οι Superspeed επωλούντο ακόμη και 15 δολ.

3. Λειτουργικά μιλώντας, αν έχεις οποιαδήποτε εκ των μοντέρνων μηχανών 89 (Muhle or EJ), Merkur 34c ή τη ρυθμιζόμενη Futur ΔΕΝ χρειάζεσαι Fatboy...
Mόνο για συλλεκτικούς λόγους και για την αρρώστια της δοκιμής (από την οποία όλοι πάσχουμε)
Σου το λέω, επειδή έως πρόσφατα χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά vintage Gillette.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Νίκο ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες-συμβουλές! Όσο για αυτό που λες αν μου χρειάζεται την θέλω και για συλλεκτικούς λογούς άλλα και για συναισθηματικούς λόγους γιατί είμαι 99,9% σίγουρος ότι την fatboy την είχε και ο παππούς μου άλλα έχει χαθεί.... :cry
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Να φθάσει η Fat Boy με κάτω απο 100άρι στα χέρια σου το βλέπω δύσκολο.
Αν δείτε τα bids είναι όλες φορτωμένες (15-25) και το τελευταίο 2ήμερο γίνεται χαμός .
Πρέπει να λάβεις υπόψη και τα μεταφορικά (σε όσους στέλνουν) και κάτι φόρους που απογειώνουν το κλείσιμο.
Ειδικά αν είναι στο κουτί της και σε καλή κατάσταση άστα να πάνε.
Αν πάλι είναι ψιλοχάλια και κλειστεί χαμηλά, προσθέτεις και 20+ για ρόδιο ή επιμετάλωση.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
xristos.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 13 Ιουν 2014, 11:11
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 28

Τώρα απογοητεύτηκα :cry
Μάλλον με βλέπω για slim adjustable που είναι ποιο οικονομική!!!(αν και δεν θα το βάλω κάτω ακόμα για την fatboy)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Να μην απογοητεύεσαι στο λιμάνι. Όπως έγραψα, υπομονή και ψάξιμο. 'Οχι βιασύνη.
'Οποιος βιάζεται σκοντάφτει (έχω σκοντάψει κι εγώ) και σε αυτό ποντάρουν αρκετοί πωλητές.
Και όπως είπε ο Νίκος παραπάνω άν έχεις κάποια σύγχρονη μηχανή, δεν χρειάζεσαι πραγματικά κάποια αντίκα,
και άν θές 1-2 ή παραπάνω για συλλογή και δοκιμή, έχεις την "πολυτέλεια" της υπομονής,
μέχρι να βρείς κάτι που σε αρέσει, είναι στην κατάσταση που θές και σε καλή τιμή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”