LORD L6 αλλαγή λαβής

galazia_lepida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Φεβ 2014, 23:43
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Πριν 10 μέρες παρέλαβα την ξυριστική μηχανή αλλά η λαβή είναι αρκετά ελαφριά και συγκριτικά με την κεφαλή είναι δυσανάλογη. Έτσι, σκέφτομαι να αλλάξω τη λαβή και να αγοράσω μια ανοξείδωτη που είδα όπως την Ikon bulldog. Γνωρίζει κανείς τίποτα; Ταιριάζει; Σε ένα φόρουμ του εξωτερικού διάβασα ότι κάποιος έβαλε την Ikon bulldog και ταίριαζε, ενώ κάποιοι άλλοι ανέφεραν τη λαβές της Edwin Jagger DE89 και Parker.

:thnx
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λογικα θα ταιριαζει. Αν σου αρεσει τοσο πολυ η κεφαλη δεν βλεπω γιατι να μην το κανεις!
Το Ιασονας με Ο
galazia_lepida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Φεβ 2014, 23:43
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Το παραμικρό χιλιοστό φοβάμαι Ιάσονα, μήπως και δεν κλείσει εντελώς. Ναι, είναι καλή η κεφαλή και όπως είχε γράψει και κάποιος σε άλλο νήμα, είναι παρά πολύ καλή για εκείνους που θέλουν να κάνουν εισαγωγή σε μηχανές ασφαλείας. :) Σε γενικές γραμμές κάνει μαλακό ξύρισμα και όχι σε πολύ βάθος αλλά σίγουρα δεν κόβεσαι ακόμα και να το προσπαθήσεις (που λέει ο λόγος :megagrin ). Με βαρύτερη λαβή θα γίνει ακόμα καλύτερη. Θα δοκιμάσω και με λάμες ASTRA, Personna, οπότε θα έχω καλύτερη εικόνα.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αμα εχεις τετοιους ενδοιασμους απο οτι ξερω ο Γιωργος στον Πειραια φερνει λαβες Ikon. Παρε την κεφαλη και πηγαινε να δοκιμασεις αν χωραει.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ταιριαξε με τη λαβη απο ενα κινεζικο Gilere.Bαρος 62 γρμ.Μηκος 9 εκ.Πολυ καλο.



Εικόνα
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

μμμμμμμμ.... μηπως υπαρχει καποιο λινκ?
εριξα μια ματια στο ebay αλλα δε μπορεσα να το βρω....
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παύλο γιατί θες να την αλλάξεις ?
Αν το κάνεις για το μήκος της λαβής, γιατί θέλεις μια πιο κοντή, η L6 βγαίνει (δεν θυμάμαι από ποτέ ) με τη λαβή της L5 . Αν το κάνεις για το βάρος απλώς, επειδή έχω και εγώ μια L6 πάει μια χαρά και με λαβές από άλλες μηχανές . Στο λέω απλώς και μόνο για να μην δώσεις χρήματα χωρίς λόγο. Αν παλι θες οπωσδήποτε να αγοράσεις άλλη λαβή δοκίμασε να δεις πως σε ξυρίζει με μια πιο βαριά γιατί μπορεί να μην σε ικανοποιήσει.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
pavlos2003
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 13 Ιαν 2017, 08:45
7
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Ναι, απλα για να δοκιμασω τη διαφορα με πιο βαρια λαβη.....δε βρηκα ομως καποια ακρη απο που μπορω να προμηθευτω καποια..κ ποια!..
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ο Γιώργος στον Πειραιά (wellshaved.gr ) έχει τις IKON .
Αλλά είναι πολύ πιο ακριβές και από την ίδια τη μηχανή σου ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Φιλε στο Aliexpress εχει πολλες φθηνες μηχανες με βαριες λαβες που ειναι 8-10 ευρω.Baili π.χ.Δεν αξιζει να δωσεις 30 ευρω για λαβη ΙΚΟΝ.Δες τη Baili BD176.Σου μενει και η κεφαλη να δοκιμασεις.Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ταιριαξει με τη Λορντ την οποια την εκτιμω πολυ και την εχω για οταν ειμαι ταξιδι κι οχι μονο.Αν και τα γενια μου ειναι πυκνα σκληρα και θελω 4 περασματα δε με ερεθιζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”