Αξιζει η αγορα ρυθμιζομενης μηχανης ?

Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5162 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά μιας ρυθμιζόμενης μηχανής .Έχω πυκνά γένια και ευαίσθητο δέρμα στην περιοχή του λαιμού. Ξυρίζομαι 4 φορές την εβδομάδα με μια TIMOR 1354 CC και για να επιτύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα έχω ερεθισμούς στο δέρμα. Σκέφτομαι αν μια ρυθμιζόμενη θα μου έδινε καλύτερο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Πριν κάνεις την όποια αγορά, δοκίμασες να αλλάξεις το το πως ξυρίζεσαι? Αντί για 4 φορές την εβδομάδα, να το κάνεις 3, ή 2? Να δοκιμάσεις άλλες μάρκες ξυραφακίων? Πόσα χέρια (passes) περνάς σε κάθε ξύρισμα και με ποια κατεύθυνση...? Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα, αλλά με αλλαγές στα παραπάνω σημεία, είδα αποτέλεσμα. Εννοείται, ότι και η εμπειρία παίζει ρόλο, αλλά και αυτά είναι μια αρχή.

P.S.
Και εγώ με μια TIMOR άρχισα.
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5162 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Χρησιμοποιώ ASTRA ξυραφάκια (πράσινα ) και κάνω δυο περάσματα ( μια με τη φορά των γενιών και μια πλάγια) .Με derby και Perma sharp δεν έμεινα ευχαριστημένος. Εσύ τι ξυραφάκια χρησιμοποιείς;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε ολα σχεδον τα θεματα αυτης της ενοτητας θα βρεις αποψεις και εμπειριες για το αν αξιζει ή οχι η αγορα ρυθμιζομενης μηχανης ασφαλειας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

vstromini έγραψε: 03 Απρ 2020, 11:20 Χρησιμοποιώ ASTRA ξυραφάκια (πράσινα ) και κάνω δυο περάσματα ( μια με τη φορά των γενιών και μια πλάγια) .Με derby και Perma sharp δεν έμεινα ευχαριστημένος. Εσύ τι ξυραφάκια χρησιμοποιείς;
Και εγώ με ASTRA πράσινα άρχισα, δοκίμασε τα ASTRA μπλε (Stainless Steel), ή τα Shark SS. Τα πράσινα Astra δεν μου άρεσαν καθόλου, και εγώ έχω ευαίσθητο δέρμα, ειδικά στο λαιμό.
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Σε αυτά τα ερωτήματα δεν υπάρχει απάντηση άσπρο η μαύρο,δοκιμάζοντας μηχανές και ξυραφάκια θα βρείς το δικό τον συνδιασμό ο οποίο θα σε ικανοποιεί !
Νότης
stefanara
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 17 Δεκ 2011, 20:22
12
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΟΑΚΑ
Has thanked: 45 times
Been thanked: 259 times
Ηλικία: 47

Αξιζει ναι.
Εγω κατεληξα εκει μετα απο ενα περασμα σε μηχανες landmark στο ελαφρυ & επιθετικο ξυρισμα, ψαχνοντας την καταλληλότερη για το πιο συχνο αλλα και αραιο ξυρισμα. Ο λογος που κατέληξα ηταν γιατι δεν ηθελα να εχω 2-3 μηχανες αλλα μια. η Ρυθμιζομενη με καλυψε και για τα δυο.
Ωστοσο το ταξιδι δοκιμασιας αυτων των λιγων που ειχα δεν με χαλασε καθολου )
Ισα ισα που τωρα λογω αφθονιας χρονου θελω να το ξαναρχισω )
Κανοντας εγγραφη εδω και διαβαζοντας τα νεα/reviews θα σου ανοιξει η ορεξη και εσενα))
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Όπως για όλες τις μηχανές έτσι και για τις ρυθμιζόμενες, περί ορέξεως... Για μένα π.χ. δεν αξίζουν γιατί εν τέλει δε μ' έχει βολέψει καμία (κι έχω δοκιμάσει Futur, Progress, Variant). Ενώ μ' αρέσουν εν γένει οι επιθετικές μηχανές οι ρυθμιζόμενες σε ψηλές σκάλες δε μου κάνουν. Αυτή η αλλαγή της γεωμετρίας της μηχανής όσο αλλάζεις ρυθμίσεις κάπου με χαλάει, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Άλλοι βέβαια (μάλλον οι περισσότεροι) τις θεωρούν ιδανικές. Οπότε πρέπει να δοκιμάσεις για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. By the way μιλάω για τις κλασικές ρυθμιζόμενες. Μηχανές με αλλαγή base plate (βλέπε Rockwell) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Την ιδια εννοια περναω και γω τωρα , εδω και δυο μερες ψαχνω για μια καλης ποιότητας ρυθμιζόμενη μηχανή. Εχω καταληξει στην Rockwell T2 . Aλλα με τοσα που εχουν γραφεί τελικα αξιζει η αγορά της?
Η κορυφή ειναι η Tatara αλλα θα πρέπει να περιμένουμε το νεο ΕΣΠΑ!!!!
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2125
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8556 times
Been thanked: 11586 times
Ηλικία: 55

@amakod
Δε θα ξαναέπαιρνα ρυθμιζόμενη-ρυθμιζόμενη κ κυριος λόγος είναι το μπλέιντ σατερινγκ όταν μεγαλώνει το διάκενο. Καλή περίπτωση είναι η Rockwell 6c κάτω από 50€. Είναι ρυθμιζόμενη αλλά με αλλαγή base plates, οπότε δεν υπάρχει το φαινόμενο που ανέφερα.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”