Η πρωτη μου ξυριστικη μηχανη ασφαλειας

civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 153 times
Been thanked: 167 times

Re: Η πρωτη μου ξυριστικη μηχανη ασφαλειας

Δημοσίευση από civ-shaves » πριν από 2 εβδομάδες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Καλώς όρισες κι από εμένα!

Πιστεύω πως αν ξεκινήσεις να ξυρίζεσαι παραδοσιακά, δεν θα περνάει καν από το μυαλό σου να ξαναπιάσεις πλαστικά ξυραφάκια και αφρούς στο χέρι σου.

Σχετικά με το θέμα της μηχανής (και έχοντας 2+ χρόνια στο πξ και 3 μηχανές στην κατοχή μου) θα σου έλεγα να μη βιαστείς, αλλά να το ψάξεις ώστε να καταλήξεις σε κάτι που θα σε καλύπτει.

Γενικά, εμείς οι άνθρωποι, έχουμε μια τάση να περιπλέκουμε τα πράγματα, ενώ δεν χρειάζεται. Προσωπικά, τόσο το σαπούνι σου όσο και τα υπόλοιπα που ανέφερες, μου φαίνονται μια χαρά. Η ξυριστική μηχανή και τα ξυραφάκια θέλουν λίγο ψάξιμο, αλλά κι εκεί μην τρελαθείς, δεν αγοράζεις σπίτι. Το σημαντικότερο είναι να μην πιέζεις τη μηχανή στο πρόσωπό σου. Αυτό θα σου προκαλέσει ερεθισμούς.

Κατά τα άλλα, πάρε το χρόνο σου, διάλεξε ό,τι σου αρέσει κι απόλαυσέ το. Τι πιο απλό;

Καλή αρχή!

Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Edwin Jagger DE86RC14BL
Fatip Piccolo
Feather Popular
Ikon El Jefe
Merkur 15c, 34c, 37c, Futur
Mühle R41 (head)
Parker Variant
Weishi 9306
Dovo shavette stainless
Feather ss artist club
no name shavettes
Has thanked: 541 times
Been thanked: 621 times

Δημοσίευση από Sitalkas » πριν από 2 εβδομάδες

Παίξε ελεύθερα με λεπίδες, μηχανές, σαπούνια, after shave

Δεν παίρνει και πολλές υποδείξεις το θέμα. Ότι σου κάνει καλύτερα.
Συνήθως μια Merkur 34c ή μια Edwin Jagger κάνουν τους νέους χρήστες να το χαίρονται παραπάνω.
Καλή αρχή κι από μένα
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα

Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 6 times
Been thanked: 681 times

Δημοσίευση από The Banker » πριν από 2 εβδομάδες

Καλημέρα και καλό μήνα ! Εγώ θα σπάσω την παράδοση και δεν θα προτείνω μια Edwin Jagger που είναι καταπληκτική μηχανή , αλλά θα αποφασίσω να εξελιχτώ μαζί με το χόμπι μας και θα σου προτείνω μια Rockwell 6c . Μηχανή Versatile και εξελισσόμενη μαζί σου ενώ διατηρεί όλες τις αξίες που έχει μια μηχανή για έναν εντελώς αρχάριο. Οι τρεις πλάκες που προσέρχονται στην συσκευασία είναι εκεί για να ικανοποιήσουν τόσο την ανάγκη σου να ξυριστείς απροβλημάτιστα στο 5 λεπτό όσο και το να πετάξεις την κεφαλή νούμερο 6 και να γίνεις Φρεντι Κρούγκερ .
Πρόταση δίκη μου λοιπόν , ξεκινάς με μια Rockwell 6c ένα Omega 10098 και ένα σαπούνι δυνατό και προχωράς !

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: EJ89, GEM
Has thanked: 6028 times
Been thanked: 5763 times

Δημοσίευση από Dr.Takero » πριν από 1 εβδομάδα

Σωστος ο ΒΑΝΚΕR!
Let the music play

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 6808 times
Been thanked: 8779 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tzimisce » πριν από 1 εβδομάδα

Νομίζω όμως ότι ανεβαίνουμε πολύ, για αυτό ρώτησα αν ο φίλος έχει κάποιο συγκεκριμένο budget :)
Μιχάλης

ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από ngalakto » πριν από 1 εβδομάδα

Καλησπέρα σε όλους.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Κατ'αρχήν να πω ότι όλες οι προτάσεις εχουν ληφθεί υπόψιν για μελλοντική χρήση.

Προς το παρών προσανατολίζομαι στη λύση της Lord όχι μόνο λόγω τιμής αλλά κυρίως επειδή είμαι σε δοκιμαστικό στάδιο.

Στο μυαλό μου έχω να δοκιμάσω πρώτα τη Lord και ανάλογα πως θα πάει να συνεχίσω τις δοκιμές με άλλη μηχανή και ξυραφάκια σε κανα μήνα.Ελπίζω τα περίπου 20-22 ξυρίσματα που υπολογίζω να κάνω με τη Lord μέσα στο Δεκέμβριο να είναι αρκετά για να διαμορφώσω μία αρχική άποψη.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Δημοτικό
Δημοτικό
Αγαπημένος εξοπλισμός: Mühle 89R, Mühle R41,Parker 92R TTO
Shavette The revenge bluebeard's
Ω20102, Ω10777, Mühle 31M89
Has thanked: 4091 times
Been thanked: 5091 times

Δημοσίευση από Γιώργος Λ » πριν από 1 εβδομάδα

Νίκο, αφού έχεις ήδη καταλήξει στην lord, δεν υπάρχει λόγος να σου προτείνω μηχανή.
Αυτό που έχω να σου προτείνω - συμβουλεύσω είναι να αγοράσεις διάφορα ξυραφάκια. Κι αυτό γιατί εκτός του ότι είναι το πλέον υποκειμενικό αντικείμενο στο ΠΞ, μια μηχανή μπορεί να αλλάξει χαρακτήρα από το ξυράφι, όσο απίστευτο κι αν μπορεί να σου ακούγεται.
Καλή επιτυχία λοιπόν και καλώς όρισες στον κόσμο μας.

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 3184 times
Been thanked: 2682 times

Δημοσίευση από george644 » πριν από 1 εβδομάδα

Κι εγώ προτείνω τη Lord L1822 αλλά πάρε και μιά βαρύτερη λαβή γιατί αυτή της Lord είναι πολύ ελαφρή και δε θα μάθεις να μην ασκεις πίεση.Το
Αliexpress πουλάει λαβές με 4-8ευρώ(γραψε RAZOR HANDLE) και πιστεύω οτι ταιριάζουν με την Lord.Είναι καλή η Lord για ξεκίνημα αλλά με μια βαριά λαβή γιά να μάθεις να μην βάζεις πίεση όπως στα πλαστικά.Ειναι καλή για καθημερινό ή για μέρα παρά μέρα.

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Edwin Jagger DE89L/Lord L6
Omega 10005/Liojuny Finest Hawaii 24mm
Has thanked: 3215 times
Been thanked: 3905 times

Δημοσίευση από Roadrunner » πριν από 1 εβδομάδα

Πάντως και με την αλουμινένια λαβή η Lord L6 (αυτή είναι η L1822) είναι σαφώς πιο βαριά από τη Mach 3, π.χ.

Προσωπικά θα σύστηνα στον φίλο να τη δοκιμάσει έτσι όπως είναι. Δεν χρειάζεται πίεση, ίσα-ίσα το πιο ελαφρύ handle "ρίχνει" το βάρος στην κεφαλή και κάνει πιο εύκολη την καθοδήγησή της. Θεωρώ ότι είναι μία πανέξυπνα φτιαγμένη μηχανή (γι' αυτό και έχει τόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία, σε συνδυασμό με την προσιτή τιμή της).

Το λέω βέβαια αυτό εγώ που έχω κάνει πάνω από 500 ξυρίσματα με τη Lord εδώ και πέντε χρόνια και είναι σαν προέκταση του χεριού μου πλέον. Αλλά και όταν την πρωτοπήρα ήμουν σχετικά αρχάριος, δεν είχα μάθει καλά ούτε την Jagger και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να τη μάθω κι αυτήν.

ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση από ngalakto » πριν από 1 εβδομάδα

Καλησπέρα στην παρέα.

Η παραλαβή έγινε, όπως και το πρώτο ξύρισμα.

Τελικά αγόρασα την Lord μαζί με ένα σετ ξυραφάκια Lord Platinum και άλλο ένα Astra Platinum.

Να πω αρχικά ότι τη μηχανή την αισθάνομαι βαριά στο χέρι μου αλλά τονίζω ότι μέτρο σύγκρισης έχω τα πλαστικά ξυραφάκια μίας χρήσης.

Την δοκίμασα με το ξυραφάκι που είχε η συσκευασία της μηχανής μέσα και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Από άποψη ερεθισμών,το δέρμα μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση μετά το ξύρισμα αλλά αυτό ίσως να οφείλεται στο ότι φοβόμουν αρκετά μήπως κοπώ και δεν έβαλα καθόλου πίεση στην κεφαλή.
Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην ξυριστώ όσο βαθιά θα ήθελα αλλά δεν απογοητεύομαι.

Λίγο αργότερα σήμερα λέω να δοκιμάσω με ένα Astra μήπως καταλάβω κάποια διαφορά και θα επανέλθω!

Άβαταρ μέλους
herco
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 10107 times
Been thanked: 10467 times

Δημοσίευση από herco » πριν από 1 εβδομάδα

Γιατι δεν χρησιμοποιησες τα ξυραφακια που αγορασες ? Συνηθως αποφευγουμε αυτα που συνοδευουν τις μηχανες, οταν ειναι σε μονη συσκευασια.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”