Βαθυ ξυρισμα για αρχαριο

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Πολύ σημαντικά τα όσα ειπώθηκαν - ειδικά η "χαρτογράφηση" του προσώπου (η φορά των τριχών σε μάγουλα , λαιμό κλπ) είναι το πρώτο που πρέπει να κάνει ένας νέος στο ΠΞ.
Μετά πρέπει να κάνει υπομονή. ;)

Απ' ότι διαβάζω έχεις σκληρά γένια και έντονη τριχοφυΐα - δυστυχώς από προσωπική εμπειρία η "απογευματινή σκιά" είναι κάτι που δύσκολα θα αποφύγεις . Προσωπικά το καλύτερό μου BBS αντέχει περίπου έξι ώρες μετά αρχίζω και νιώθω τις τρίχες και το "five o'clock shadow" είναι κάτι που δύσκολα αποφεύγω.

Όταν έχεις γρήγορη ανάπτυξη και σκληρή τρίχα πρέπει να βρεις το σημείο ισορροπίας μεταξύ απαλότητας και αποτελεσματικότητας σε καθημερινό ξύρισμα. Για να γίνω πιο κατανοητός, επειδή φαντάζομαι έχουμε κοντινό τύπο τριχοφυΐας ... το εύκολο ξύρισμα (για μένα) είναι αυτό που απέχει πάνω από 36 ώρες... εκεί και με την πιο επιθετική μηχανή να ξυριστείς θα πάρεις καλό ξύρισμα, αυτό που είναι δύσκολο είναι να πετύχεις καλό και βαθύ ξύρισμα κάθε 24 ώρες χωρίς ερεθισμό , κοκκινίλες και bumps.

Πέτα τις Astor - είναι από τις χειρότερες λεπίδες- τις είχα δυστυχώς για κοντά 26 χρόνια και υπάρχουν αποδεδειγμένα λεπίδες που είναι έτη φωτός μπροστά.
Πολύ βασικό σημείο είναι η ενυδάτωση της τρίχας πριν το ξύρισμα για να απορροφήσει νερό και να μαλακώσει , ώστε να κόβεται ευκολότερα , έτσι θα πάρεις πιο βαθύ ξύρισμα. Μπάνιο - Ντους λοιπόν πριν το ξύρισμα , η εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις ένα σαπουνάκι (δεν χρειάζεται κάτι πολύ ακριβό) που με αυτό θα πλένεις καλά το πρόσωπό σου .
Αναφέρω σαν παράδειγμα ένα Παπουτσάνη Γλυκερίνης (το κίτρινο) - θα κάνει δουλειά.

Όπως προείπαν και οι συνξυριστές, άσε λίγο την R41 μέχρι να μπορέσεις να αποκτήσεις βασική τεχνική με μια πιο mild μηχανή , και κυρίως να συνηθίσει το δέρμα σου σε τέτοιου είδους ξύρισμα.
Αν προσπαθήσεις να ξυριστείς με το καλημέρα με τέτοια μηχανή ίσως και να καταφέρεις να πάρεις καλό ξύρισμα , αλλά στην άσχημη περίπτωση θα καταφέρεις να αποκτήσεις άσχημους ερεθισμούς και κοψίματα ... και ίσως ακόμη χειρότερα και ingrown τρίχες και αυτά δεν περνάνε εύκολα μετά.
Γι' αυτό για αρχή θα πρότεινα ξύρισμα κάθε 2 ημέρες ,και όχι καθημερινό, με μια πιο mild μηχανή (πχ Lord L6 που κάνει 9€ και με μια επιθετική λεπίδα μπορεί να δώσει καταπληκτικό ξύρισμα) .

Σιγά σιγά λοιπόν στην αρχή. Γιατί να βιαστείς με επιθετικές μηχανές ;
Είσαι τόσο νέος που πραγματικά ζηλεύω (με την καλή έννοια) τα άπειρα ξυρίσματα που έχεις μπροστά σου :)

:hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
7psyxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:47
5
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 25

Στεφανε καλησπερα,σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Το πινελο μου ειναι το omega χοιρου 10018.Ειλικρινα δεν με εχει τσιμπησει καμια φορα,ουτε στην πρωτη χρηση του.Δεν κανω καποια ιδιαιτερη προετοιμασια για το πινελο,ειτε το παιρνω μαζι μου στο μπανιο και το βρεχω με ζεστο νερο τακτικα μεχρι να τελειωσω για να ξυριστω,ειτε στο νιπτηρα μαζι με το μπολ και ζεστο νερο.Οντως ειναι πολυ κατω του μετριου ,αλλα για 4.5 ευρω ως αρχικο δεν με χαλασε να πω την αληθεια και προς το παρον θεωρω οτι εβγαλε τα λεφτα του.Βεβαια σκοπευω να παρω καινουργιο αλλα οπως ειπα προεχει το 1ο μου χομπι οπου χρειαζεται να ριξω καποια λεφτα για καινουργιες αγορες
Σαμο σπουδαζω\ειμαι απο αλεξανδρουπολη

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου :helt :helt
Εικόνα
StefanosGeo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2018, 20:29
5
Been thanked: 1 time

Ευχαριστώ και εγώ για τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα. Είναι απίστευτα χρήσιμες για όποιον δε το έχει μελετήσει αρκετά!!
Άβαταρ μέλους
7psyxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:47
5
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 25

Καλησπερα στο φορουμ.Επαναφερω το ποστ μιας και υπηρχε εξελιξη.
Ειπα να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου (μετα απο πολυ σκεψη) και παρηγγειλα τελικα το πρωτο μου ξυραφι ασφαλειας και συγκεκριμενα το R41 της Muhle.
Οπως καταλαβαινετε θα σας περιγραψω τα αποτελεσματα του 1ου μου ξυρισματος.Ξεκινησα κουρευοντας τα γενια με ξυριστικη μηχανη μιας κ ηταν σε αρκετα μακρυ μηκος και δεν ηθελα να δυσκολευτω και πολυ στην 1η επαφη με το ξυραφι.Εκανα το μπανακι μου,εβαλα χαλαρι μουσικη και ετοιμασα τον αφρο(arko το κλασσικο stick ,αγορασμενο απο super της γειτονικης μας χωρας σε τιμη ξεφτιλας και πινελο omega αγνωστο)με face lather(ο θεος να το κανει).Πηρα ποικιλια λεπιδων για να δοκιμασω τι ταιριαζει στο δερμα μου(υπενθυμιζω οτι εχω σχετικα ευαισθητη επιδερμιδα και αρκετα σκληρα γενια).Επελεξα astra platinum ,την κουμπωνω πανω στον μπαλτα και λεω θα ξεκινησω µποϊκοτάζ στα πλαστικα ξυραφακια.Ξεκιναω να ξυριζω ολο το προσωπο απο πανω προς τα κατω.Βλεπω οτι το αποτελεσμα ειναι αν οχι ιδιο,ισως κατωτερο απο αυτο που κανω με πλαστικο(εκει ξεκινησα να σκεφτομαι οτι το φορουμ ειναι μια απατη με πολλαπλα ψευτικα προφιλ που φτιαχνουν τα καταστηματα με ξυριστικα για να τραβηξουν κοσμο) :angry-banghead: .
Περναει το πρωτο σοκ και λεω για 2ο περασμα να δοκιμασω τις feather,οπου ολοι αναφερουν αυτον τον συνδυασμο ως φονικο οπλο.Ξανα τα μαγουλα απο πανω προς τα κατω,ενω τον λαιμο κλασσικη κοντρα.Ενιωσα σαν να βρηκα χρυσες λιρες,ηταν λες και εκανα ερωτα 1η φορα.Θεριζε τα παντα,ακουγα τις τριχες να ουρλιαζουν οπως λετε και εσεις.Εκεινη την στιγμη σταματησα την χαλαρη μουσικη,εβαλα Ace of spades :character-beavisbutthead: και ενα 10αρι talisker.Εκανα και ενα τελευταιο περασμα ,λαιμο κοντρα και μαγουλα απο αυτια προς μυτη.
Σαν συμπερασμα,δεν ειχα κοψιματα εκτος απο καποια πολυ μικρα αιματωματα σαν τελιτσες σε 2 σημεια :violence-instagib: .Ηταν με διαφορα το πιο ανετο ξυρισμα που εκανα με το feather πανω και το ευχαριστηθηκα απιστευτα στο κοντρα.Δεν ενιωσα να τραβαει καθολου το δερμα,παροτι ενιωσα οτι χανω την γωνια καποιες φορες(1ο ξυρισμα ,λογικο).Εβαλα και brut after save lotion το μπλε στο τελος,συνοδεια με καποιες κραυγουλες απο το καψιμο :'( Καθολου αγχος καθολη την διαρκεια :violence-snipersmiley: .Αξιζε και με το παραπανω η αγορα,ευχαριστω ολους οσους ειχαν δωσει τα φωτα τους.Ανυπομονω για το επομενο ξυρισμα ,αν και θα περιμενω 3-5 μερες σιγουρα για να στρωσει το δερμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Από νωρίς στα βαθιά, εμένα μου πείρε 2 μήνες μέχρι να δοκιμάσω Feather. Τώρα πότε(και αν)θα πάρω την R41 δεν ξέρω.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Feather με R41? Σοβαρά τώρα?

Και γιατί μπήκες στον κόπο για να παρεις πριν συμβουλες? Να δίνεις έπρεπε!

Πολυ καλα τα πηγες βλέπω. Ουσιαστικά ξυριστικες BBS χωρίς σπουδαίο αφρό, η μαλλον καθόλου αφρό με την R41. Επαναλαμβάνω για όποιον ασχετο δε γνωριζει, τη R41!!!! Κόντρα 2 φορές στο λαιμό με τα feather, ουτε κάποιος με χρόνια εμπειρία δε το κάνει αυτό.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια και αν τυχει κι έχω κάποια απορία θα ρωτάω που και που αν δεν σε πειραζει φυσικά.. Εμένα η εμπειρία μου δεν ειναι τοσο μεγάλη και δυσκολεύομαι όσο να ναι. Δοκιμάζω δειλα δειλα και νέα σαπουνια..

(Μη διανοηθεί κανεις να μου σβήσει το ποστ.. ) :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

(με 40 βδομαδες ban εισαι ευχαριστημενος?) :)

Τωρα οσον αφορα τα γραφομενα του φιλου 7psyxos, η απαντηση μου ειναι η ιδια με πριν αλλα απο την αλλη οτι διαλεξει ο καθενας μας και οτι τον ικανοποιει, αυτο θα κανει.
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Εγώ πάλι -με μικρό φόβο πως απαντάω σε troll- θα συμφωνήσω, και θα πω πως η R41 και απαλά ξυράφια δε συνδυάζονται καλά. Με εξαίρεση ίσως τα voskhod. Μια χαρά επιλογή είναι το feather για αυτήν. Όπως και Polsilver, όπως και permasharp.
Έτσι όπως είναι φτιαγμένη η κεφαλή, με το παραμικρό θα σκαλώσει. Επίσης, θέλει περίεργη γωνία, και κάποιος που ξυρίζεται για πρώτη φορα με DE razor, δύσκολα θα πετύχει. Μη τη δοκιμάσετε ΠΟΤΕ με Derby πχ.
ΘΑ διαφωνήσω με τον Ηρακλή, -τι περίεργο- πως η συγκεκριμένη μηχανή δε κάνει για νέο στο παραδοσιακό ξύρισμα.

Jimbo, account 1/2122 των πολλαπλων ψευτικων προφιλ που φτιαχνουν τα καταστηματα με ξυριστικα για να τραβηξουν κοσμο
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

@Jimbo νέος = ασκεί ακόμη πίεση στο ξύρισμα.
Για αυτό και μόνο θα του την έπαιρνα από το χέρι.
Εκτός αν περιμένω να μάθει με τον δύσκολο τρόπο. :)

Derby δεν έχω δοκιμάσει γενικά για να εκφέρω γνώμη.
Αλλά και με Astra Platinum μια χαρά με ξύρισε η R41.
Να μην πω δυό χαρές.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι ούτε κτήνος ούτε κανίβαλος, τουλάχιστον αυτή που δοκίμασα.
Πιο "απειλητική" είναι η Futur στις μεγάλες ρυθμίσεις π.χ.
Μιχάλης
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Ε και τι έγινε αν ασκήσει δύναμη; Θα πάρει ένα ωραιότατο razor burn, και θα μάθει να είναι πιο προσεκτικός την επόμενη φορά. Θα ξυριστεί όμως!
Η R41 η νέα, δεν είναι fatip open,που αν πιέσεις θα κοπείς. Καλύτερα είναι δηλαδή να μάθει να ξυρίζεται κάποιος με ED89 πχ, που για να ξυρίσει ΠΡΕΠΕΙ να ασκήσει δύναμη; Που και έτσι δε θα ξυριστεί καλά. Μιλάω προφανώς για κάποιον που δεν έχει εμπειρία με DE razors, γιατί εσύ πχ, θα την καταφέρεις μετά από ...11 περάσματα.

Προστέθηκε μετά από 34 λεπτά 42 δευτερόλεπτα:
Α ξέχασα, έχεις δίκιο προφανώς είναι πιο απειλητική η Futur, ακόμα και στις πιο χαμηλές τις ρυθμίσεις!
Πάντως αυτοί οι χαρακτηρισμοί , κτήνος κανίβαλος κλπ, δε πήγαιναν σε αυτή, αλλά στην παλιά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”