On line παραγγελίες – Τρόποι Πληρωμής

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μετά από αρκετές συζητήσεις γύρω από τις on line παραγγελίες, έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πολλά μέλη που θα ήθελαν αλλά φοβούνται να παραγγείλουν on line. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που συνειδητά δεν το επιθυμούν, αλλά σε αυτούς που θα ήθελαν αλλά έχουν κάποιους ενδοιασμούς. Επειδή και εγώ υπήρξα στο παρελθόν ένας από αυτούς, ας προσπαθήσουμε να ρίξουμε λίγο φως στην υπόθεση, καθώς η εγχώρια αγορά δεν μπορεί να μας ικανοποιήσει για λόγους που έχουμε αναφέρει πολλές φορές.

To πρόβλημα που έχω εντοπίσει αφορά κυρίως την χρήση πιστωτικής κάρτας.
Το θέμα κατάθεση τραπεζικού λογαριασμού, δεν γίνεται πάντα δεκτό για την Ελλάδα, αλλά γενικά είναι και χρονοβόρο. Το PayPal εγώ δεν το γνωρίζω οπότε αν κάποιο μέλος μπορεί να γράψει συγκεκριμένα πράγματα θα ήμουν ευγνώμων. Όμως και αυτό δεν γίνεται παντού δεκτό. Θέμα αντικαταβολής για την Ελλάδα δεν υπάρχει.

Αν δεν έχετε φοβίες, μια οποιαδήποτε πιστωτική κάρτα ( Visa, Mastercard ) είναι αποδεκτή από όλα τα site.ο Αν όμως φοβάστε ότι κάτι μπορεί να συμβεί και να χάσετε χρήματα που μπορεί να είναι ανεξέλεγκτα μεγάλο ποσό, ανάλογα με το όριο τη κάρτας σας, και αν δεν το πάρετε χαμπάρι να επαναληφθεί η λύσεις είναι δύο.

1.Σχεδόν όλες οι τράπεζες εκδίδουν Visa Electron χρεωστική κάρτα, η οποία κάνει απευθείας αναλήψεις από τον λογαριασμό σας. Άρα κάνετε μια κατάθεση σε λογαριασμό που θα έχετε μόνο για αυτή την δουλειά και στην συνέχεια δίνετε στο site τον αριθμό της κάρτας. Αν εγώ σας κλέψω τον αριθμό, δεν μπορώ να κλέψω χρήματα αφού δεν θα υπάρχουν στον λογαριασμό. Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ δέχονται όλα τα site Visa Electron.

2.Prepay Κάρτα. Πρόκειται για κάρτα με χαρακτηριστικά Visa, γίνεται δηλαδή παντού αποδεκτή η οποία δεν είναι ούτε πιστωτική ούτε έχει από πίσω της κάποιον λογαριασμό. Απλά την φορτώνετε με χρήματα 1-2 ημέρες πριν την αγορά και δίνετε το νούμερο της κάρτας στο site. Οπότε αν σας κλέψουν τ ον αριθμό δεν θα υπάρχουν χρήματα. Για την διαβολική σύμπτωση να σας κλέψουν το νούμερο τις ώρες που μεσολαβούν έως ότου να κάνετε την συναλλαγή θα σας έχουν απλά κλέψει το πόσο που έχετε μέσα. Εγώ γνωρίζω και χρησιμοποιώ την http://www.prepaidcards.gr/
Αν υπάρχουν και άλλες παρακαλώ να τις ποστάρετε. Δεν πρόκειται για διαφήμιση, σιγά τώρα μην έχει ανάγκη κάθε τράπεζα.
Το θέμα το έγραψα γιατί θέλοντας και μη, τα μέλη που κατοικούν Ελλάδα κάποια στιγμή θα θελήσουν κάτι ιδιαίτερο και είναι κρίμα να μην μπορούν να το πάρουν.

Προσοχή: Οι βασικοί κίνδυνοι των συναλλαγών μέσω Internet είναι 2. Να σας κλέψουν καλοθελητές το νούμερο άσχετοι με το κατάστημα που συναλλάσσεστε (χακεριές κ.λπ), και βέβαια να σας κλέψει το ίδιο το κατάστημα εφόσον είναι μούφα κ.λπ Το άρθρο αυτό άφορα την πρώτη περίπτωση. Για την δεύτερη να είστε διαρκώς ενημερωμένοι για αξιόπιστα sites απο εδώ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πάντως δεν πάνε καλά. Για να ανοίξεις λογαριασμό και να έχεις την προπληρωμένη ζητάνε βεβαιωση εργοδότη. Δηλαδή εγώ που δεν δουλεύω, όπως και κανένας άλλος στο σπίτι λόγω ανεργίας τι κάνουμε? Μάλλον θα βολευτώ με τη Visa της Alpha που έχω για αναλήψεις και δουλεύει και σαν χρεωστική. Από το Connaught θέλω να αγοράσω, ελπίζω να είναι εμπιστοσύνης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Η Τράπεζα Πειραιώς έχει προπληρωμένη κάρτα την οποία την έχω χρησιμοποιήσει κάνα δύο φορές χωρίς πρόβλημα. Eδώ http://www.webuy.gr/ βρίσκεις πληροφορίες. Φυσικά άν έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς και εχεις web-banking μπορείς να φτιάξεις μια προπληρωμένη κατευθείαν μέσα απο το web-banking και να την διαχειρίζεσαι απο εκεί!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

off on

Η τραπεζα Πειραιως εχει και τη δυνατοτητα να στειλετε χρηματα σε καποιον μεσω τηλεφωνου. Πελατης πρεπει να ειστε μονο εσεις. Λειτουργει απλουστατα. Λες σε καποιον ποσα θα του στειλεις - οριο ειναι 200,-€ την ημερα, μεχρι πριν κανα 8μηνο ηταν 600,-€ γκρρρρ. Κανεις μεσω online banking τις απαραιτητες ενεργειες, ο παραληπτης παιρνει ενα sms που εχει ΜΟΝΟ εναν κωδικο. Παει στο ΑΤΜ της Πειραιως, το πρωτο πραγμα που βλεπει ειναι αυτη η παπαριτσα, παταει ΟΚ οτι δλδ θελει να παρει χρηματα. Ζηταει τον κωδικο που εχει παρει μεσω sms αλλα και να αναφερει το ποσο. Εαν το ποσο ειναι λαθος, τοτε παπαλα. Εξτρα μετρο ασφαλειας σε περιπτωση που στο μεσοδιαστημα εχει κλαπει το κινητο. Τα χρηματα ειναι στη διαθεση του παραληπτη 24 ωρες, μετα αναστρεφεται η ενεργεια.

Ναι το χρησιμοποιω και εγω..

off off
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

calmato έγραψε:...ζητάνε βεβαιωση εργοδότη...


Τέτοια μου είπαν και μένα στην Eurobank και τελικά κατέληξα στην Marfin όπου θέλαν μόνο ταυτότητα και εκκαθαριστικό της εφορίας... Visa Electron χρεωστική Cash&Buy.
calmato έγραψε:Από το Connaught θέλω να αγοράσω, ελπίζω να είναι εμπιστοσύνης.
Εχω ήδη αγοράσει δύο φορές από αυτούς (το δεύτερο δέμα το περιμένω). Πιστεύω πως σε γενικές γραμμές τα e-shops αυτού του τύπου είναι αξιόπιστα, έχω εμπειρία από τέσσερα μέχρι σήμερα, όλα UK.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

προπληρωμενη βγαζει και η eurobank και δεν ζηταει τιποτα χαρτια μονο ταυτοτητα.
αλλα την εχω βγαλει εδω και περιπου 3 χρονια οποτε δεν μπορω να ξερω πιθανες αλλαγες ουτε αν χρειαζεται να εχεις και καποιο λογαριασμο ,εγω παντος τοτε ειχα.
πρωτη καταθεση 2 ευρω προμηθεια σε καταθεση εως τα 100 ευρω ,η επομενες καταθεσεις 1 ευρω προμηθεια σε καταθεσεις εως 100 ευρω.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Τώρα ζητάνε και βεβαίωση αποδοχών...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

long live paypal...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Λοιπον ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ να βαζετε την πιστωτικη σας στο Ιντερνετ.

Καταρχην οταν μπαινετε στην σελιδα για να βαλετε τα στοιχεια της καρτας σας, κοιτατε στην γραμμη δνσης του browser σας να υπαρχει το σημα με το λουκετακι. Αυτο σημαινει οτι η σελιδα ειναι ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ και οτι δεν υπαρχει κανενας μα κανενας κινδυνος να υποκλαπουν τα στοιχεια σας. Επισης μπορειτε να κανετε κλικ στο λουκετακι για να σιγουρευτειτε οτι ολα βαινουν καλως βλεπωντας οτι η σελιδα ειναι πληρως κρυπτογραφημενη. Τελος οταν μια σελιδα ειναι κρυπτογραφημενη η δνση ξεκιναει με το httpS το οποιο σημαινει SECURED site.

Να ξερετε οτι πολυ πιο μεγαλος ειναι ο κινδυνος να σας ξαφρισουν την καρτα αν την δωσετε σε εναν σερβιτορο παρα να κανετε online αγορες.

Επισης για την VISA υπαρχει το VERIFIED BY VISA που σας ζηταει εναν εξτρα κωδικο οταν εχετε ηδη βαλει ολα τα στοιχεια της καρτας σας για διπλη προστασια.

Μην φοβαστε και προχωρηστε ΑΦΟΒΑ.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το τελευταιο ισχυει για ολες τις πιστωτικες καρτες και ειναι τα 3 τελευταια ψηφια του τυπωμενου αριθμου κατω απο τη μαγνητικη λωριδα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συλλογές link”