On line παραγγελίες – Τρόποι Πληρωμής

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Στέλνεις έμβασμα στην Τράπεζα Β.Αμερικής, στον λογαριασμό του ΡΡ, σημειώνοντας τα στοιχεία του ΡΡ λογαριασμού σου στις παρατηρήσεις. Περιμένεις 2-3 μέρες να ελεγθεί το έμβασμα και έπειτα εμφανίζεται το ποσό στο balance του λογαριασμού σου.
Σημειωτέον, έχει προμήθεια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Είχα κάνει ένα θέμα για προσωπικές πληρωμές και έμβασμα στο Paypal Εδώ


Για προσωπικές πληρωμές, πχ αποστολή σε άλλο μέλος του φόρουμ για ομαδική αγορά, είναι καλύτερα
νά πληρώνεις με την Paypal Balance γιατί δεν έχει προμήθειες.
Και η προμήθεια της τράπεζας για 'εμβασμα σε ευρώ είναι μικρή, εμένα Πειραιώς είχε βγάλει 50 λεπτά.
ΑΝ όμως θέλουμε να γεμίσουμε το Paypal μας με δολλαρια αλλάζει. Είναι 10 ευρώ και πάνω...

ΓΙα αγορές και μόνον, από εμπόρους είτε από το Λιμάνι είτε άλλα καταστήματα δε χρειάζεται
να γεμίσετε το Paypal σας. Χρησιμοποιείστε άφοβα πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη.
Ο έμπορος πληρωνει την προμήθεια του Paypal Και δεν βλέπει κανένα στοιχείο της κάρτας σας...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Ευχαριστώ Φώτη και Βαγγέλη για τις απαντήσεις, εγώ εννοούσα όμως πώς πληρώνεις έναν πωλητή που ως μόνη επιλογή έχει bank transfer? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εμένα δεν μου έχει τύχει. Νόμιζα οτι το ΡΡ ήταν μια υπηρεσία που δημιουργήθηκε καταρχάς για το ebay, ωστε να διασφαλίζονται οι χρήστες. Δεν ήξερα οτι οι συναλλαγές μπορούν να γίνουν και αλλιώς.

Υποθέτω πάντως, οτι με κάποιο παρόμοιο τρόπο θα γίνεται. Δηλαδή με κάποιο έμβασμα προς την τράπεζα του πωλητή.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Προσοχή με τα εμβάσματα! Δεν υπάρχει καμία προστασία από κακόβουλους πωλητές.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Fotakas έγραψε:Εμένα δεν μου έχει τύχει. Νόμιζα οτι το ΡΡ ήταν μια υπηρεσία που δημιουργήθηκε καταρχάς για το ebay, ωστε να διασφαλίζονται οι χρήστες. Δεν ήξερα οτι οι συναλλαγές μπορούν να γίνουν και αλλιώς.

Υποθέτω πάντως, οτι με κάποιο παρόμοιο τρόπο θα γίνεται. Δηλαδή με κάποιο έμβασμα προς την τράπεζα του πωλητή.
Fotakas πραγματικά το paypal ήταν "δημιούργημα" του e-bay για το e-bay. Επηδή όμως είδαν ότι πάει καλά τα "σπάσανε".
Συνήθως όταν βλέπω πωλητές που δεν έχουν paypal ξινίζω και δεν έχω νταραβέρια μαζί τους.
Δες όμως αν το e-bay παρέχει κάποια προστασία πληρωμών με αυτόν. Αν παρέχει κάτι πρέπει να είσαι οκ.

:thnx :hellas
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αλέξης έγραψε:Ευχαριστώ Φώτη και Βαγγέλη για τις απαντήσεις, εγώ εννοούσα όμως πώς πληρώνεις έναν πωλητή που ως μόνη επιλογή έχει bank transfer? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Eλεω SEPA δεν υπαρχει προβλημα για να στειλεις χρηματα. αυτο που λεει ο Φωτης νομιζω δεν ισχυει, εαν εχεις SEPA λογαριασμο (που πλεον ολοι ετσ ειναι). Προσωπικα με ετυχε μονο σε πωλητες στη Γερμανια να στειλω με εμβασμα, ολα τα αλλα γινονται μεσω ΡΡ. Το αρνητικο ειναι οτι δεν εισαι εξασφαλισμενος οπως με το ΡΡ ή την πιστωτικη καρτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Στέφανε τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού του πωλητή που τα βλέπεις?
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οταν πας να πληρωσεις, εαν θελει μονο με εμβασμα, κλικαρεις το button με το οποιο ζητας τα στοιχεια (πανω δεξια - δεν ξερω τι γραφει στα αγγλικα, μιας και χρησιμοποιω το γερμανικο) και στην επομενη σελιδα σε δειχνει ολα τα σχετικα στοιχεια με ονομα, στοιχεια IBAN, BIC κλπ κλπ ο,τι χρειαζεσαι δλδ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συλλογές link”