Wet Shaving και ταξίδι.

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μέχρι στιγμής δεν το είχα περιορίσει σε κανόνες. Σίγουρα όμως το set up εξαρτάται και από τον σκοπό του ταξιδίου. Συγκεκριμένα, αν ταξιδεύω με σκοπό να βρεθώ σε μια τελετή (γάμος, βάπτιση κλπ) επιλέγω luxury προϊόντα. Αν ταξιδεύω για καλοκαιρινές διακοπές παίρνω περισσότερα πράγματα (π.χ. 2 σαπούνια, 2 DE, περισσότερο ASL και λεπίδες). Αν τέλος ταξιδεύω για επαγγελματικούς λόγους (που είναι και το συνηθέστερο) χρησιμοποιώ το ακόλουθο set up:

- Merkur 985 travel ή Gillette Superspeed στην χειροποίητη δερμάτινη θήκη του Νίκου
- Stick Palmolive ή Fitjar Neroli
- Πινέλο Mühle travel
- ASL Formula 31
- Ένα άδειο κουτάκι με 2-3 λεπίδες από τις πιο συχνά χρησιμοποιούμενες (Astra SP, Gillette silver blue κλπ)

Το ASL απλά επειδή το μπουκάλι είναι μικρό, στρογγυλό, κλείνει ερμητικά και έχει λίγη ποσότητα μέσα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Είμαι ήδη στις τελευταίες ημέρες των διακοπών και πήρα μαζί μου τα κάτωθι:
1.- Πινέλο, Ωμέγα 80097 φθηνό αλλά ταυτοχρόνως πολύ καλό, σε όλες τις συνθήκες.
2.- Σαπούι, το πράσινο proraso, που κάνει σαπουνάδα με το σκληρό και γεμάτο άλατα νερό της Τήνου. Βρήκα και το vitos που είχα αφήσει από πέρυσι στο ψυγείο της πεθεράς μου.
3.- Μηχανή την Gillette tech, που την έχω τροποποήσει όσον αφορά την λαβή. Έχω αφαιρέσει την ελαφριά αλουμινένια και έχω βάλει μιά βαριά από Σοβιετική μηχανή λαβή κι έτσι ανέβασα το βάρος της στα 65 γρ. Μ' αυτόν τον τρόπο έχω μιά μηχανή που ξυρίζει άψογα και γρήγορα, έχει αξιοπρεπές βάρος γιά να μην κόβεσαι και είναι τριών κομματιών για να χωρά παντού.
4.- Πέντε λάμες ξυραφιών μου είναι υπεραρκετές.
5.- After shave, φθηνό, καλοκαιρινό, το Old Spice Whitewater.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Χαίρετε,

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου συζήτηση για μεταφορά ξυριστικού εξοπλισμού σε πτήση αλλά μάλλον ήταν μέσα σε κάποιο thread και δεν το βρίσκω. Να ρωτήσω λοιπόν: όταν ταξιδεύουμε με αεροπλάνο τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται να πάρουμε μαζί μας απ' τον ξυριστικό μας εξοπλισμό; Βασικά μ' ενδιαφέρει για τα ξυραφάκια. Η μηχανή (σκέτη) δε νομίζω να έχει πρόβλημα, το σαπούνι επίσης και τα διάφορα υγρά μπορείς να τα βάλεις σε ειδικά σακουλάκια (αρκεί νομίζω να είναι μέχρι 100ml;). Με τα ξυραφάκια (λεπίδες) όμως τι γίνεται; Σε χειραποσκευή φαντάζομαι θα υπάρχει πρόβλημα αλλά αν τα βάλεις σε αποσκευή που δίνεις πριν το check in υπάρχει θέμα; Όχι τίποτε άλλο, άντε να τρέχεις να βρεις ξυραφάκια. Καλά εναλλακτικά παίρνεις μαζί σου κανένα πλαστικό αλλά αν υπάρχει τρόπος να πάρουμε και όλο τον εξοπλισμό μας δε θα έλεγα όχι.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Ξυραφάκια στην χειραποσκευή δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν. Το ίδιο ισχύει και γιά τα υγρά.
Δεν μπορείς να τα βάλεις σε ειδικά σακουλάκια, γιά τον απλούστατο λόγο, ότι τα σακουλάκια αυτά, έχουν ειδική σήμανση και σφραγίζονται από τα καταστήματα του αεροδρομίου πριν το check-in, ενώ συνοδεύονται και από την απόδειξη αγοράς.
Εννοείται πως τα υγρά αυτά δεν πρέπει να έχουν ανοιχτεί/χρησιμοποιηθεί πριν τον έλεγχο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Το εννοείται είναι σχετικό Γίαννη, γιατί κάποιες κυρίες το μακρινό 2007 που πετούσαμε για Τυνησία, πήραν από Duty-Free κάτι κρέμες προσώπου, τις δοκίμασαν πριν τον έλεγχο και μετά έκλαψαν με μαύρο δάκρυ τη στιγμή που τις πέταγαν στον κάδο...
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Σε χειραποσκευη απαγορεύεται.
Μπορείς να τα βάλεις ΜΟΝΟ στην βαλίτσα που δίνεις για φόρτωμα.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αν μπορείς να βάλεις τα ξυραφάκια στη βαλίτσα no problem! Θα μου έκανε εντύπωση να μην μπορούσες βέβαια αλλά είπα να ρωτήσω για παν ενδεχόμενο...

Πάντως για τα υγρά εγώ έχω πάρει μαζί μου δικά μου μπουκαλάκια (ανοιγμένα εννοείται) και τα πέρασα κανονικά σε χειραποσκευή, αφού τα έβαλα μέσα στο ειδικό σακουλάκι που μου έδωσαν στο αεροδρόμιο και είχα διασφαλίσει ότι είναι κάτω από 100ml το καθένα (και λιγότερο από 1000ml συνολικά). Αυτά βέβαια πριν 3-4 χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε, συνήθως τα βάζω στη βαλίτσα που δίνω πριν οπότε δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το μόνο που απαγορεύεται είναι οι λεπίδες αλλά μην το λες ρισκάρεις και με μηχανή γιατί μπορεί να πέσεις σε κανένα στραβό και να τη κατασχει.

Το πιο σίγουρο είναι όλα τα software σου (κάτω από 100ml τα υγρά έκαστο) και μια Bic Metal. Δεν απαγορευόνται όλα τα υγρά, μόνο οι συσκευασίες πάνω από 100ml έκαστη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ακομα δεν μπορω να ξεχασω οταν ταξιδευα για Λισαβονα οταν ενας υπαλληλος μου πεταξε το pomade (113gr) γιατι συμφωνα με τον κανονισμο θεωρειται υγρο.....
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Προσοχή στα υγρά και τις κρέμες, ακόμη και εάν η ποσότητα ( σε ανοικτή συσκευασία ) είναι μέχρι την μέση, αλλά η ετικέτα γράφει πάνω από 100 ml, το αντικείμενο Δεν θα περάσει.
Κανείς δεν πρόκειται να εξετάσει πόση ποσότητα έχει απομείνει. Λαμβάνονται υπ' όψιν τα γραφόμενα στην ετικέτα.
Λάμες ξυραφιών Μόνο σε αποσκευή για το αμπάρι, Όχι σε χειραποσκευή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”