Wet Shaving και ταξίδι.

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Τι ξυριστικά κουβαλάτε στα ταξίδια σας; Και πώς τα κουβαλάτε;
Ο δικός μου εξοπλισμός:

νεσεσέρ από ΙΚΕΑ
Εικόνα

ξυριστικά (στην φωτό φαίνονται η θήκη για πινέλο της Muehle, η δερμάτινη θήκη για ξυριστική της Dovo, το Alum block δεξιά και η γλυκερίνη στο μέσον):
Εικόνα

custom brush stand
Εικόνα
:hystericalbs1 :lachtot :xp1
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Βάζω εδώ τον εξοπλισμό που χρησιμοποιώ εγώ όταν ταξιδεύω.
Τα δύο ξυράφια είναι Henckels Friodur ανοξείδωτα για να μην υπάρξει περίπτωση να σκουριάσουν εάν το πινέλο είναι νωπό όταν κλείσω την θήκη.
Eίναι δύο ώστε εάν κρίνω ότι κάτι συμβεί και δεν πάει καλά με το ένα να υπάρχει αντικαταστάτης
Το μπολάκι το χρησιμοποιώ μόνο για να μουλιάζω το πινέλο αν δεν θεωρώ ότι χρειάζεται ιδιέταιρα.
Κρεμα Castle Forbes Lavender (travel pack)
After shave Castle Forbes Lavender travel
Και στα δύο χρησιμοποιούνται μόνιμα οι συσκευασίες και όταν τελειώνουν επαναγεμίζονται.
Πινελο shavemac D01 custom (ένα πινέλο έχω και αυτό χρησιμοποιώ μονιμα)
Λουρι Dovo Juchten. (περνάω τον κρίκο στο πομολο μιας πόρτας για να το χρησιμοποιήσω)
Παρέλειψα να βάλω στην φωτογραφία μια συνθετική πέτρα Franz Swaty (την οποια τοποθετώ πλάγια μεταξύ του χωρίσματος του πινέλου και της βουρτσας των μαλλιών και την έχω για φρεσκάρισμα του ξυραφιού- σπανίως έχει χρειαστεί πάντως), έναν νυχοκόπτη και ένα ψαλιδάκι για τα γένια και το μουστακι μου.
Βουρτσα για τα μαλλιά Mason Pearson Military
Ενα αιμοστατικό στικ για την κακια στιγμή-(σπανίως μου έχει χρειαστεί, αλλά υπάρχει πάντα)
Ολα αυτά σε μία σκληρή δερμάτινη θήκη της DOVO την οποία έχω αγοράσει πριν από καμιά εικοσαριά χρόνια.

[Τωρα πλέον δεν χρησιμοποιώ τα 2 ξυραφια την πέτρα και το λουρι, αφού τα αντικατέστησα με την σαβέττα Feather Artist Club και τις ανταλακτικές λεπίδες Feather professional SUPER, των οποίων το ξύρισμα βρίσκω εξ ίσου εξαιρετικό και απροβλημάτιστο (οι λεπιδες κρατάνε πολύ- έχω κάνει με κάθε μία πάνω από 25-30 ξυρίσματα μέχρι να νοιώσω την ανάγκη της αντικατάστασής της με άλλη)]

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ωραίος Γιάννη! Τα travel pack της castle Forbes από πού?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25942 times

Ωραίος ο εξοπλισμός και η παρουσίασή σου Γιάννη. Τώρα δε που χρησιμοποιείς το Feather Artist Club, γλυτώνεις πολύ χώρο (1 ξυράφι, λουρί, πέτρες).
NavalArchitect

Εντυπωσιακό το άκουσμα για ακόμη και 25-30 ξυρίσματα από μία λεπίδα Feather, βέβαια δεν ξυρίζεις όλο το πρόσωπο, οπότε...

Το setup είναι ρεαλιστικό και στα απαραίτητα/βασικά, αλλά αν είναι καλοκαίρι κι έξω έχει 38 βαθμούς, τότε δεν θέλει κάποιος after shave κι όχι after shave lotion/balm? Κουβέντα κάνουμε τώρα βέβαια, καθένας με τις ανάγκες και προτιμήσεις του.

Η χτένα επίσης πολύ καλή αλλά για ταξίδια δεν πολυκάνει, έχω την ίδια και δεν τολμώ να την πάρω μαζί μου ακόμη και για μακρινά ταξίδια, πάλι βέβαια καθένας με τα γούστα του. Η CF είναι η 50-άρα tub, το asb 30-άρι, πλαστικά και τα δύο.

Το λουρί μεγάλο αλλά η μόνη άλλη λύση είναι paddle travel size το οποίο όμως στην πράξη ίσως να μη δουλεύει καλά, αν ήταν είμαι σίγουρος ως ο Γιάννης θά'χε ένα τέτοιο.

Ευχαριστούμε Γιάννη, προσωπικά περίμενα από καιρό να το δω μιας και τό'χαμε συζητήσει δυό φορές.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Aν δεν υπάρχει η βούρτσα μαλλιών millitary, ανετα σε αυτή τη θέση χωράει κάποιο σαπούνι ξυρίσματος μεγέθους 9,5 Χ 4,5 cm
πχ το DR Harris ταιριάζει ακριβώς.
Επίσης δεν χρειάζονται απαραίτητα τα travel packs.
Ενα άδειο βαζάκι και ένα μπουκαλάκι από τα καλλυντικά της Εικόνα ή της Εικόνα είναι ότι πρέπει. ( για την δεύτερη περίπτωση εννοώ τους ελεύθερους, γιατι αν είσαι παντρεμένος και δει η σύζυγος καλλυντικό από άλλο θήλυ... :!@#! )
Επειδή μου αρέσει τα βαζάκια να μην γράφουν τίποτα περι γυναικείων κρεμών, τα τυπωμένα στο γυαλί ή στο πλαστικό γράμματα αφαιρούνται με τριψιμο από βρεγμένο λεπτό ντουκόχαρτο .
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να κάνω μία σχετική ερώτηση:
Τι κάνετε στα αεροπορικά ταξίδια που έχετε μόνο αποσκευές καμπίνας? Υγρά, σαπούνια κλπ. μεταφέρονται εύκολα σε μικρές συσκευασίες. Ξυραφάκια ασφαλείας και φυσικά straight, απ΄όσον ξέρω, απαγορεύονται.
H ιδέα της επιστροφής σε ξυραφάκια μίας χρήσεως ή συστήματος, έστω και για μια ή δυο μέρες, μου φαίνεται τραγική. Ξεπερνιέται το πρόβλημα ή όχι;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για να είμαι ειλικρινής, δεν μου έχει συμβεί ακόμα.
Αν όμως μου τύχαινε θα έπαιρνα σκέτο το safety και θα έψαχνα μερικές λεπίδες στον τόπο προορισμού μου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Εγώ αναγκαστικά έδινα την βαλίτσα, με after shave, αρώματα, κολώνιες και σαπούνια και λεπίδες και DE που να πετάξω με όλα αυτά στο βαλιτσάκι; Γκόλ και ξύλο στο αεροπλάνο...

Επειδή στα αεροδρόμια υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν καιρό να συνευρεθούν σεξουαλικά, αποφεύγω τέτοιες καταστάσεις ελέγχου υγρών και αιχμηρών αντικειμένων γιατί αν προσπαθήσει να μου κρατήσει/κατσχέσει κάτι από αυτά κανένας ελεγκτής, ο πάτος του μπορεί να γίνει όπως το ΟΑΚΑ (με το σκέπαστρο Καλατράβα μαζί). Μιλάμε για ΖΕΝ καταστάσεις :green
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
NavalArchitect

Harry έγραψε:...H ιδέα της επιστροφής σε ξυραφάκια μίας χρήσεως ή συστήματος, έστω και για μια ή δυο μέρες, μου φαίνεται τραγική. Ξεπερνιέται το πρόβλημα ή όχι;
Ξεπερνιέται, αλλά εξαρτάται πού πηγαίνεις και για πόσο θα καθήσεις εκεί.

Πολλοί στην Αγγλία (TSR members) πριν πετάξουν ταχυδρομούν λεπίδες και μερικές φορές και safety razor στο ξενοδοχείο που ξέρουν πως θα μένουν.

Αν πας κάπου που γνωρίζεις πως εκεί υπάρχουν λεπίδες (σε Hondos Center, σε περίπτερα, σε φαρμακεία, σε super markets) τότε μπορείς να ρισκάρεις να πάρεις το safety razor on board. Εξαρτάται σε ποιά χώρα είσαι, π.χ. στην Ελλάδα μπορεί στο Ελ. Βενιζέλος να μην κάνουν θέμα για ένα DE, αλλού όμως μπορεί. Εξαρτάται και το DE. Αν είναι open comb, μπορεί να κινήσει πιό πολλά βλέμματα. Μία φορά να σου κάνουν θέμα, είναι κρίμα να χάσεις ένα DE για το τίποτε ακόμη κι αν είναι ένα αλουμινένιο travel Tech.

Γι'αυτό λοιπόν πολλοί παίρνουν μαζί τους τα πολύ απλά και βασικά G1000 για παράδειγμα. Όμως το σημαντικό είναι να ξέρεις το αεροδρόμιο, τη χώρα, τη διαδρομή (αν είναι μιά σταθερή διαδρομή που κάνεις). Αν σε κάθε ταξίδι πας κι αλλού, χαίρετε. Πας π.χ. Βρυξέλλες - έχεις εκεί ψάξει πού μπορεί να έχει λεπίδες DE? Μία φορά να το κάνεις, καθάρισες. Λονδίνο, εύκολο, ίσως κι άλλες Ευρωπαικές πόλεις. Το να ταχυδρομείς λεπίδες σε άλλη χώρα, έστω και μέσα στην Ε.Ε. είναι ιστορία εκτός αν πας για μια εβδομάδα αλλά τώρα επαγγελματικό ταξίδι ποιός πάει τόσο πολύ.

Η δική μου εμπειρία είναι στη Βόρεια Ευρώπη, Βόρειο Αμερική αλλά και Ασία. Δεν παίρνω ποτέ DE ξυράφι μαζί μου (μιλώ για onboard). Δεν τους εμπιστεύομαι. Είναι (sorry που το λέω έτσι αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα) ανειδίκευτοι, αστοιχείωτοι, προκλητικοί και μανιακοί, στην κυριολεξία. Την άλλη φορά long weekend στο Hong Kong (2008) είχα κάνει πάλι τα ψώνια της αρκούδας, το βράδυ πριν φύγω πίσω για Κορέα είχα μιά εεεχχμμμ ωραία ύπαρξη στο δωμάτιο και κατά συνέπεια κοιμήθηκα ένα δίωρο σκάρτο. Όμως λίγος ύπνος = λάθη για μένα μετέπειτα, έχω πονοκέφαλο αργότερα, μπερδεύομαι πολλές φορές, ξεχνάω.

Ε, σηκώνομαι λοιπόν το πρωί, ετοιμάζομαι άρον-άρον (κάτι που σπάνια συμβαίνει), πολλά τα πράγματα, τα χώνω από 'δω, τα χώνω από 'κει, όλα καλά (ναι, κούνια που σε κούναγε, είχες το μυαλό σου στο μ$$νί 4 μέρες - κοκό μη γελάς ρε), πάω ωραία και καλά στο αεροδρόμιο, κάνω check-in τα πράγματα, περνάω το immigration, φτάνω στο security check όπου μου λένε "..ανοίξτε τη βαλίτσα παρακαλώ..." (νάτα, νάτα)

Είχα μιά Samsonite μαύρη, onboard μοντέλο, την είχα τιγκάρει με Acqua di Parma deodorant spray, Acqua di Parma shower gel 250ml, Acqua di Parma body lotion (250ml αν θυμάμαι καλά), H2O shower gels (x2) 250ml το καθένα, και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι τώρα. Δηλαδή αν είναι δυνατόν - τί κουβαλάς στο κεφάλι σου και βάζεις όλα αυτά στην onboard βαλίτσα? Ανοίγω τη Samsonite, αρχίζουν οι Χονγκονέζοι να μου τα βγάζουν έξω ένα-ένα, συνειδητοποιώ τί έχω κάνει και παθαίνω λα-λα. Να κάθεται η γυναίκα του security όρθια με τη μαύρη στολή, το θυμάμαι σαν τώρα, να κρατά το deo spray AdP στο δεξί της χέρι, το σηκώνει ψηλά και μου λέει με ειρωνικό χαμόγελο: "...Θέλετε να βάλετε μία φορά πριν το πετάξω στο καλάθι?"

Τέλος πάντων, να μην πλατιάζω άλλο, στο Ελληνικό είναι σχετικά νορμάλ. Σε χώρες τύπου Γερμανία, Κορέα, Ιαπωνία άσε καλύτερα. Στη Γερμανία σου φέρονται σα να είσαι σκυλί, μιά φορά μου είπαν να ανοίξω την τσάντα γιατί είχα υγρά (<100ml το καθένα φυσικά) απλά ήταν όχι όλα μαζί σε σακουλάκι διάφανο. Ανοίγω την τσάντα, πιάνει ένα η χοντρή μεσήλικας γουρούνα του security, το σηκώνει ψηλά κι αρχίσει να φωνάζει για μένα σαν μπετατζής (στα Γερμανικά φυσικά) στη συνάδελφό της που είναι στην οθόνη του μηχανήματος x-ray. Άλλη μιά φορά μετέπειτα σχεδόν τα ίδια (με κρεμασμένη μούρη υπαλλήλου security) και από τότε ποτέ ξανά Lufthansa (via FRA/MUC). Σκέψου δηλαδή τί μπορεί να πάθεις αν έχεις ένα 11 ή 15C πάνω σου. Δεν τους εμπιστεύομαι λοιπόν.

Επειδή εδώ τριγύρω που πάω (Shanghai, Tokyo) δεν έχω βρει ακόμη μέρη με DE λεπίδες, τον Ιούλιο που πήγα Ιαπωνία πήρα μαζί μου όλα κανονικά αλλά cartridge razor (Wilkinson Hydro 5). Τί να κάνω, δεν ήθελα αλλά ένα βράδυ έμεινα, σιγά τα ωά... Εδώ έχουμε και το άλλο, στην Ιαπωνία το πακετάκι με τις 5 λεπίδες DE θἀ'χει δε θἀ'χει 10 Ευρώ (είναι ικανοί, ναι, είναι τρέλα οι τιμές απέναντι).

Οπότε το θέμα είναι πού πας, αν πας σε τακτική βάση εκεί, πού ακριβώς είναι (ενδο-Ελληνικά ή ενδο-Ευρωπαικά, κλπ.) κι επίσης πόσο θα καθήσεις σε κάθε μέρος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”