Wet Shaving και ταξίδι.

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καλό το wet shaving αλλά όταν ταξιδεύετε μπορεί να γίνει μεγάλος μπελάς.
Σας το λέω εκ πείρας διότι ταξιδεύω συχνά. Ο λόγος απλός. Δεν είναι λίγο άβολο να κουβαλάτε το πινέλο, την μηχανή, τις λεπίδες, την βάση του πινέλου (αν αυτό είναι καλό) την κρέμα ή το σαπούνι ακόμη χειρότερα; Για όσους κάνουν και preshave το λάδι ή κάποιο face wash; Αν βέβαια μιλάμε για ταξίδι τριών εβδομάδων ΟΚ , αλλά για ένα ΣΚ ή τριήμερο το βλέπω υπερβολικό. Επίσης στήνε ξέστηνε όλα αυτά είναι και κουραστικό, αλλά μπορεί να έχει και καμιά απώλεια….
Προτείνω λοιπόν (και αυτό κάνω) να έχουμε ένα ειδικό set up για ταξίδι το οποίο θα αποτελείται:
1. Ξυριστική μηχανή ταξιδίου
http://www.gentlemans-shop.com/acatalog ... r.html#a44
2. Shaving Stick το οποίο έχει μικρό μέγεθος και μπορεί να εφαρμοστεί κατευθείαν στο πρόσωπο άρα γλιτώνουμε το μπώλ.
3. Μικρά κουτάκια / μπουκαλάκια από δείγματα ή άλλης χρήσης στα οποία βάζουμε την ποσότητα
AfterShave που χρειαζόμαστε.
4. Πινέλο συνθετικό το οποίο στεγνώνει γρήγορα και δεν έχει πρόβλημα να αποθηκευτεί ακόμη και αν δεν έχει στεγνώσει πλήρως, ή πινέλο ταξιδίου http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=35&t=107

Αν έχετε να προτείνετε λύσεις και ιδέες για τα ταξίδια ποστάρετε εδώ καθώς για όσους ταξιδεύουν είναι πολύ χρήσιμο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κλεφτη ιδεων.. :mrgreen: Καποια στιγμη συντομα πιστευω να κανω και φωτο με πληρη αναφορα... (minorguitarist τρεμε.. :P )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Moccahead έγραψε:Κλεφτη ιδεων.. :mrgreen: Καποια στιγμη συντομα πιστευω να κανω και φωτο με πληρη αναφορα... (minorguitarist τρεμε.. :P )
Επίτηδες το έκανα θέμα για να σε πιέσω να το κάνεις σύντομα ;)
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θα ξεκινησω ανορθοδοξα (τι θαυμα! :P )

Τροποι για να μεταφερετε τα υλικα σας (σαπουνια, κρεμες και πινελα - κυριως).

ΚΡΕΜΕΣ - ΣΑΠΟΥΝΙΑ
Τις κρεμες μπορειτε να τις εχετε στα σωληναρια, ή τελος παντων στις γνησιες συσκευασιες τους. Το ιδιο και τα σαπουνια, αλλα επειδη ο χωρος ειναι περιορισμενος, μπορειτε ή να εχετε μικρα σαπουνια των 65γρ (π.χ. Mühle), ή να χρησιμοποιησετε ενα στικ. Το στικ μπορειτε να το εχετε αυτουσιο, η κομμενο (ή ακομη και τριμμενο) σε ενα μεταλλικο κατα προτιμηση κουτακι. Εγω χρησιμοποιω ενα καραμελοκουτο Pulmoll και δη [αυτο]. Oταν βγαλω οικογενειακη φωτο το νεσσεσερ θα το δειτε (στο μεσοδιαστημα εχω σταματησει να γραφω, αφου ειχα τελειωσει και το θεμα με τα πινελα, εχω βγαλει την οικογενειακη, επεξεργαστει την φωτο και την βλεπετε κατω). Εκει εχω κοψει σε φετακια και εχω βαλει ενα στικακι Arko των 75γρ. Χωραει μια χαρα.

ΠΙΝΕΛΟ
Το πινελο ειναι το πιο ευαισθητο στοιχειο. Μπορειτε να εχετε ενα πινελο ταξιδιου σαν αυτα που εχει η [Mühle] (το συγκεκριμενο μοντελο υποαρχει πιο φτηνο, στα 20,- αλλα αυτη η σελιδα εχει πολλα χρωματα μαζεμενα). Εναλλακτικα μπορειτε να παρετε καποιο μικρο που να εχει ηδη μια θηκη (οπως στη σελιδα που εδωσα) Μπορει να θελετε να εχετε ενα full range πινελο μαζι σας, οποτε και αρχιζουν οι πατεντες: μπορειτε να το μεταφερετε σε μεταβλητα box για βιδες [εδω] και [εδω] κλπ (καλο ειναι να παρετε καινουριο! :P ) και θα πρεπει να προσεξετε να ανοιξετε απο την πλευρα που θα ειναι η κεφαλη μερικες τρυπες για εξαερισμο! Εαν θελετε, μπορειτε να παρετε και κατι το οποιο προοριζεται εξ ορισμου για αυτη τη χρηση [εδω] αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβο (το πρωτο κανει το πολυ 3 € και αυτο που σας δειχνω ειναι στα 17€!) Για τους σκοτσεζουτς υπαρχει και η εντελως φτηνοτερη λυση [εδω] με λιγο σελοτεϊπ (ξερω ατομα που το χρησιμοποιουν το συστημα!). Να σημειωσω οτι την φωτο την βρηκα σε σελιδα που ειναι αφιερωμενη στη συλλογη των αντικειμενων αυτων... :twisted: Οτι το πινελο πρεπει να εχει στεγνωσει καλα δεν χρειαζεται να το αναφερω, τα εχουμε πει ηδη. Στην χειροτερη περιπτωση, εαν δεν εχει στεγνωσει καλα, μην το αφησετε πανω απο 24 ωρες στο νεσεσερ, με υπολοιπα υγρασιας!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ
Οπως ισως μερικοι εχουν ηδη ψιλιαστει, εχω αρκετες „ψωρες“, οπως αεροπλανα, συλλογες κλπ. Λογω της προηγουμενης μου απασχολησης, οπου μερικες φορες επρεπε να την κανω ξαφνικα και για 5 και 10 μερες, επρεπε να εχω καποια πραγματα ετοιμα. Σημερα, 3 χρονια μετα απο αυτη την εποχη, καποια πραγματα εχουν αλλαξει, καποια οχι. Σημερα χρησιμοποιω ενα μαυρο νεσεσερ της TCM (Tschibo) με διαστασεις 33·22·10 περιπου. Αυτο το νεσεσερ περιεχει ΟΛΑ οσα χρειαζεται ενας ανδρας οταν παει για ταξιδι εως και 10 μερες. Οσο παραξενο και αν σας φανει, ειναι αποτελεσμα εμπειριων που γιναν με το περασμα των χρονων!! Τα αριθμησα, τα υπολογισα ειναι κατεληξα οτι δεν αποτελειται καν απο 40 κομματια! Ακομα και για εκδρομη ΣΚ το ιδιο παιρνω. Δεν υπαρχει περιπτωση. Βιτσιο.

minor σε προειδοποιησα!

Λοιπον, προεπισκοπηση εδω,

Εικόνα

ολοκληρη η φωτο σε υψηλη αναλυση (1400·1050) εδω (δεξι κλικ, μεχρι να ενεργοποιησει ο Ανδρεας τη ρυθμιση που ανοιγει σε νεο παραθυρο! :mrgreen: )


Αναλυτικα:

1. Νεσσεσερ TCM
2. Σφουγγαρι διχτυ
3. Ζελε για μαλλια
4. Florena body butter με argan oil και sheabutter
5. Cooling gel
6. Κουτακι με ανταλλακτικα ξυραφακια, φελλο
7. Πετσετα για το προσωπο
8. Θηκη με πανακι μικροϊνων (microfaser)
9. Οδοντοβουρτσα σε θηκη της SABENA(!!!)
10. Γυαλινα μπουκαλακια με αφρολουτρο Body care Amway (κανει και για μαλλια στην αναγκη)
11. Καθαριστικα για τα γυαλια μου
12. Ψιλη λιμα Wilkinson
13. Χοντρη λιμα και μαντζουνακι για καθαρισμο δυσκολων σημειων
14. Τσιμπιδακι
15. Νυχοκοπτης
16. Ψαλιδακι Braun
17. Σαπουνι ξυρισματος Arko (1x, 75gr)
18. Οδοντοκρεμα Theramed Ice Fresh
19. Οδοντικο νημα
20. Οδοντοκρεμα Theramed Original
21. Inhaler απο Ταϊλανδη
22. Φακος LED
23. Σαμπουαν
24. Μαντηλακια φρεσκρισματος Dulgon
25. Μεταλλικο μπολακι για το χτυπημα της κρεμας
26. Γλυκερινη
27. Χαρτομαντηλα
28. After shave Proraso
29. Βουρτσα για τα μαλλια
30. Χανζαπλαστ (aluderm) σε διαφορα μεγεθη
31. Lip balm THAI AIRWAYS
32. Οδοντοβουρτσα, χρησιμοποιηω για τον καθαρισμο της ξυριστικης μηχανης
33. Κολωνια Garden Tabak
34. Αντιοσμητικο – απολυμαντικο στοματος Glister
35. Μπατονετες
36. Gillette super speed flare tip (code: Β2, αρα ετος κατασκευης 1956!)
37. La Rive – CABANA EdT
38. Wars κρεμα ξυρισματος
39. Daniel Hechter Sport AS

Τελικα αν προσθεσω και το πινελο φτανω τα 40! Αν νομιζετε οτι λειπει το αποσμητικο, κανετε λαθος, το εβγαλα γιατι με τελειωσε στο μπανιο το αλλο και ξεχασα να το βαλω στη θεση του για την οικογενειακη! :mrgreen:

Εννοειται πως οποιες αποριες εχετε, να σας τις λυσω, δεν εχω προβλημα!


Τι λεει, καλο το σετακι μου??? :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:twisted: .oO(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΕ!.. :mrgreen: )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Moccahead έγραψε::twisted: .oO(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΕ!.. :mrgreen: )
:roll: :roll:

πολύ ωραίος όπως πάντα!!!!!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Απλα να προσθεσω σε ταξιδι να αποφευγετε να μεταφερετε κρεμες σε μπωλακι καθως με τις δονησεις η κρεμα μετακινειται και λιγο "ψιλο-ξεσουλουπωνεται" η επιφανεια της :lol: (το επαθα σε μια απο τις 2 κρεμες που εφερα με αεροπλανο :? )

Προτεινω καλυτερα σε ταξιδια να παιρνετε σαπουνια η κρεμες σε σωληναριο ;)
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βαζακι... :P

Αλλωστε δεν υπαρχουν πολλες κρεμες που απο παρασκευης τους ειναι σε μπολακι.. Εγω ξερω μονο 2...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Moccahead έγραψε:Βαζακι... :P

Αλλωστε δεν υπαρχουν πολλες κρεμες που απο παρασκευης τους ειναι σε μπολακι.. Εγω ξερω μονο 2...
3 Τ's? και τοσες αλλες
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”