Wet Shaving και ταξίδι.

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σχεδον καθε φορα που πεταω απο MUC με βαζουν να βγαλω τα παπουτσια.. Λεω καποια στιγμη να τους κανω κανενα καζο, να βαλουν αφισα με τη μουρη μου εκει που θα λεει:


DARF DIE SCHUHE NICHT AUSZIEHEN!
μετ: απαγορευεται να βγαλει τα παπουτσια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έτσι είναι Κωσταντίνε, ακριβώς όπως τα λες.
Εγώ κατά λάθος είχα περάσει DE και λεπίδες στο Ελ. Βενιζέλος αλλά δεν σας το συστήνω καθόλου.
Αποσκευή και πάλι αποσκευή. Αν δεν γίνεται (δηλαδή ταξίδι αστραπή) ταξιδεύω με Bic Metal.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Συμπέρασμα.....

ποτέ αιθέριες υπάρξεις την νύχτα πριν το ταξίδι :bigsmilie
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Συνφωνώ και εγώ με τον Κωνσταντίνο. Για ταξίδι στο εξωτερικό, μάλλον καλύτερα να πάρει κανείς πλαστικά ξυράφια, δεν αξίζει να ρισκάρεις μια de, ούτε και η λύση που κάνουν με τις αποστολές και τα σχετικά που αναφέρει ο Κωνσταντίνος.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την ιδιαίτερη περιγραφή των εμπειριών σου Κωνσταντινε! Το συμπέρασμα ειναι ...μόνο πλαστικό ξυραφακι on board. Αλλα μια DE χωρίς τη λεπιδα, μου κάνει εντύπωση που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Τέλος πάντων, better safe than sorry.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Περα απο την πλακα που εκανα πιο πανω, περσι οταν πηγα MUC-SKG, εδω ειδαν τις 4 safety razor στο cabin luggage (οι λεπιδες ηταν στη μεγαλη βαλιτσα) και το σχολιο του σεκιουριτα ηταν: "Ακομη ξυριζεται κανεις με αυτα?" Η απαντηση μου, που προς στιγμη με εκανε να δαγκωθω, αλλα τελικα το ειδε με χιουμορ: " Φυσικα, και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο αυτο που εχουν μερικοι που κανουν ηλιθια σχολια". Βεβαια μετα την απαντηση τα εβγαλε ολα εξω και τα ψαχουλεψε και τα αφησε σα μπουρδελο, αλλα 5 λεπτα μετα τα ειχα μαζεψει, και ηξερα οτι θα το θυμοταν για καιρο. 1-0 για μενα. Στη διαδρομη SKG-RHO μερικες μερες μετα, ουτε που πηραν πρεφα.. Απο RHO-MUC, 5,5 μηνες αργοτερα, τα ανοιξανε, τα ειδανε και δεν ειπαν τπτ. Φυσικα και λεπιδα δεν πρεπει να υπαρχει στο cabin luggage.


Βεβαια τα πλαστικα μαχαιροπηρουνα που δινουνε ειναι τουλαχιστον εξισου φονικα με μια double edge (και ακομη πιο φονικα απο τα μεταλλικα που καταργησανε "για λογους ασφαλειας"), ωστε κατανταει γελοιο να απαγορευεουν ο,τι απαγορευουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Και το μπουκαλάκι με νερό είναι επικίνδυνο κατά την γνώμη τους και μεις μιλάμε τώρα για DE .....
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το οποιο μπουκαλακι με νερο μπορεις να το αγορασεις και μετα που θα περασεις το security check αλλα σε πολλαπλασια τιμη.. :!@#!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Έχετε κατασταλάξει σε setup που παίρνετε μαζί σας στα ταξίδια; Εγώ επί του παρόντος χρησιμοποιώ:

-Speick ss (τριμμένο στο μπολάκι της Maca Root)
-VP pure bader
-Merkur 33C
-Bic Chrome Platinum (1-2 λεπίδες)
-Δεν έχω κατασταλλάξει σε as

Όλα τα παραπάνω είναι φθηνά, δεν με καίει αν τα ξεχάσω, χάσω ή πάθουν κάτι. Το Speick είναι εξαιρετικό, πολύ καλύτερο ακόμη και από το Palmolive, το ιδανικό μέχρι στιγμής από όλα τα stick που δοκίμασα (καλύτερη ποιότητα σε πολή χαμηλή τιμή). Το πινέλο δεν είναι από τα αγαπημένα μου, οπότε ισχύει η 1η πρόταση. Η μηχανή είναι ιδανική για ταξίδια, 3 τεμαχίως, οπότε πραγματικά καταλαμβάνει ελάχιστο χώρο. Την γνωρίζω πολύ καλά και μου δίνει άριστα ξυρίσματα.

Όλα αυτά βέβαια για οδικά ταξίδια εσωτερικού που έκανα και θα κάνω ακόμη πιο πολλά από εδώ και πέρα. Δεν χρειάστηκε ακόμη να τεθεί το θέμα για το εξωτερικό, εκεί μάλλον σκέφτομαι για κανένα bic. Αν είναι να τραβήξω αυτά που περιγράφονται παραπάνω, να μου λείπει το βύσσινο.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τον τελευταίο χρόνο δεν μου χρειάστηκε να κάνω ταξίδι με αποσκευές καμπίνας, οπότε το τυπικό set up περιλαμβάνει:

- 34c ή EJ89 αν είμαι με την οικογένια (άρα λιγότερος προσωπικός χρόνος) ή/και κάποιο παραδοσιακό ξυράφι αν είμαι μόνος.
-omega 65
-D.R. Harris shaving stick
-Aftershave lotion σε μπουκαλάκι δείγματος 5ml-στις διακοπές που μόλις τελείωσαν, είχα βάλει Aqua Velva
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”