οργάνωση ξυριστικών ειδών, κλπ.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

μολονότι προσωπικά είμαι χρήστης ξυριστικής μηχανής, ωστόσο παρακολουθώ με ενδιαφέρον την εντυπωσιακή γκάμα εξαρτημάτων και προσωπικών ειδών που χρησιμοποιείτε και δημοσιεύετε κάθε τόσο. ερώτηση:

ΠΩΣ ΟΡΓΑΝΩΝΕΤΕ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΣΑΣ?
σε ειδική κασετίνα με θήκες? χύδην μέσα σε σακούλα/κουτί? η ευλαβικά τοποθετημένα δίπλα-δίπλα στον καθρέφτη του μπάνιου?

ΞΥΡΙΣΜΑ
τα εξαρτήματα της ξυριστικής μου είναι ελάχιστα. τα φυλάζω στη ίδια δερμάτινη θήκη με φερμουάρ που τα συνόδευσε κατά την αγορά. εξαίρεση το υγρό καθαρισμού, και το ορυκτέλαιο σπρέι (mineral oil) συντήρησης κεφαλών.

ΚΟΥΡΕΜΑ
εδώ περιπλέκονται τα πράγματα τρόπον τινά.
η κουρευτική μηχανή Vidal Sasoon είχε όλα τα εξαρτήματα χύδην και σωρηδόν μέσα σ'ένα όρθιο και μακρόστερνο μεταλικό κουτί με χερούλι μεταφοράς. κοντολογίς, οργάνωση χάος. χμ...εδώ να πω την αλήθεια...«κόλλησα» :bigeek

ΛΥΣΕΙΣ
μολονότι υπάρχουν ειδικές θήκες οργάνωσης αξεσουάρ στο εμπόριο, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να τα οργανώσετε μόνοι σας.

ΚΟΥΡΕΜΑ
η παρακάτω φωτό μιλάει μόνη της.

SCULPEY
ως πρώτη ύλη χρησιμοποιήσα sculpey (σκάλπι)--ένα είδος πλαστελίνης/πηλού που ψήνεται και στερεοποιείται στο φούρνο. το ίσιωσα με πλάστη ψωμιού (καλυμμένο με σελοφάν), το έκοψα με μαχαίρι πάνω στις διαστάσεις της κασετίνας, πίεσα καλά τα εξαρτήματα πάνω του ώστε να αποτυπωθούν τα καλούπια τους, και μετά ψήσιμο.

STYROFOAM (φελιζόλ)
ένα άλλο υλικό που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να διαμορφώσετε τις θήκες σας είναι το φελιζόλ. το διαλύετε με καθαρό ασετόν (όχι νυχιών, θα σας γδάρει η σύζυγος!--ο παθός γδαρτός :iirre ). θα το βρείτε σε φαρμακεία ή/και σιδηρουργεία.

ΑΣΕΤΟΝ
τοποθετείτε λίγο σ'ένα γυάλινο μπολ και προσθέτετε σιγά-σιγά κομμάτια φελιζόλ. τα σπάτε με το χέρι να χωρέσουν στο μπολ. εργαστείτε σε ευάερο χώρο ή κάτω από τον απορροφητήρα της κουζίνας, ή δίπλα σε ανεμιστήρα, και μην καπνίζετε. το ασετόν είναι εύφλεκτο, αλλά δεν είναι τοξικό όταν τηρούνται οι βασικές προφυλάξεις. απλώς βρομάει!

το προκύπτον διάλυμα είναι μια γλοιώδης μάζα την οποία χύν... σόρι, α-δειά-ζετε πάνω στα αναποδογυρισμένα εξαρτήματα μέσα στο κουτί και σε λίγες ώρες θα ξεραθεί.

this is it!
at least, that's my way. what's yours?

εσείς, παίδες, τι κάνετε σχετικά, και τι άλλο προτείνετε?
Μάικ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εγώ τα έχω σε ντουλάπι στο σαλόνι! Χρήστο ρίξε μια ματιά δεξιά ένα μπλε κουτί!

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μαϊκ σε παρακαλω μην ανεβαζεις φωτο μεσω συννημενων αρχειων (attached files), φορτωνει με traffic το φορουμ. Ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιεις υπηρεσιες οπως το imageshack, το Picasa, το Flickr, το Photobucket κ.α. Περισσοτερα εδω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχω το ένα απο τα δύο ντουλάπια δίπλα απο τον καθρέφτη του μπάνιου, ένα ράφι σε ένα άλλο ντουλάπι του μπάνιου, ένα καλαθάκι στην μπανιέρα και ένα ράφι σε ένα άλλο δωματιο. Η τοποθέτηση τους είναι λίγο πολύ όπως και του calmato.

Δεν αναφέρομαι βεβαια μόνο στα ξυριστικά, τέτοια δεν έχω πλέον πάρα πολλά, αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα, (σαμπουάν, οδοντόκρεμα κ.λπ) γιατί και σε αυτά κάνω προσεγμένες αγορές και χρησιμοποιώ δικά μου και όχι της οικογενείας. Αυτο το κόλλημα το έχω απο μικρός...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

STEFOS
you got it, man.

APOSTOLOS
μπα, δεν είναι παραξενιά η αποκλειστική χρήση κάποιων πραγμάτων.
ποιος λίγο, ποιος πολύ, όλοι το κάνουμε και με άλλα προσωπικά αντικείμενα.

ΜΕΝ & WOMEN
εγώ δεν έχω πρόβλημα για την ώρα, αφού κάθε υπνοδωμάτιο εδώ έχει και δικό του μπάνιο.
τα καλλυντικά της γυναίκας μου έχουν ήδη "τιγκάρει" το μπάνιο του master bedroom.

οπότε τα φυλάζω κι εγώ στο μπάνιο του guest bedroom, που είναι πλέον αποκλειστικά για men's use only. εκεί η κάθε Εύα μπορεί να μπει μόνον "εν Αδαμιαία περιβολή" δηλ. γυμνή, για να μην νιώθουν άσχημα οι άλλες γυναίκες στα πόστερ που έχω κολλήσει... :bigsmilie

τι? διακρίσεις θα κάνουμε? άπαπα.
Μάικ
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Δυστυχώς ή ευτυχώς η γυναίκα μου παραχώρησε ένα μόνο ράφι στο μπάνιο. Από τότε που τράβηξα την φωτογραφία έχω πάρει λεπίδες ραπίρα και ένα ASL proraso. Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει έλλειψη χώρου και αρχίζω να στοιβάζω κάποια πράγματα. Σίγουρα κάποιοι σκέφτονται ότι πρέπει να πετάξω μερικά πράγματα για να κάνω χώρο (πχ φουσιον). Για κάποιον λόγο απλά τα κρατάω χωρίς να τα χρησιμοποιώ.
Α και σκέφτομαι να φτιάξω ένα μικρό ραφάκι πάνω πάνω μόνο για τις λεπίδες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για αρχή πέτα το fusion :megagrin

πλάκα κάνω,

Όσο χώρο και να έχεις πάντα δεν θα χωράνε τα πράγματα του άντρα που περιποιείται τον εαυτό του. Τα ντουλάπια κάθε normal μπάνιου είναι περίπου για 2 άτομα. Οπότε η κάθε γυναίκα έχει πράγματα για 3 άτομα και οι υπόλοιποι μοιράζονται ότι μείνει. :megagrin Επίσης όσο αυξάνουν οι χώροι η κάθε γυναίκα φέρνει (ποιος ξέρει που τα ειχε μέχρι εκείνη την ημέρα) καινούρια πράγματα. Συμπέρασμα: Ακόμη και container να αγοράσει κανείς η γυναίκα θα σου το γεμίσει σε ένα λεπτό. :megagrin :hystericalbs1
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Σαν να έχεις δίκιο Απόστολε. Σίγουρα στην επόμενη αγορά κάτι θα πρέπει να πετάξω ή να τελειώσω. Το βλέπω λίγο δύσκολο να πάρω χώρο σε κάποιο άλλο ράφι.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Εγω οταν αρχισα να κανω αγορες εφτιαξα χωρο αλλα παλι με ενα ραφι εμεινα. Τωρα εχει φρακαρει και ψαχνω που θα τα βαλω
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”