Low budget set

Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 390 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

mbakurin έγραψε: 26 Μαρ 2024, 13:21 Μόνο την qshave δεν ξέρω και δεν είμαι σίγουρος αν θα πήγαινα σε αυτή την επιλογή εν γένει, αλλά για να λες ότι πήγε άψογα, πρέπει να είναι αξιόλογη!
Για να μη παρεξηγηθω. Δεν λεω οτι ειναι ποιοτικη.
Οπως ειπα σαν παιχνιδι μου φανηκε οταν την πρωτοακουμπησα,
Ουτε λεω οτι θα αντεξει για παντα. Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξει για πολυ.
Λεω ομως οτι ξυρισε πολυ καλα και εμενα θα με εκανε αυτη εμπειρια να ευχαριστηθω και να ψαχτω και για πιο ποιοτικα πραγματα.

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
fusarium έγραψε: 26 Μαρ 2024, 23:36 εδώ

https://www.notino.gr/tabac/tabac-klasi ... ia-xrisma/
Συν 3.90€ (Γενικη) ή 4,90€ (ACS) μεταφορικα ... 17,50-18,50€ τελικη. (δεν παιζει παραλαβη απο το καταστημα ... Τσεχια)
Αν θελει να κανει καποιος οικονομια στο tabac, παιρνει με 8,5 το refill +2,50 μεταφορικα (ή αν ειναι ο δρομος του απο Αθηνα περναει και το παιρνει) και το βαζει σε ενα μπολ και ειναι ετοιμος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spyros Delta την 26 Μαρ 2024, 23:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14358 times
Ηλικία: 54

Για τα δικά μου γούστα το Stirling είναι ανώτερο από το Haslinger σε ιδιότητες, ευκολία αφρισμού και φυσικά στα αρώματα ενώ είναι περίπου στην ίδια τιμή αφού 19 ευρώ κοστίζουν τα 160γρ (5.8oz) ενώ το Haslinger είναι 60γρ.
Για το πινέλο πιστεύω ότι για έναν αρχάριο το συνθετικό είναι ασφαλής και ταυτόχρονα οικονομική επιλογή όσο για τις λεπίδες είναι τόσο υποκειμενικό τι ταιριάζει στον καθένα αλλά και τόσο φθηνές που αξίζει να πάρει κανείς για αρχή 3-4 είδη και να δοκιμάσει.

Όσο για τον φθηνό εξοπλισμό σίγουρα μπορείς να πάρεις εξαιρετικό αποτέλεσμα αλλά υστερούν στην απόλαυση που δίνουν κάποια καλά προϊόντα π.χ. iKon/Nodachi/Blackbird/Simpson/Thater. Το αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα εξαρτάται από τα γούστα και την τσέπη του καθένα, YMMV/ΠΟΚ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 390 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@Algebar Ναι ειναι σχεδον τριπλασιο βαρος.
Θα βγαλει και τριπλασια ξυρισματα η κρεμα? Εγω το βλεπω και κατεβαινει αποτομα το μπολακι της Stirling.Το προβατακι ακομα σαν αχρησιμοποιητο.
Οσο για την απολαυση, δεν ξερω αν φταιει που ειμαι νεος στο ΠΞ, αλλα το απολαυσα οσο και με την Muhle R41 και με την Rockwell 6s, και με το Maseto manchurian ή το simpsons κλπ αν οχι περισσοτερο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spyros Delta την 27 Μαρ 2024, 00:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14358 times
Ηλικία: 54

Περίπου την ίδια ποσότητα χρησιμοποιώ κι από τα δύο αλλά ας πούμε ότι το Stirling που είναι croap (και όχι κρέμα) θα βγάλει 10% λιγότερα ξυρίσματα και πάλι αξίζει να το πάρει ένας αρχάριος και να ευχαριστηθεί το ξύρισμά του.

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
Καλά κι εγώ όταν δοκίμασα την R41 πριν από 3-4 χρόνια ενθουσιάστηκα και πήγα και πήρα μια ανταλλακτική κεφαλή μην τυχόν και χαλάσει και τώρα με το ζόρι τη χρησιμοποιώ 1-2 φορές το χρόνο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

VFM για την ακρίβεια αλλά κ λοου μπάτζετ.

-Yaqi Synthetic 26mm, με υπομονή μπορεί να βρεθεί σε προσφορά στα 8.50€ από AliExpress (εγώ το πήρα 3.56€ κ όχι defect)
Από Ελλάδα Omega 10049 9€
-Tabac shaving stick (vegan formula) 100gr κ ντούρο 10.50€
-Parker 97r 24€
-Gillette 7 o'Clock Permasharp X10 1.80€
-ASL DIY Αλκοολούχος λοσιόν + Witch Hazel + γλυκερίνη+ αμυγδαλέλαιο 2-3€ τα 100 ml ξερωγώ.
Floid 400ml για όποιον θέλει κ μια ολντ ταιμς κλασικ μυρωδια σε ποσότητα που να λούζεται με 15€

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 30 δευτερόλεπτα:
Τα Haslinger δεν είναι οικονομικά σε σχέση με τα Stirling, λόγω ποσότητας. Ούτε σε σχέση με το ταμπακ, λόγω σκληρότητας. Σε ιδιότητες ας μην το αναλύσουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babkoug την 27 Μαρ 2024, 00:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 390 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@babkoug Τι ειναι το defect? Και πως το καταλαβαινεις πριν την αγορα?

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
babkoug έγραψε: 27 Μαρ 2024, 00:14 Τα Haslinger δεν είναι οικονομικά σε σχέση με τα Stirling λόγω ποσότητας. Σε σχέση με το ταμπακ ακόμα λιγότερο λόγω σκληρότητας. Σε ιδιότητες ας μην το αναλύσουμε.
ΟΚ η αρχικη τιμη ειναι ομως πιο ... ελκυστικη ας πουμε. Και δεν ειναι ασχημο σαπουνακι.
Θα μπορουσα να το εκανα με το cella που ειναι ελαχιστο πιο ακριβο (ασχετα αν ειναι πιο μπολικο κι αυτο).

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 58 δευτερόλεπτα:
Παιδια μη παρεξηγηθω. Δεν ειμαι τσιπης,
Εχω δωσει κανα χιλιαρικο μεσα σε ενα μηνα που ασχολουμαι.
Απλα μου εκανε εντυπωση το καλο και απολαυστικο ξυρισμα και με φτηνα πραγματα.
Πολλοι δεν μπαινουν στο ΠΞ γιατι βλεπουνε τα ποσά και ειναι ωραια ασχολια το ατιμο.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Η Yaqi βγάζει κάποια συνθετικά σε προσφορά γύρω στα 8€ κ τα χαρακτηρίζει Defect handle. Υποτίθεται με ελάττωμα στην λαβή. Αλλά σε όσα defect Yaqi έχω πάρει ατέλεια στην λαβή δεν έχω βρει. Βέβαια δεν είμαι κ κανάς γεροπαράξενος. Αλλά νομίζω πως δεν έχει βρει κ κάνεις από εδώ. Που μπορεί να σημαίνει πως δεν έχουμε γεροπαράξενους στο φόρουμ, αλλά κ πως τα defect Yaqi δεν έχουν ατέλειες στη λαβή.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Tα defect yaqi είναι απλά ο εύσχημος τρόπος για να πουλάει φτηνά πινέλα η Γιάκι και να κρατάει ψηλά το hype train για τα υπόλοιπα. Τόσα χρόνια παίρνω εγώ και φίλοι, δεν υπάρχει καμία αισθητή (πολλώ δε μάλλον ορατή) διαφορά. Είναι πόλιτικς ανταγωνισμού των Κινέζων εμπόρων. ΑΝ είναι διαφορετικά εργοστάσια, και δεν είναι ένα έργοστάσιο κάπου στα βάθη, εκεί που φτιάχνουν τα γιωτομπαλίστικα - χαμηλής εξειδίκευσης προϊόντα τους, το οποίο δουλεύει 3-4 μέρες τη βδομάδα η "Γιάκι" και 3-4 μέρες τη βδομάδα η ''Qshave'', οι οποίες διευθύνονται και κατευθύνονται από το ίδιο διορισμένο από το ΚΚ Κίνας ''board of directors''. :)

Γενικά, όπως έχω ξαναγράψει σε άλλα τόπικς, το τι "φαίνεται" στην Κινεζική παραγωγή, από το τι πραγματικά ''είναι'', απέχουν πολύ. Τα έχει πει και προσωρινώς εξόριστο μέλος του φόρουμ, εκείνο με υπερβολές βέβαια. Σημειωτέον, ό,τι λέω, το λέω ως φίλος και θαυμαστής του Κινεζικού μοντέλου, μας έχει γλεντήσει (κατά το γηπεδικόν) ασύστολα 30 χρόνια τώρα. Πήγε από τις σιδερώστρες στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα όσο εμείς ασχολούμασταν με το λαδόξυδο του δημοσιονομικού ελλείμματος. Αλλά οι αλήθειες, να λέγονται: Τρώμε και πολύ παπά.

Στα πιο... οντόπικ πεδία, μου θυμίσατε την parker 97r. Θα την αγοράσω αύριο, να δω αν θα πάρω το κάτι παραπάνω από τη variant που είναι η κυρίως (και σχεδόν μόνη...) μηχανή χρήσης μου εδώ και κάνα χρόνο.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 390 times
Been thanked: 814 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Εμενα με συγχυσατε με το προβατακι και χτυπησα ενα Captain Fawcett - Scapicchio's Fig, Olive and Bay Rum XD
Το κανονικο, το ορθοδοξο, με το μαονενιο μπολ.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14358 times
Ηλικία: 54

Spyros Delta έγραψε: 27 Μαρ 2024, 00:21 Παιδια μη παρεξηγηθω. Δεν ειμαι τσιπης,
Εχω δωσει κανα χιλιαρικο μεσα σε ενα μηνα που ασχολουμαι.
Απλα μου εκανε εντυπωση το καλο και απολαυστικο ξυρισμα και με φτηνα πραγματα.
Πολλοι δεν μπαινουν στο ΠΞ γιατι βλεπουνε τα ποσά και ειναι ωραια ασχολια το ατιμο.

Σπύρο δεν σε παρεξηγεί κανείς και όπως έγραψα και στην αρχή δεν διαφωνώ με το σετάπ που προτείνεις απλά πρότεινα εναλλακτικά λίγο πιο ακριβό αλλά προσιτό εξοπλισμό.

Έτσι κι αλλιώς ο πολύ ακριβός εξοπλισμός ΔΕΝ μπορεί να σου αγοράσει ένα καλό ξύρισμα και έχει νόημα μετά από 1-2 χρόνια εμπειρίας ώστε να ξέρει κανείς τι θέλει και να μπορεί να αξιολογήσει αν αξίζουν τα χρήματα που ζητάει.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”