Ας μιλήσουμε για μενθόλες

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι, στο πιο πηχτο του..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

1) Παρακαλώ μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πώς θα λιώσω τον κρύσταλλο μενθόλης στο μπολάκι με το σαπούνι ώστε ν' αναμιχθούν ομoιόμορφα και,
2) πώς μπορώ να κάνω το ίδιο σε ένα μπουκάλι ASL;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Περί κρυστάλλων μενθόλης λοιπόν, ολίγες χρηστικές πληροφορίες από τα μέχρι τώρα συμπεράσματά μου από την χρήση τους. Η πρώτη φορά που διάβασα περί αυτών ήταν από μια ανάρτηση του Στέφου εδώ. Ωστόσο, μιας και ήδη χρησιμοποιούσα το proraso το πράσινο, δε θεώρησα απαραίτητη την αγορά τους.

Μου αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον για αυτούς όταν πήρα την κόκκινη κρέμα της proraso (στο σωληνάριο) με σανδαλόξυλο. Κάπου διάβασα ότι η προσθήκη κρυστάλλων μενθόλης στη σαπουνάδα της την απογείωνε. Δε θυμάμαι αν ήταν εδώ ή σε κάποιο ξένο φόρουμ. Έτσι, προχώρησα στην παραγγελία τους.

Στη συνέχεια διάβασα, ότι δεν διαλύονται στο νερό, αλλά σε οινόπνευμα εδώ. Στην πιο συνέχεια διάβασα ότι υγροποιούνται σε θερμοκρασίες μεταξύ 31°C και 43°C εδώ. Ερχόμαστε στο τι διαπίστωσα.

Πήρα μια μυρτώ λεμόνι που είχα και που τελείωνε, οπότε και της έριξα μια μικρή ποσότητα κρυστάλλων. Όταν λέμε μικρή, εννοούμε μικρή! Ίσα - ίσα στη μύτη ενός κουταλιού του γλυκού. Πράγματι, μετά από 3-5 λεπτά, οι κρύσταλλοι είχαν διαλυθεί κι έγινα ο χαρούμενος κάτοχος μιας Μυρτώ λεμόνι με την αίσθηση ενός aftershave με menthol. :hellas (Έκανα κι άλλα κόλπα σε αυτή την Μυρτώ, αλλά αυτά σε άλλη ανάρτηση.)

Μετά, δοκίμασα να διαλύσω μια μικρή ποσότητα σε λίγο χλιαρό νερό. Γύρω στους 45°C έδειχνε το θερμόμετρο του βραστήρα. Αρνήθηκαν να μου κάνουν την χάρη. Πιθανόν να χρειαζόταν πιο ζεστό νερό. Ωστόσο συνέχισα να τους ανακατεύω κι όταν βαρέθηκα, αφαίρεσα τα μεγαλύτερα κομμάτια με το κουταλάκι. Κάποια λίγα έμειναν. Φόρτωσα το πινέλο μου με σαπούνι και συνέχισα να κάνω αφρό στο νερό που είχα ρίξει τους κρυστάλλους. Όντως υπήρχε η γνωστή αίσθηση δροσιάς, ωστόσο τα μικρά κομματάκια που είχαν μείνει μέσα στο νερό, παρέμειναν έτσι. Μικρά κομματάκια.

Έτσι, αποφάσισα να τους ρίξω λίγους λίγους σε ένα μεταλλικό γουδί και να τους κάνω σκόνη. Η διαδικασία μπορώ να πω πως ήταν αν μη τι άλλο, αρωματική! Μοσχοβόλησε ο τόπος! Έβαλα την σκόνη μενθόλης στο κουτί της και πάλι κι από 'κει στο ψυγείο για να αποφύγω φαινόμενα ρευστοποίησης και κρυσταλλοποίησης. Προσοχή για όποιον αποφασίσει να κάνει κάτι τέτοιο: Η συσκευασία γράφει ότι είναι ερεθιστικοί για το δέρμα. Άρα, φροντίστε να φοράτε γαντάκια, όπως επίσης προσέξτε τα μάτια σας, σαν τα μάτια σας! Δε συνιστώ τη χρήση μη μεταλλικού γουδιού, καθότι στο ξύλινο η σκόνη θα κολλήσει και θα εισχωρήσει στους πόρους του. Ίσως είναι ασφαλέστερη η μέθοδος του Γιώργου με την λαδόκολλα όπως αναφέρεται εδώ.

Θυμηθείτε ότι χρησιμοποιούμε πολύ μικρές ποσότητες κι αναλόγως αν θέλουμε προσθέτουμε επιπλέον. Αυτά τα ολίγα περί αυτών των πολλών, σας εύχομαι καλά και δροσερά ξουρίσματα!
Βαλάντης
medella
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Απρ 2013, 20:20
10

σχεδον τα ιδια εχω κανει κι εγω.εδω και πολλα χρονια εμπλουτιζω ολα τα αφτερ σειβ μου και τους αφους μου με κρυσταλους μενθολης μια που λατρευω την μυρωδια της και την αισθηση δροσιας που αφηνει στο δερμα.απλα να ενημερωσω οτι δεν χρειαζεται καποια παραγγελια οπως διαβασα καπου πιο πανω.τα περισσοτερα φαρμακεια τους εχουν,οχι τα μικρα συνοικιακα αλλα τα μεγαλα.η τιμη των κρυσταλλων ειναι απλα παμφθηνη αφου με ενα κοστος 4-5 ευρω τα 100 γρ μπορεις να περασεις χροοοοονια και χροοονια δροσιας και αρωματος αφου χρειαζεται μια ελαχιστοτατη ποσοτητα για να εχεις αποτελεσμα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26422 times
Been thanked: 25885 times

Και μια και ξεσήκωσε το θέμα ο καινούργιος φίλος μας και δεδομένου ότι πλησιάζει το καλοκαίρι και ήδη άρχισαν οι ζέστες, είναι ευκαιρία αύριο να δοκιμάσω επιτέλους και την Palmolive Mentolo που είχα πάρει πριν αρκετούς μήνες και δεν εδέησα να την ανοίξω ακόμη.

Εικόνα

Από διάφορα reviews που έχω διαβάσει, οι περισσότεροι λεν ότι είναι πιο δροσερή από την Proraso, ειδικά από αυτήν με την καινούργια σύνθεση. Δεν έχω προσωπική πείρα, καθώς έχω δοκιμάσει μόνο το σαπούνι (παλιά σύνθεση) και δεν το βρήκα και τόσο δροσιστικό. Αλλά σίγουρα δεν με τρέλαινε η μυρωδιά του. Σαφώς η Palmolive μυρίζει πολύ καλύτερα, αν είναι και πιο δροσιστική όπως λένε, είμαστε super.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26422 times
Been thanked: 25885 times

Για πείτε και οι υπόλοιποι, σας αρέσουν τα menthol προϊόντα; Τώρα το καλοκαίρι τα χρησιμοποιείτε συχνότερα ή σας αφήνουν αδιάφορους;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω προσωπικα τα χρησιμοποιω μονο το καλοκαιρι ή γενικα οποτε εχει ζεστη. Αυτη η δροσια που προσφερουν ειναι απιστευτη!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
nicholas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012, 14:27
11
Has thanked: 82 times
Been thanked: 38 times

Νομίζω ότι ζώντας σε τέτοιο ζεστό μεσογειακό κλίμα όπως το ελληνικό αν μη τι άλλο τα menthol προιόντα έχουν ουσιατικό ρόλο στο καθημερινό rotation.Προσωπικά τα χρησιμοποιώ όλο το χρόνο συχνότερα όμως το καλοκαίρι και σιγά σιγά λέω να πειραματιστώ και με τους κρυστάλλους.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Ένας πολύ καλός συνδυασμός για τους λάτρεις της μενθόλης είναι με άρωμα πορτοκάλι. Είχα ένα αφρόλουτρο gel του hilfiger πριν χρόνια και τα δύο συστατικά πηγαίναν πολύ μαζί.
Τώρα που το σκέφτομαι, θα ήταν καλό νέο project για το καλοκαίρι.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
medella
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Απρ 2013, 20:20
10

Antonis έγραψε:Και μια και ξεσήκωσε το θέμα ο καινούργιος φίλος μας και δεδομένου ότι πλησιάζει το καλοκαίρι και ήδη άρχισαν οι ζέστες, είναι ευκαιρία αύριο να δοκιμάσω επιτέλους και την Palmolive Mentolo που είχα πάρει πριν αρκετούς μήνες και δεν εδέησα να την ανοίξω ακόμη.

Εικόνα

Από διάφορα reviews που έχω διαβάσει, οι περισσότεροι λεν ότι είναι πιο δροσερή από την Proraso, ειδικά από αυτήν με την καινούργια σύνθεση. Δεν έχω προσωπική πείρα, καθώς έχω δοκιμάσει μόνο το σαπούνι (παλιά σύνθεση) και δεν το βρήκα και τόσο δροσιστικό. Αλλά σίγουρα δεν με τρέλαινε η μυρωδιά του. Σαφώς η Palmolive μυρίζει πολύ καλύτερα, αν είναι και πιο δροσιστική όπως λένε, είμαστε super.
αθηνα υπαρχει σε καποιο καταστημα η κρεμα αυτη?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”