Το «κορυφαίο» ξύρισμα όλων των εποχών με straight!

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικα εννοουσα οτι ειχες βαλει υπερβολικα πολλα smileys :shocking

To design (αυτο που ειπες "σπατουλα") που βλεπεις ειναι το χαρακτηριστικο design λεπιδας, παραδοσιακο σε ολη την Κινα και το Νεπαλ και ειναι χακτηριστικο εδω και 600 χρονια περιπου. Προσφατα ειχα διαβασει ενα ενδιαφερον αρθρο για αυτα τα μαχαρια και την ιστορια τους, και σιγουρα δεν θελετε να μαθετε που αλλου μπορουν να χρησιμοποιηθουν (ή χρησιμοποιουνται)! :megagrin

Δεν ειδα να ξυριζουν λευκο, αλλα δεν το αποκλειω.

Για να το θεσω διαφορετικα. Ειδατε σε καποιο σημειο του βιντεο ΜΙΑ σταγονα αιματος? Εσεις με τα υπερακριβα Bismarck, Filarmonica κλπ (τυχαιες επιλογες, απλα γιατι αναφερθηκαν) σφαζεστε και που τα περνατε απο λουρια DOVO και ειδικες πετρουλες και παστουλες και παπαλα κινεζικα (κυριολεκτικα, ομως! :beah2 ). Προσωπικα θα προτιμουσα να ξυριζομαι με ενα σαν του βιντεο και να μην σφαζομαι, παρα .... Και επανερχομαστε παλι σε 2 καιρια ζητηματα: ΤΕΧΝΙΚΗ και ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΑΑΑ... :megagrin


Καληνυχτα και ματς :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

τωρα ειδα ολο το βιντεο, απο ξυρισμα τα σπαει ειδικα αυτος που ειναι μεσα στο "μπαρμπερικο" γιατι αυτο δειχνει ποιο πολυ αλλα απο συνθηκες υγιεινης δεν εχουν ιδεα, τοσο πολυ θα ξυριζομουν εκει που θα ετρωγα και ενα κοτοπουλο απο εξω. μπιαχ. :beah
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το ξεθαβω για να τρομοκρατησω λιγο κοσμο με το βιντεο που ειχε αναρτησει ο Slur... χαχαχα :hystericalbs1

Παντως πρεπει να ειναι Ουιγουροι, μια σινο-μογγολικη φυλη μουσουλμανων οι οποιοι μενουν στην δυτικη επαρχια Xinijang και δημιουργουνε "προβληματα" στην κεντρικη κινεζικη διοικηση μιας και θελουν αυτονομια...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν δημιουργουν προβληματα απο μονοι τους
Ξαφνικα οι τουρκοι θυμηθηκαν πως ειναι κι αυτοι μουσουλμανοι αρα "αδερφια" τους και εντελως ξαφνικα θυμηθηκαν πως τους καταπιεζουν οι Κινεζοι και τα σχετικα
Φυσικα ολα αυτα ειναι κολπα του ερντογαν μιας και με την Συρια δεν του "κολλησε" η υποθεση,με το ισραηλ τα εχουν βρασει,οι αμερικανοι κανουν την παπια στο ολο και αυξανομενο Κουρδισταν.

Δεν ξερω απο SR και τι επιδερμιδα εχουν αλλα ουτε αιμα ουτε κοκκινιλες ειδα
Ομοιως απο υγιεινη και αντισιψια εχουν πιασει πατο
Μου θυμισαν τα "οδοντιατρεια" στο πεζοδρομιο σε ινδια-πακισταν οπου οποιοσδηποτε "δυτικος" παθαινει φρικη με αυτα που βλεπει
Δεν ξερω αν δεν εχουν προσβαση σε υλικα ή ειναι και η κουλτουρα τους τετοια μα εχουν προσαρμοστει
Εμεις σκοτωνομαστε σε προετοιμασιες-ακριβα πινελα-επωνυμα σαπουνια-μπολακια παραγγελια και τα σχετικα ενω αυτοι σε dt ειναι γλομπος
Πιστευω πρεπει να το "αναλυσουμε" το θεμα βαθυτερα,ολο και κατι θα μαθουμε που πιθανον μας διεφευγε ως τωρα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

δεν έκανε τίποτα παραπάνω απ' ό,τι έκανε κι ο παππούς μου που ξυριζόταν με 20 κινήσεις. Τεχνική είναι. Η τρίχες μαλακώνουν με ο,τιδήποτε, από σαπούνι μέχρι ελαιόλαδο. 'Όλα είναι στο ξυράφι και στο χέρι. Έχω ξυριστεί και στεγνός και μόνο με νερό και με ελαιόλαδο και με μαχαίρι ακόμα. Το θέμα είναι πόσο κόβει και πως το κρατάς. Τίποτα άλλο. Από κει και πέρα είναι μόνο για την απόλαυση φίλτατοι. Σαν την μαγειρική ένα πράγμα. Άλλο τα μακαρόνια καραβίσια κι άλλο τα al dente. Και με τα δυό χορταίνουμε αλλά...

ΥΓ. και ούτε θα διαφωνήσω με διαφορετικές γνώμες.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Το ξεθάβω βλέποντας το βίντεο για να αναφέρω και εγώ μια εμπειρία.

2005 έχω επισκεφτεί την Ινδία και συγκεκριμένα την επαρχία του ρατζαστάν. Το μπαρμπέρικο ήταν πάνω σε ένα κεντρικό άξονα στην πούσκαρ με γύρω όλων των ειδών τα μικρομάγαζα. Μέσα οι πάντοτε ευγενικοί ινδοί παρείχαν υπηρεσίες κουρείου με συνοδεία εκκωφαντικής παραδοσιακής μουσικής (τα λεγόμενα σε εμάς σκυλοτράγουδα) .

Το κουρείο πεντακάθαρο . Ρωτώντας λεπτομέρειες και την τιμή (πάντα στην Ινδία ρωτάς από πριν την τιμή για να μην μπλέξεις μετά) ήταν 60 ρουπίες (σαν να λέμε τότε περίπου 30 σέντς του ευρώ) και έκανε ξύρισμα με σαβέτα με λεπίδες μιας άγνωστης μάρκας προετοιμασία με ένα μασάζ προσώπου με ένα σαπουνοειδές υγρό με λάδι που μύριζε μάλλον σανδαλόξυλο και αφρό που έφτιαχνε επιτόπου και πέρναγε στο πρόσωπο χωρίς πινέλο (αυτό που λέμε brushless) .

Λέω οκ σε τελική αν πέθαινα από αιμορραγία και με έθαβαν-έκαιγαν στο ρατζαστάν θεωρείται μεγάλη τιμή :angry-extinguishflame: .
Ο Ινδός όμως έκανε φοβερή δουλειά . Ξύριζε απαλά με πολλά περάσματα στο πρόσωπο και συνολικά πρέπει να έκανε κοντά στα 45 λεπτά , δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο στάνταρ χρόνος η έκανε παραπάνω για να με περιποιηθεί πάντως το πρόσωπο μου ήταν απαλό σαν μάρμαρο μετά. Εννοείται πως δεν είχα ούτε ένα ερεθισμό πουθενά στο πρόσωπο και κράτησε για πολλές ώρες η αίσθηση απαλότητας . Μου έδωσε μετά να μυρίσω και 3 διαφορετικά αρώματα για after shave διάλεξα ένα (ήταν αρκετά βαρύ να πω την αλήθεια ) και με κέρασαν και ένα τσάι παραδοσιακά .

Για τα χρήματα που είχα δώσει (συγκριτικά με τις δικές μας υπηρεσίες στην Ευρώπη) ήταν ψίχουλα , και θα έλεγα οι παραδοσιακοί ξυριστές που θα βρεθείτε σε κάποιο μακρινό προορισμό σε τέτοιες χώρες μην φοβηθείτε να δοκιμάστε τα καθαρά μπαρμπέρικα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”