Το ξυρισμα στο στρατο

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα προτεινα bic metal ,καποια φτηνη κρεμα(νιβεα,προσαρ)και φτηνο ασβοπινελο γυρω στα 4-5 γιουρα(μιλαω για το κεντρο) :hellas .
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Για το bic metal το σκέφτομαι,αν και δεν με έχει βολέψει σε σxέση με de. Μάλλον θα πορευτώ με στίκ ή με κρέμα palmolive.Επίσης θα πάρω το Omega S-10018 διότι είναι μαλακό,φτηνό και στεγνώνει αμέσως!
Αλήθεια υπάρχουν ασβοπίνελα με 4 ευρώ?Αν ναι ποια?Ευχαριστώ...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τηλέμαχε άσε τα πινέλα και τα στικ και πάρε ένα αφρό καλό και ένα Bic Metal, τουλάχιστον μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο.
Αφού εγκλιματιστείς στο κέντρο θα μπορείς να κάνεις και άλλα, και βέβαια στη μονάδα θα κάνεις ότι θέλεις.

Edit: Ώπα, μόλις θυμήθηκα ότι στο στοκ μου έχω μια RSC brushless. Να στη στείλω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 13 Ιούλ 2015, 14:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η ανάμνηση της brushless.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

rhtoras έγραψε:Για το bic metal το σκέφτομαι,αν και δεν με έχει βολέψει σε σxέση με de. Μάλλον θα πορευτώ με στίκ ή με κρέμα palmolive.Επίσης θα πάρω το Omega S-10018 διότι είναι μαλακό,φτηνό και στεγνώνει αμέσως!
Αλήθεια υπάρχουν ασβοπίνελα με 4 ευρώ?Αν ναι ποια?Ευχαριστώ...
sorry Tηλεμαχε φτηνο γουρουνοπινελο ηθελα να πω.καποιο ωμεγα πιστευω οτι θα εκανε τη δουλεια.αλλα και το s-10018 ειναι πολυ καλο.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω θα επερνα (πηρα) μια μικρη επαναφορτιζομενη ηλεκτρικη μηχανη. Ολα τα αλλα ειναι μονο για την Κυριακη (τοτε θα εχεις χρονο). Η μηχανη ειναι χρησημη και στην μοναδα. καθε λεπτο ξεκουρασης μετραει.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

dimitris έγραψε:Τηλέμαχε άσε τα πινέλα και τα στικ και πάρε ένα αφρό καλό και ένα Bic Metal, τουλάχιστον μέχρι το πρώτο επισκεπτήριο.
Αφού εγκλιματιστείς στο κέντρο θα μπορείς να κάνεις και άλλα, και βέβαια στη μονάδα θα κάνεις ότι θέλεις.

Edit: Ώπα, μόλις θυμήθηκα ότι στο στοκ μου έχω μια RSC brushless. Να στη στείλω;
Σ'ευχαριστώ φίλε Δημήτρη.Σωστά όσα λές.Ίσως πάρω καβάτζα gillette gel διότι έχω 2.Για την κρέμα δεν την ξέρω..λέει τίποτα?Δοκίμασα lerbolario felci brushless και δεν με πολυβόλεψε,έχω άλλη μια brushless που είναι πιο καλή.Άσχετο κάποια στιγμή πρέπει να πάρω μια λεβάντα να κάνω και το τέστ!
Όσο για το φίλο Νίκο:Εννοείται θα πάρω μια ηλεκτρική μαζί μου,αν και φοβόμουνα μην μου την τζουρνέψουν.Έχω μια wahl που σας τη συστήνω.Είναι τριμεράκι,κυρίως σώματος κ.λ.π 11 ευρώ με τα μεταφορικά από Αγγλία(πλέον 13) σε 5 μέρες σπίτι μου και την έχει κι ο Ξένος.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Τη Δευτέρα παρουσιάζομαι οπότε τι καλύτερο από το να δώ τι πρέπει να πάρω από ξυριστικά.Επίσης αν κάπου έχω λάθος να μου προτείνετε τι να αλλάξω!

Σαν πρώτη σκέψη προτείνω ξυραφάκια με μια το πολύ δυο λεπίδες.Συστήνω τα μιάς χρήσης από άποψη κόστους και ευκολία εύρεσης σε αντίθεση με τις πανάκριβες κεφαλές.Να πώ εδώ οτι οι εποχές είναι δύσκολες για τον φαντάρο,οπότε οτι μπορεί να μειωθεί σε κόστος μειώνεται.Πήρα 3 μηχανές mr grand από το μασούτη που μου χαν ξεμείνει.Τις φτιάχνει η personna και είναι εγγύηση.Αγόρασα και μια 5άδα "bic-μέταλ- 2" προτοκαλί χρώματος.Επιπλέον πήρα και 2 gillette blue II που μου είχαν περισσέψει και είμεθα κομπλέ.Σύνολον 10χ2 ξυρίσματα ανα ξυραφάκι=20 μέρες στο κέντρο ώς την πρώτη άδεια.

Μετά σκέφτηκα να πάρω ένα gel gillette που έχω ή καμια brushless κρέμα που επίσης έχω.Λέω πρώτα να κάνω ένα τεστ με την brushless.Η δοκιμή έγινε με το σκεπτικό οτι έτσι γλυτώνεις χρόνο.Αμ δέ!Η κατα τα άλλα πολύ καλής ποιότητα κρέμα με το αρρενωπό άρωμα έδειξε την αδυναμία των brushless.Την πέρασα στο αριστερό μάγουλο για να δώ άμεσα τι ψάρια πιάνει σε σχέση με μια κρέμα πινέλου που άπλωσα στο άλλο μάγουλο.Με το bic να ψιλομπουκώνει και το χέρι να δυσκολέυεται να ξεφορτωθεί τη λαδίλα δεν με βλέπω να τη χρησιμοποιώ.Αυτό συμβαίνει με όλες τις κρέμες που είναι για χρήση χωρίς πινέλο.Εξαίρεση ίσως αποτελούν όσες είναι ντούμπλεξ.Δηλαδή η art of shaving ας πούμε που χρησιμοποιείται και χωρίς πινέλο!
Αμέσως αρπάζω μια κρέμα balea που μου 'χε στείλει ο φίλος Στέφανος(ευχαριστώ πολύ!).Αμέσως διαπίστωσα οτι έχει άρωμα γήινου φουζέρ με πικρή αλόη.Και την φύλαξα,αφού ξύρισα το δεξί μάγουλό.για φουζεροκαταστάσεις.Στο ένα χέρι στο δεξί μάγουλο που την πέρασα απλώθηκε πολύ πιο γρήγορα από την brushless.Πιο γυαλιστερός-προστατευτικός αφρός με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
Τελικά κατέληξα στην proraso blue που είναι και μεγάλη και ταιριάζει με το asl.Τελείωσα έτσι και το άλλο μάγουλο με επιτυχία.
Προσοχή:Δεν συνιστώ στίκ γιατί αν κάνετε πολύ βαθύ πέρασμα μπορεί να σας φάει χρόνο στο φόρτωμα και χρόνος=χρήμα!
Τώρα ίσως κάποιοι να προτιμήσουν σαπούνι,αλλά δεν ξέρω τι χώρο έχουν,αν αυτό είναι refill ή αν το έχουν σε μπώλ.Παρόλαυτά ίσως μια cella ή ένα proraso red να κάναν δουλειά!

Για aftershaveκινήθηκα σε κάτι μικρό και πρακτικό χωρίς να καίει πολύ ή να είναι βαρύ.Loccitan verdon που είναι 50 ml σε μικρό και πλαστικό μπουκαλάκι(μην πέσει και το κλαίμε!!!).Επίσης κάποιος μπορεί να πάρει ένα balm αλλά να προσέξει αν απορροφάται εύκολα(για να είναι ευπαρουσίαστος γρήγορα) και να μην είναι σε γύαλινο μπουκάλι(για να πέφτει εύκολα και γρήγορα).
Για πινέλο πάρτε ένα στρωμένο ή ένα συνθετικό...

Νομίζω οτι είμαι καλυμμένος.Άλλη μια συμβουλή που θα εφαρμόσω είναι ξύρισμα πριν πέσουμε για ύπνο και όχι το πρωί,λόγω χρόνου.
Αυτό που επίσης παρατήρησα έντονα είναι πως τα de,αν τα μάθεις,κάνουν βαθύτερο ξύρισμα σε λιγότερο χρόνο.Ίσως πάρω ένα στη μονάδα μου αργότερα...
Να είστε όλοι καλά!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τηλέμαχε,νομίζω το ξύρισμα θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα σε απασχολήσει στο στρατό.Θα το καταλάβεις όταν μπεις.Θα είναι απλά μία ακόμα από τις υποχρεώσεις σου εκεί.
Καλή θητεία από τώρα και κάνε και καμιά φουζέρ κολώνια δώρο στον λοχαγό ... :D
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εγω ξυριζόμουν πάντα το πρωί. Πήγαινα από το κρεβάτι κατευθείαν, κυριολεκτικά, στους λουτήρες για ξύρισμα. Τουλάχιστον σε έμενα, τα πρώτα λεπτά μετά το ξύπνημα, τα γένια είναι μαλακά....κάτι σαν ...pre shave.
Χάρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παρε οτι πιο απλο βρεις. ξυραφακια μιας χρησης ,αφρο`η τζελ και απο αφτερσειβ κατι πολυ φτηνο.
Τηλεμαχε καλη θητεια και καλος πολιτης! :hellas1
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”