Το ξυρισμα στο στρατο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ξερω, ανοιγω μεγαλο θεμα.

Σκοπος δεν ειναι μια ιστορικη αναδρομη, αλλα πρακτικες εναλλακτικες λυσεις για τη σημερινη καθημερινοτητα, και ιδεες για τα παιδια που τωρα ειναι να υπηρετησουν.

Λοιπον.

Ξεχαστε safety razor, πινελα, κρεμες και σαπουνια ξυρισματος. Οσο παιδικη χαρα και να εχει καταντησει ο στρατος πλεον, τον χρονο για ενα κλασικο ξυρισμα δεν θα τον εχετε ποτε σχεδον. Αυτο ειναι το ενα. Το αλλο ειναι οτι μπορει να μην σας επιτρεψουν να εχετε double edge λεπιδες για λογους ασφαλειας (λες και αν ενας ψυχακιας θελει να κανει κατι κακο ειδικα αν εχει προσβαση σε οπλα θα την πεσει στο αποθεμα των λεπιδων σας, αλλα τεσπα). Το χειροτερο ειναι οτι μπορει να κλαπουν. Και σιγουρα λογω της μοναδικοτητας εαν γινει αμεσα ερευνα θα βρεθει κατα πασα πιθανοτητα, αλλα προς τι το στρες και ο κλονισμος. Σε ο,τι αφορα τον χλευασμο, τα αρνητικα σχολια κλπ.. Αναλογα με το ποσο δυνατοι χαρακτηρες ειστε, εχετε και την αναλογη αντιμετωπιση! :dead

Στο στρατο θα εχετε περιπου 60" και αν, για το ξυρισμα. Οποτε οταν για το χτυπημα της κρεμας θελετε 2-3 λεπτα, και το μασσαζ με τον χρονο για να φουσκωσουν και να μαλακωσουν τα γενια, πατε στα 8 λεπτα ανετα και δεν εχετε βαλει καν το ξυραφι στο δερμα. Οποτε αν δεν θελετε να εχετε καθε μερα απο μια 3ρα, ξεχαστε το τι κανετε σαν πολιτες! Οταν ειστε με αδεια, και στο σπιτι σας, μπορειτε να επανελθετε στις παλιες συνηθειες σας.

Οποτε ερχεται το ερωτημα: Τι να παρω εναλλακτικα? Προσωπικα προτεινω:
* Gillette Sensor (ή το Excel αν και προσωπικα δεν βλεπω διαφορα στο ξυρισμα)
* gel ξυρισματος καθοτι πιο ενυδατικο απο εναν αφρο

Εαν εχετε ευαισθητη επιδερμιδα και παλι καλυτερα ενα gel και ενα ASB αλλα οχι λοσιον. Αν δεν εχετε προβλημα, χρησιμοποιηστε ο,τι θελετε. Ξεχαστε τα Fusion και τα αλλα παρδαλα κατσικια με 4578 λαμες και μπαταριτσες σα δονητες για το δερμα σας. Δεν κοβουν καλυτερα απο ενα Sensor ή ενα Sensor Excel. Αυτη η ψευδαισθηση οτι δλδ 5 ή 6 λεπιδες κοβουν καλυτερα απο μια (safety razor) ή 2 (Sensor, FX, Contour - απλο, οχι το Plus) ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ για να σας αδειαζουν τις τσεπες στο πιτς φυτιλι, και σαν στρατιωτης καλυτερα να εχεις μερικα φραγκα παραπανω πανω σου, ειδικα αν εισαι καπνιστης (μιλαω εκ ιδιας πειρας)! Τα Sensor βγαινουν περιπου στα 12€ το 10 κομματια. Μια 4δα Fusion παει στα 16 με 17€, τα δε νεα Fusion Proglide πανε στα 22€ η τετραδα! Απλα μαθηματικα!

Επισης. Ψαξτε και βρειτε το κλασσικο Sensor (ή Excel) με τις 2 λεπιδες: Το αναφερω διοτι εχει προσφατως κυκλοφορησει μια εκδοση με 3.. Αχρηστα λεφτα παραπανω και παλι διαφορα δεν εχω δει, που τη δοκιμασα. Τελος, προτεινω την αφαιρεση του lubrastrip, διοτι αν ξερατε ποσο "καλα" ειναι τα συστατικα που το απαρτιζουν... Οχι μονο στη Sensor, γενικα μιλαω. Παντα τα αφαιρω.

Οποιο αλλο μελος εχει να προσθεσει κατι, μπορει να το κανει! Το εχω σημειωσει σαν ανακοινωση για να μην "βουλιαξει" με το περασμα του χρονου!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Και φυσικά ένας παράγοντας που αποκλείει στο στρατό το παραδοσιακό ξύρισμα εκτός απο τα παραπάνω που ανέφερες είναι πως στην διάθεσή σου θα έχεις μόνο παρα παρα πολύ κρύο νεράκι!

Προτείνω κι εγώ σίγουρα τα gillete sensor τα απλά και κατα την άποψη μου επειδή πρεπει να κάνεις καθημερινό ξύρισμα κάτω απο αντίξοες συνθήκες (χωρις προετοιμασία και όλα τα υπόλοιπα) ξύρισμα όχι κόντρα και μόνο ένα πέρασμα. Ετσι και δεν θα έχεις πρόβλημα με το στρατό (καθότι κάθε έλεγχος γίνεται πρωί, για λίγες ώρες μόνο δηλαδή μετα το ξύρισμα σου!) και δεν θα ζορίζεις πολύ το δέρμα σου!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Χρήσιμο το νήμα μιας και δεν έχω πάει ακόμα στρατό. Παρεμπιπτόντως, πολλοί φίλοι μου υπηρετούν αυτή την περίοδο! Το απόγευμα προς βραδάκι δεν υπάρχει χρόνος για ένα ξύρισμα της προκοπής, που να διαρκέσει μέχρι την επομένη, αν είναι βαθύ σαν τα δικά μας? Θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις, μια και κάποια στιγμή θα πάω κι εγώ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Μπορεί και να υπάρχει αυτός ο χρόνος Δημήτρη, απλά προτιμούσα να ξυριστώ το πρωί και όχι κόντρα. Γιατί αν ξυριστείς απογευμα θα πρεπει να ξυριστείς κόντρα για να είσαι οκ την άλλη μέρα το πρωί. Και κόντρα ΚΑΘΕ μέρα με συνθήκες στρατού (κρύο νερό,όχι προετοιμασία κ.τ.λ) κάνεις ένα δέρμα άστα να πάνε!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

zamc έγραψε:Και φυσικά ένας παράγοντας που αποκλείει στο στρατό το παραδοσιακό ξύρισμα εκτός απο τα παραπάνω που ανέφερες είναι πως στην διάθεσή σου θα έχεις μόνο παρα παρα πολύ κρύο νεράκι!
Και όχι πάντα... Σε κάποια νησιά το νερό ήταν με το σταγονόμετρο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δημητρη, συνιστω πρωινο ξυρισμα. Εκτος και αν θες να υπηρετησεις τη μητερα πατριδα πειρσσοτερο.. Ειδικα αν εισαι μαυρος ή πρασινος..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Πολυ απλα χτυπας ενα θεικο bic metal και εναν αφρο speick ή proraso και εισαι ετοιμος.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στέφο εγώ προεδρική θέλω...οριακά είμαι...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

xristos_metal έγραψε:Πολυ απλα χτυπας ενα θεικο bic metal και εναν αφρο speick ή proraso και εισαι ετοιμος.
Ακριβώς αυτή ειναι και η δική μου πρόταση!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις βαση σε ενα πολυ καλο after shave....

Στην Λημνο ειχα αφρο Νοxema, M3 και ASB Sanex!! Πως με βρισκετε; :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”