Το ξυρισμα στο στρατο

Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Εχω την εντυπωση πως η Prosar δεν περιεχει σιλικονη.
Την βρισκεις και σχεδον σε ολα τα S/M.
Ριξε μια ματια στα συστατικα που αναφερονται επι της συσκευασιας.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Tο ξύρισμα (και όχι μόνο) στον ιταλικό στρατό, όταν ακόμα είχαν θητεία και είχαν ακόμα ξυράφια ασφαλείας. Κομπλέ:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το ξυραφι, με τα αρχικά Ε.Ι. (Esercito Italiano = Ιταλικός στρατός), ήταν επιθετικό και δεν είχε καλή φήμη γενικά. Υπήρχε και ένα άλλο, closed comb.

Αυτό θα πει, κύριοι, οργάνωση και περιποίηση του στρατιώτου! :D Όχι σαν την Ελλάδα που σου δίνουν μερικές πετσέτες και νομίζουν τι σου έδωσαν! :D
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Η συγκεκριμένη Ιταλική στρατιωτική χορηγία, πρέπει να είναι από την δεκαετία του 60. Η εικονιζομένη μηχανή, αντίγραφο της Gillette Old type (με τα δύο δακτυλίδια) σταμάτησε το 1928. Την συνέχισαν οι Γερμανοί με την Rotbart, μέχρι τον Β΄ Π.Π. Αντίγραφο της κεφαλής, είχε μέχρι πριν μερικά χρόνια η Muhle με την Merkur 11.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 17 λεπτά 3 δευτερόλεπτα:
Οταν γράφεις γρήγορα, κάνεις λάθη. Προφανώς και η merkur δεν είναι της muhle.
Θανασης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2018, 14:40
5
Been thanked: 2 times

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος μελος
Εδω και 4 μηνες ειμαι στον στρατο και εχω ενα μεγαλο θεμα με το ξυρισμα. Εχω σγουρα γενια τα οποια οταν παω να τα ξυρισω με την φορα της τριχας ειναι σαν να μην τα εχω περασει σχεδον καθολου. Αποτελεσμα ειναι τα περνω κοντρα με αποτελεσμα πολλους ερεθισμους και αρκετες ingrown hairs
Συνηθως χρησιμοποιω τα gillette blue II , gillette sensor 3. και αφρο ξυρισματος ΝΙVEA sensitive
Tι πρεπει ακριβως να κανω ωστε να αποφευγω το ξυρισμα κοντρα συνεχεια? Χρειαζεται προετοιμασια πριν, αλλο ξυραφι?
Σας ευχαριστω!!!
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Μπορείς να βρεις πληροφορίες κ εδώ.

Και γενικά αν ψάξεις λίγο παραπάνω θα βρεις κ άλλα.

Ξεκίνα με κάτι απλό κ φτηνό. Μπορεί κ open-comb στην περίπτωση σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Νοέμ 2018, 16:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλώς ήρθες και καλός πολίτης σου εύχομαι ,

Απέφυγε την κόντρα με τα απλά ξυραφάκια μιας χρήσης αν μπορείς, δοκίμασε καλύτερα 2 περάσματα (ένα με τη φορά της τρίχας και ένα πλάγια) ...
Αν δεν μπορείς να ξυριστείς καλά με 2 περάσματα , ίσως θα πρέπει να κάνεις καλύτερη προετοιμασία ώστε να προστατευτεί περισσότερο το δέρμα σου στην κόντρα, που σημαίνει
-μια καλή κρέμα η σαπούνι ξυρίσματος (όταν γράφεις Nivea Sensitive φαντάζομαι εννοείς κάνιστρο ; )
-ένα ντους πριν το ξύρισμα η έστω ένα καλό πλύσιμο με σαπούνι που θα βοηθήσει να απορροφήσουν οι τρίχες νερό και να μαλακώσουν περισσότερο
-ίσως και ένα pre-shave λάδι η κρέμα να βοηθήσει περισσότερο (οι απόψεις διίστανται εδώ)
-τέλος μια μηχανή μιας λεπίδας (είτε DE είτε πλαστική ανάλογα τι μπορείς στο στρατό να χρησιμοποιήσεις πιο εύκολα)
-ένα καλό καταπραϋντικό για τους ερεθισμούς (είτε balm είτε λοσιόν και προσωπικά θα έλεγα χωρίς πολύ η και καθόλου οινόπνευμα)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Το μακρινο 1993 απο το κεντρο ειχα παντα μαζι μου αυτα:

Εικόνα
το ASL οχι το βαλσαμο που ειναι στη φωτο για τo λογοτυπο της εποχης. Το 0% βαλσαμο παντως ηταν παρων σε ολα τα ΚΨΜ κι εκει το εμαθα και το πρωτοχρησιμοποίησα.

Εικόνα

Εικόνα
με εναλλακτικους αφρους Palmolive Nivea ή οποιον αλλον έβρισκα σε μινι μαρκετ/ΚΨΜ.

Στην ουσία και σημερα αυτα αρκουν. ΕΙδικα στο κεντρο και την 1η μεταθεση. Οσο παλιωνει κανεις και αναλογα με τις συνθηκες φυσικα, ο παραδοσιακος ξυριστης μπορει να φερνει στη μοναδα και Π.Ξ μέσα.
any shave you can walk away from, is a good shave!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα
AntoMast
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Σεπ 2022, 10:25
1
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα παιδιά.

Τον Νοέμβριο μπαίνω στρατό πεζικό, και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την προσωπική υγιεινή.

Υπάρχει γενικά χρόνος γι αυτή; Για παράδειγμα, χρησιμοποιώ σαπούνι προσώπου πρωί-βράδυ, ενυδατική κρέμα, και λοσιόν. Όλα αυτά προφανώς γιατί έχω πολύ ευαίσθητο, λιπαρό δέρμα, με τάση ακμής, και τα είχε συστήσει δερματολόγος πριν χρόνια. Εάν δεν ακολουθήσω αυτήν την ρουτίνα αρχίζω και βγάζω σπυράκια.

Το ίδιο και για το ξύρισμα. Υπάρχει χρόνος για την χρησιμοποιήση πινέλου, ας πουμε; Aftershave? Ή αυτά θεωρούνται 'πολυτέλεια' στον στρατό και δεν προβλέπονται;

Ρωτάω και από θέμα χρόνου, αλλά και για το εάν 'επιτρέπονται'.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Είχα ξυραφάκι ασφαλείας και ξυριζόμουν με πινέλο και σαπούνι valobra stick. Δε μου είπαν τίποτα. Η φάση είναι: «να είσαι ξυρσιμένος και ας τα έχεις πάρει και με κλωστή». Σίγουρα straight και σαβέτες δεν τα αφήνουν. Αν όμως έχεις ενα π.χ wilkinson το πλαστικό de που είχαν και άλλοι φαντάροι όλα οκ. Επίσης η feather de είναι μια καλή λύση.

Added in 39 seconds:
όσο για το χρόνο θα τον βρεις
στην τελική ξυπνάς 2-3 λεπτά νωρίτερα

υ.γ. ζεστό νερό πάντως δύσκολα
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”