Το ταξίδι μου στο ΠΞ

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

To latoja σου το έδωσα γιατί είναι ένα αξιόλογο σαπούνι στη τιμή που έψαχνες και εύκολο να το αποκτήσεις. :)
Θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα με αυτό.
Φυσικά υπάρχουν πολλά σε αυτή την τιμή, τυχαίνει όμως να μην τα κυνηγάω
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Τελικά νομίζω οτι έβγαλα συμπέρασμα , αυτό που μέχρι τώρα είναι πάντα βελτιωμένο ειναι η μαρέγκα μου :P την είχα προς στεγνή και δέν επέμενα αρκετά στο μπολάκι πλέον φορτώνω ελαφρός περισσότερο και 2 φορές προσθέτω σταγόνες αντί καμίας.

Τώρα αν αυτό είναι ή οι λεπίδες ο χρόνος θα δείξει !!!
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Σήμερα παρέλαβα το δεμα απο tony με διαφορα καλούδια .
Μαζι με μια Ej89 +blades samples και ενα yagi synthetic,τοσο απαλό που το χαιδευα σα χαζος.

Φτανει η ωρα ξυρισματος σε γενια 60 ωρών με astra green καλό lathering με latoja και γυρναω το νερο στο καυτό να ζεστανω την λεπίδα... Αουτς καιιιιειιιιιι είναι ολόκλιρη μέταλλο αλλη θερμοχωρητικότητα χαζουλη...
Ποιο κρύο νερο και ξυρισματαρα και επιτέλους άκουσα τι μελωδία του blade να κόβει. ... Σε καποια σημεία σα να σκαλωνε και να ηθελε ελάχιστη δύναμη αλλα λιγότεροι ερεθισμοί απο τι wilkinson που να έρθει το δεύτερο ξύρισμα .

Ps λίγο μακριτερη λαβη να είχε η άτιμη. ..
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Δεν πόσταρα στο ξύρισμα της ημέρας γιατί ήθελα την άποψη σας για το τι συνέβη .
Εισαγωγή / The Story
Αρχικά αναφέρω το Story αφού πλέων έχω την ej89 έδωσα για δοκιμή σε συνάδελφο την Wilkinson με Persona , astra green,Wilkinson blades με οδηγίες Πετράν με αυτή τι σειρά δοκιμάζεις .
Όπου Πετραν 7 μερών αξυρισιά και ανάφερε χαρακτηριστικά η Persona δεν κόβου ούτε νερό με την Astra έβαλα δύναμη όπως με την Persona και κόπηκα αλλά κόβει η άτιμη αν δεν μπούκωνε και η μηχανή …

Προετοιμασία
καλό πλύσιμο με κίτρινο Παπουτσανης

Το ξυρισμα
Οπότε λέω θέλω να δοκιμάσω το TFS γιατί το ASL Barbarico είναι θεϊκό τελικά οπότε θα δοκιμάσω το κιτρινο TFS και αν μου αρέσει θα ξέρω την αγάπη μου :) βάλε και την Persona και καλή τυχη ...
Lathering δε με τρέλανε και αραίωνε γρήγορα αλλα η αίσθηση που άφηνε στο πρόσωπο μου, λέω να πλένομαι το πρωι με αυτό για να δείχνω νέος: D
Πάω πρώτο πέρασμα σε γένια 36 ωρών τι @@ριες λεει ο Πετράν αυτό είναι άψογο με διαφορά το καλλίτερο 1ο πέρασμα από ποτέ τόσο τέλειο που έλεγα να μη κάνω 2ο .
Όμως λέω θα πάω και XTG και αρχίσαμε αουτ δε κοβει τραβάει όχι κόπηκα και αρχίζω να λέω είχε δίκιο ο πετράν.
Συνεχίζω ATG τα ίδια γέμισα κοψιματάκια η δε ελιά λίγο ακόμα και θα είχε χειρουργηθεί μάλλον επειδή δεν έκοβε ασυναίσθητα έβαζα παραπάνω δύναμη δε γνωρίζω .

Αποτέλεσμα
Σαν αποτέλεσμα πολύ καλό με εξαίρεση τα κοψίματα το πρόσωπο βελούδινο λόγο σαπουνιού ή κατι άλλο ?
Πάντως η Persona θα κάνει καιρό να ξαναμπούν σε μηχανή …

Ps ανυπομονώ για το επόμενο ξύρισμα με Vokshold και TFS με την EJ89
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

(Ποιος ειναι ο Πετραν ?)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εμ, δεν έκανες καλό lather, πίεζες κιόλας, αφού δεν έφαγες φιλέτο πάλι καλά. :D
Η Persona κόβει μια χαρά.
Αν νιώθεις ότι δεν κόβει, δεν πιέζεις, αλλάζεις λεπίδα.
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

herco έγραψε: 05 Νοέμ 2019, 10:56 (Ποιος ειναι ο Πετραν ?)
Ένας συνάδελφος δεν ειναι στο φόρουμ αλλα ξεκίνησε η κουβέντα πρέπει ξυριστώ και δεν κόβει τπτ θέλω 3 ξυραφάκια τι φορά 1 κάθε μάγουλο και 1 λαιμό ... φίλε του λέω ΠΞ ... του έδωσα ενα Palmolive και την Wilkinson και ενα sample Blades απλά του είχα δώσει και την Persona που εγώ δεν την είχα δοκιμάσει
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

@mrkaza να θυμασαι το βασικοτερο ειναι η προετοιμασια. Πολυ σβουρισμα με το πινελο για δημιουργια αφρου, μη το βαριεσαι, προσθετε νερο και θα βρεις τη σωστη αναλογια.

Εισαι στο κρισιμο σταυροδρομι τωρα, οικονομικο ξυρισμα θες, ή χομπυ? Κιθαριστας ή ντραμμερ? Εσυ αποφασιζεις!! ;) :whistle:

ΥΓ Corruption Alert!! Aφου σ αρεσε το Barbacco δοκιμασε το Floid!! :violin: :roll:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1258
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11009 times
Ηλικία: 24

__Nikolas έγραψε: 05 Νοέμ 2019, 18:50 ΥΓ Corruption Alert!! Aφου σ αρεσε το Barbacco δοκιμασε το Floid!!
Leave this holy place demon ! :violence-hammer:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Hobby με ιδιο ετήσιο κόστος με αυτο που είχα με τα fusion . Δηλαδή ναι μεν Hobby αλλα με μετρο . Το κακο με εμενα δυστυχώς η ευτυχώς. Είναι ότι οταν πιάσω κατι ασχολούμαι μέχρι τέλους οποτε σιγουρα κάπου θα ξεφύγω αλλά ψιλο κρατιέμαι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”