Το ταξίδι μου στο ΠΞ

mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Spoiler alert ακολουθεί σεντόνι !!!
Καλησπέρα, καθώς είμαι νέος στο χώρο πιστεύω ότι το «ταξίδι» μου στο ΠΞ θα βοηθήσει τον όποιο νέο στο χώρο.
Ξεκινάω λοιπόν πελαγωμένος με μια φαλτσέτα στο δρόμο για Αθήνα και μπαίνω να διαβάσω / μάθω στο Men’s-only και μαθαίνω για της DE και αγοράζω μία Wilkinson classic από το Super μαζί με ένα πινέλο Omega 10065.
Ξυρίζομαι και ανακαλύπτω τα εξής που θέλω να μοιραστώ μαζί με τον κάθε καινούργιο σαν εμένα.
1)άσχετα με το τι έκανες μέχρι τώρα After shave θα βάλεις.
2)Ξεχνάς το κόντρα μέχρι να μην γίνεσαι μαϊμουδίτσα .
3)Πινέλο + σαπούνι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, εγώ μέχρι στιγμής πάντως θέλω θύσανο 80097 με λαβή 10065 :P αλλά αν δεν σας ειχα βρει θα είχα μινει με το 10065 για πάντα :D

Τα ξυρίσματα ή ελληνιστή Log ξυρισμάτων :D με την σειρά που έγιναν

Wilkinson + Wilkinson blade= ok αλλά θα ξαναδοκιμάσω ίσως να είναι το χέρι .
Wilkinson + Astra 4 ξυρίσματα =σαφέστατα καλλίτερα ιδικά το 3ο
Wilkinson+ voskhod = 1Ο ξύρισμα ένιωθα ότι skipαρε λές και πηδούσε τρίχες εκτός και αν πάταγες ελαφρώς, χρειάστηκα 2,5 περάσματα για να μην εχω αφήσει κενά αλλά αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε σχεδόν BBS και δεν έτσουξε ούτε το After shave απλά το ένιωσα …
Θα συνεχίζω να γράφω εδώ της εμπειρίες μου για σχόλια, ή απλά ώστε να της δει άλλος που είναι στο δικό μου αρχάριο επίπεδο.
Επίσης για να με διορθώσετε εσείς οι παλαιότεροι ώστε να μην συνεχίσω τα Off topic στο άμοιρο αγορά De, σύντομα και με άλλη μηχανή !!!

ευχαριστώ για την υπομονή σας το ξέρω σας έχω ζαλίσει !!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Συνέχισε έτσι.οσο πιο πολύ προσπαθείς θα βλέπεις και μεγαλύτερη βελτίωση.
Θα πρότεινα να δεις και για άλλη μηχανή.
Μια lord ή μια merkur 23c πιστεύω ότι θα ήταν πολύ μεγάλη βελτίωση όσο αφορά τον εξοπλισμό σου.
Keep going!
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Θα γινει αναβαθμιση σύντομα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

By the way, για πες διαφορές μεταξύ 10065 και 80097. Επειδή είναι ισομεγέθεις οι θύσανοι, γι' αυτό ρωτάω.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Αν και είναι νωρίς ακόμα και δεν έχω παρά 2 ξυρίσματα με το 97αρη τολμώ να πω ότι είναι ποιο απαλό και αν και κάνει χειρότερο αφρό στο μπολάκι τον απλώνει καλλίτερα στο πρόσωπο παίζει βέβαια να έμαθα να φτιάχνω σαπουνάδα καλλίτερα :D

2o ξύρισμα με voskhod τι να πω έρωτας αλλά για να επιβεβαιώσω την υποψία θα πάω στο άλλο άκρο και στην επόμενη αλλαγή λεπίδας θα κάνω το ξύρισμα Derby με μια λεπίδα Derby πράσινη, αν και πάλι θα έχω καλλίτερο αποτέλεσμα θα είναι το χέρι και θα ξανά ξεκινήσω από την αρχή με Wilkinson και δε θα βάλω το φτερό επάνω !!!

Εκτός και αν έρθει η EJ οπότε ^^
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Επιμένω ότι τις wilkinson πρέπει να τις πετάξεις. :)
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Ποτέ ηταν η παρθενική μου λεπίδα !!!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν μιλάμε για τη Wilkinson στο μαύρο πλαστικό κουτάκι μιλάμε για μια λεπίδα που πολλοί τη βρίσκουν απίθανη, είναι αρκετά κοφτερη και από μια γραμμή παραγωγής εξαιρετική. Παιδιά μην είμαστε αφοριστικοί με πράγματα που ΔΕΝ ταιριάζουν σε ΕΜΑΣ, γιατί αποτρέπουμε νεώτερα μέλη να τα δοκιμάσουν και στα δικά τους δέρματα μπορεί να είναι απίθανα! Ειδικά για τις λεπίδες μην τα ξαναλέμε... Είναι το πλέον ιδιαίτερο αντικείμενο του ΠΞ που μπορεί να κάνει το ξύρισμα κόλαση ή απόλαυση...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ακόμη και έτσι, έχω δει φοβερές διαφορές ανάμεσα στις λεπίδες που αγοράζουμε και στις λεπίδες που βάζουν μέσα στις μηχανές.
Όσες μηχανές έχω αγοράσει έχουν κάτι απαράδεκτες λεπίδες μέσα.
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

@akis_peiraias Η Wilkinson Blades ειναι σε μάυρο κουτάκι αλλα ηταν μαζί με την μηχανή .
Η μηχανή που θα έρθει είναι EJ89 μαζί με μερικά Samples απο λεπίδες :D εκει θα φάτε Spam :P
Το ερώτημα όμως είναι οτι μέχρι στιγμής ,κάθε μα ΚΑΘΕ ξύρισμα είναι καλλίτερο από το προηγούμενο ακόμα και το 3ο με την ίδια λεπίδα.
Οπότε εκτός και αν κατά τύχη εχω πάει από την χειρότερη στην καλλίτερη λεπίδα για εμένα η βελτίωση της όποιας τεχνικής και η αλλαγή από Prosar σε latoja εξαλείφουν την όποια διαφορά των λεπίδων και θα πρέπει να επαναλάβω την διαδικασία ξανά.

@Tzimisce Ακολουθούν περίεργα σχολια για την Wilkinson :P Εξού και η αναφορά στην Wilkinson ηταν το χειρότερο / πρώτο ξύρισμα με DE αν την βάλω πάλι και ξαφνικά πω τι ξουρα έκανα ο … τότε το όποιο συμπέρασμα για λεπίδα εχω βγάλει θα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ μέχρι να φτάσω σε κάποιο Plateau τεχνικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”