Το ταξίδι μου στο ΠΞ

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αυτό το είχα πει και εγώ, καμία 100αριά σαπούνια πιο πριν...
Μιχάλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Όλοι για αυτό το λόγο αρχίσαμε.οικονομια πάνω από όλα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Α παιδιά δεν ξέρω για σας αλλά με το ΠΞ άρχισαν να μου περισσεύουν χρήματα... Χα χα χα χα χα
Χομπυ και οικονομία δεν πάνε μαζί φίλοι μου!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Εγώ ξυριζόμουν τόσο αραιά παλιά που είχα πάρει την Mach 3 και μετά 1 ανταλλακτικό με 4οις κεφαλές, ακόμα έχω 2 από τότε....
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Ακριβως ετσι ειναι omegasnik!

@mrkaza Mε την EJ89 ,το Υaqi , τα ASL/B Cien και το Barbacco τα σαπουνια La Toja και Agrumella που ηδη εχεις, Μονο λεπιδες που εχουν ελαχιστο κοστος ουτως ή αλλως θα δοκιμαζεις να δεις ποια σου ταιριαζει καλυτερα.

Αν θες μετρο με αυτα και μονο εισαι καλυμμενος για 1 χρονο+ καθημερινου ξυρισματος. Δεν χρειζεσαι κατι αλλο παρα μονο εξασκηση στην καλη προετοιμασια και βελτιωση στην τεχνικη που ερχονται μονο "επι του πεδιου". Προσεξε γιατι εισαι στο σταυροδρομι. Αν πας για χομπυ πολυ απλα δεν υπαρχει επιστροφη ουτε θαλαμος να σε συγκρατησει :roll: Στα λεω αυτα γιατι ολοι μας εδω μεσα καποτε στο ιδιο σημειο με σενα ημασταν. Απολαυσε το γιατι οπως και να χει η αγχολυτικη πλευρα του Π.Ξ. ισχυει :handgestures-thumbupleft:
any shave you can walk away from, is a good shave!
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

@__Nikolas Βασικά έχω παραπάνω και παραθέτω σχόλια :) σίγουρα περνάω 2χρονο :P

Σαπούνια / κρέμες

TFS πράσινο Μυρίζει σαν Vicks, μάλλον θα μείνει αχρησιμοποίητο λόγο αρώματος.
TFS Yellow αρχίζει να μου αρέσει το άρωμα του και σίγουρα το Post Shave filling αλλά, ακόμα ψάχνω το νερό καθώς μαζί του όλες οι λεπίδες της νιώθω σα να μην κόβουν σε σχεση με Latoja.
Latoja το έχω ως μέτρο σύγκρισης για την ώρα :)
Arko μου αρέσει το άρωμα δεν έχω ξυριστεί ακόμα
Palmolive stick μου αρέσει το άρωμα δεν έχω ξυριστεί ακόμα.
Cella δεν έχω ξυριστεί ακόμα και δεν μπορω να αποφασίσω για το άρωμα .
Prosar το ξεκίνημα στο ΠΞ κάποια στιγμή θα την ξαναδοκιμάσω ώστε να τελειώσει να εχω χώρο στο ντουλαπάκι :)
Nivea cream αχρησιμοποίητη στο ντουλάπι.

After shaves -κρέμες
Cien x-bolt ASL
Cien balm
Razozero barbacco όμορφο αρωμα δε θα το βάλω μεχρι να βγαλω ακρη με τα σαπούνια της TFS αν οκ θα παρω και ιδιο σαπούνι και θα τα δουλέψω σετ μέχρι τοτε X-Bolt
Stirling soap sandalwood
Nivea cream men

Μηχανές

Wilkinson classic πλαστική αν βρω πουθενά την ιδία σε μεταλλική θα την αγοράσω .
EJ 89 απλά υπέροχη αλλά ακόμα εχω να μάθω πολλά μαζί της
Gillete tech clone ακόμα δεν έχει έρθει .
Vigshaving closed comp και dual comp head ακόμα δεν εχει έρθει
Οι κινεζο αγορές έγιναν πρίν πιάσω την Ej στα χέρια μου …
Blades καμιά 10ρια δεν της θυμάμαι τώρα .

Πινέλα
2 γουρουνάκια Omega yaqi Tuxedo 26mm

Σε αυτά θα προστεθούν ότι μου φέρει ο Secret santa και με βλέπω μόνιμο κάτοικο θαλάμου γιατί ήμουν πολύ κακό παιδί :P και γιατί γέμισε το ντουλαπάκι !!!
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Να ενημερώσω το θέμα με την Gillete Black Beauty οπού είναι η πρώτη και η μοναδική Adjustable που έχω δοκιμάσει.

Αρχικά δεν εχω καταλάβει τι ρόλο έχουν οι ρυθμίσεις 1-3 αν και δεν έχω δοκιμάσει αξύριστος σε δεύτερο πέρασμα μετά το 6 δεν ξυρίζει .
Ακόμα την μαθαίνω αλλά στο 6 δεύτερο πέρασμα μετά από πρώτο στο 8 είναι TOO AGREESIVE my friend .

Οπότε έχω την εξής ερώτηση να δοκιμάσω 1ο στο 9 και επόμενα 2 στο 4 -5 ή 7 και μετά 6 να δω αν με δάγκασε το 8αρη ή το 6 στο δεύτερο πέρασμα ?

Εγώ σαν αίσθηση με δάγκασε το 6η στο δεύτερο και το 3ο πέρασμα
Μέχρι τώρα το καλλίτερο αποτέλεσμα χωρίς ερεθισμούς το είχα στο 7 και συνέχεια με 5.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παναγιώτη όσο και να φαίνεται παράξενο, υπάρχουν άνθρωποι που ξυρίζονται στις ρυθμίσεις από 1-3. Ο λόγοι είναι daily shave - τα γένια - το δέρμα κ.ο.κ...

Ίσως σκέπτεσαι πως, δεν κόβει η μηχανή σε αυτές τις ρυθμίσεις, τσεκαρισμένα όμως για άλλους είναι μία χαρά, και χρησιμοποιούν αυτές τις ρυθμίσεις περισσότερο στο 2ο-3ο πέρασμα, τώρα εσύ που έχεις τα γένια και το δέρμα ανεβαίνεις πιό ψηλά, και εκεί που σε βολεύει εσένα, άλλωστε αυτό είναι το βασικότερο ατού που έχουν οι ρυθμιζόμενες.

^ Αν εννοείς ότι κάτω από την ρύθμιση 6 δεν σε ξυρίζει καλά στο 2ο πέρασμα, ανέβασε μέχρι εκεί που εσύ θα νιώθεις άνετα με την ρύθμισή, και να έχεις πάντα στο μυαλό σου τον συνδυασμό, μηχανής/λεπίδας (πολύ σημαντικό) δηλαδή, αν ταΐσεις με φτερό (Feather) την μαύρη καλλονή, και δεν την έχεις δαμάσει κιόλας, εμ τότε ναι θα δαγκώσει.

Αν στο 7-5 είσαι ok, τότε συνέχισε έτσι, και κράτα προσωρινά αυτές τις ρυθμίσεις ως reference, και μην ξεχνάς την λεπίδα ναι; και διότι αλλιώς πχ κόβει μία Concord - Super Stainless, και αλλιώς μία Gillette - Silver Blue, και κάτι άλλο, αν θές πχ, να δοκιμάσεις μία μεγαλύτερη ρύθμιση, δεν χρειάζεται να κάνεις όλο το 1ο πέρασμα, και με 3-4 strokes (κατεβασιές) καταλαβαίνεις την επιθετικότητα και χαμηλώνεις την ρύθμιση σου, είναι βλέπεις ανάλογα και με τι την ταΐζεις την καλλονή σου... :D

Άντε και καλά ξυρίσματα.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Δεν θα πώ πολλά απλά θα ανανεώσω το θέμα έχοντας δοκιμάσει περισσότερα :D
Τολμώ να πώ οτι πλέον εχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι μου αρέσει ή ποιο σωστά τι ΔΕΝ μου αρέσει .
Σαπούνια MWF ,Tabac, TFS Barbaco και το λεμονι του Κερκινη .
Κρεμες Cyril λεμονακι και Tobs σανδαλοξυλο .

Σαν λεπίδες μου αρέσουν ότι δεν γράφει SS :D
Σαν μηχανή η μαυρη καλλονή σαν λαβή της Parker δαγκωτό ναι οκ μοιάζει με της καλλονής :D
Σαν πινέλο το κάθε ένα εχει το γούστο του αλλα βασικά μου αρέσουν τα 2 συνθετικά μου Yaqi Tuxedo 26mm και Apshave Synband 28mm που μάλλον έπρεπε να είχα πάρει το 26 :D και ταξιδιωτικό το Sagada famila .

Σαν ξύρισμα αν είμαι με 48 ώρες γένια πάω στο 9 με Gillette black beauty και συνεχίζω στο 7 ή 2 περάσματα στο 8 (χωρις 9) :D . Αν είμαι με μιας ημέρας πάω 8-7 και 6 αναλόγως λεπίδας .
Νέα λεπίδα δοκιμάζω στο 7 :) .
Επίσης παρατηρώ ότι για άγνωστο λόγο κάνω πλέον καλλίτερο αφρό ανεξαρτήτως σαπουνιού.

@Tony φτερό δεν έχω Ταΐσει ακόμα καμία μηχανή μου γιατί ακόμα δοκιμάζω λεπίδες για το Know How / να ξεσκαρτάρω της χύμα !!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”