κόντρα ξυρισμα

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μήπως τελικά έχεις περίεργη φορά στα γένια;
Εννοείς ότι με τη φορά μένουν σημεία αξύριστα;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Με αφορμή κάποια ανάρτηση στο νήμα " ξύρισμα της ημέρας " επιθυμώ να κάνω μια ερώτηση ...
Είναι λάθος μου δηλαδή που ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά "κόντρα" ;
Έχω σχετικά "λεπτό " δέρμα στο πρόσωπο και μάλλον ευαίσθητο ,
αλλά έχω και κάτι ατσάλινα σύρματα για τρίχες .
Αν δεν τα "πάρω" δύο χέρια ( ένα με τη φορά -"with the grain " -και ένα κόντρα -"against the grain " ) δε γίνεται "δουλειά " !
Αξύριστος δεν έχω μείνει πάνω από τρεις μέρες ,τα τελευταία πέντ'-έξ ' χρόνια ,τουλάχιστο .
Ερεθισμοί και "ingrown hairs" είναι πολύ σπάνια φαινόμενα (και ακόμη πιο σπάνια τα κοψιματάκια ,κυρίως στο αυτί ,από τα πλαϊνά " tabs" της λεπίδας ) .

Κάποιες φορές βέβαια ,αισθάνομαι πως χρειάζεται ένα μικρό "διάλειμμα " των 24 ωρών ,κυρίως αν το ξύρισμα ήταν κάπως βιαστικό -άρα και "άτσαλο" -(δλδ όταν "τσούζει " κάμποσο το ASL ) ...

Αλλά γενικότερα ,το "κόντρα " πέρασμα μπορεί να αποτελεί μέρος του καθημερινού ξυρίσματος ή όχι ;
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10994 times
Ηλικία: 24

Εγώ το άλλαξα και κάνω 1 WTG 2 ATG. Το XTG δεν έκανε τίποτα... και ξυρίζομαι καθημερινά. Η Rockwell είναι πολύ smooth οπότε δεν έχω ούτε ερεθισμούς ούτε ingrown, καμιά φορά όμως τρώω λίγο την ελιά που έχω στο πηγούνι :) βάζω PolSilver μέσα εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες (την ίδια λεπίδα) και σήμερα δεν είχα BBS οπότε φεύγει, τώρα βάζω φρέσκια feather αλλά δεν θα τολμήσω 2 ATG με αυτήν. Τελειωμανής μεν με σώας τα φρένας δε :)
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Με τις φρέσκιες και πολύ κοφτερές λεπίδες ,δεν έχω ιδιαίτερο " θέμα " στο κόντρα πέρασμα .
Βασίλη ,εγώ έχω "θέμα " με τις μηχανές που καμπυλώνουν την λεπίδα και έχουν "overhang" της λεπίδας κάτω από το cap .
Αν θυμάμαι καλά και η Rockwell ,ανάμεσα σε πλείστες άλλες ,είναι αυτού του είδους .
Αν προσπαθήσω να τα πάρω κόντρα με τέτοια μηχανή ,αρχίζει και "σκαλώνει" η λεπίδα σε κάθε τρίχα .
Και τότε αρχίζει να ,"χοροπηδά " πάνω στο δέρμα .
Μακελειό λέμε ,όσο και ελαφρύ να είναι το χέρι μου .

Αλλά με μηχανές που σφίγγουν τη λεπίδα πλησίον της κόψης ,το φαινόμενο εξαφανίζεται τελείως .
Η διαφορές μάλιστα στην αίσθηση μεταξύ WTG ,XTG και ATG ,σχεδόν εκμηδενίζονται .
Απλά στο WTG πέρασμα βοηθά το βάρος της μηχανής στη κίνηση και στη "πίεση ",
ενώ στο ATG πρέπει το χέρι να αντισταθμίσει το βάρος της μηχανής ,
το οποίο πλέον ως δύναμη έχει αντίθετη φορά με αυτή της κίνησης,αλλά και της όποιας πίεσης στο δέρμα .
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10994 times
Ηλικία: 24

Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάποιο θέμα με το overhang είσα είσα μου αρέσει κιόλας καθώς κάνει πιο εύκολο το φόρτωμα της λεπίδας. Θα δοκιμάσω να κόψω τις άκρες που προεξέχουν μήπως και δω διαφορά :think:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Δεν κατάλαβες τί ακριβώς εννοώ .
Τα πλαϊνά tabs της λεπίδας δεν έχουν κάποια σχέση .
Θα προσπαθήσω να σχεδιάσω κάτι στα γρήγορα για να το δεις .

Εικόνα

Δύο οι "σχολές" στις αμφίκοπες ξυριστικές μηχανές .

Με κόκκινο χρώμα η λεπίδα .
Με βέλη κυανού χρώματος ,καταδεικνύονται τα σημεία σύσφιξης της λεπίδας μεταξύ baseplate & cap .

Εικονιζόμενη στα αριστερά της φωτογραφίας μία μηχανή της μίας " σχολής" και στα δεξιά μία μηχανή της έτερης "σχολής ".

Αριστερά, η λεπίδα δεν καμπυλώνεται ιδιαίτερα ,αλλά σφίγγεται ανάμεσα σε επιφάνειες του baseplate & cap,σαν "μέγγενη " ,
πλησίον των κόψεων .
Παραδείγματα DΕ μηχανών αυτής της " σχολής " : Oλες οι παλιές Gillette ,Wolfman ,Karve ,Razorock ,Fatip ,Tatara,Timeless .

Δεξιά ,η λεπίδα καμπυλώνεται αρκετά (και λόγω τάσης "σκληραίνει " ) και σφίγγεται σε "ραγες " αρκετά πίσω από κάθε κόψη .
Λόγω της τάσης που προκαλείται από τη κάμψη της λεπίδας ,η λεπίδα "κολλά " κάτω το cap μέχρι τη κάθε κόψη (το λεγόμενο "overhang " ).

Και οι δύο "σχολές" έχουν τα υπέρ και τα κατά τους .
Δεν είναι και η κατάλληλη ώρα ,αλλά ούτε και το σωστό νήμα ,ώστε να εισέλθουμε σε περισσότερες λεπτομέρειες περί τούτων .

Ελπίζω να σχημάτισες καλύτερη εικόνα πλέον και να έχεις καταλάβει τί ακριβώς εννοούσα .
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10994 times
Ηλικία: 24

:whistle: Οκ το έπιασα ;) Με μπέρδεψες με το overhang
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

NYC1920 έγραψε: 28 Αύγ 2019, 21:21 Είναι λάθος μου δηλαδή που ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά "κόντρα" ;
...
Αλλά γενικότερα ,το "κόντρα " πέρασμα μπορεί να αποτελεί μέρος του καθημερινού ξυρίσματος ή όχι ;
Στέφανε από τι στιγμή που δεν σου δημιουργεί πρόβλημα, δεν βλέπω το λόγο να είναι λάθος. Εγώ τα τελευταία 4-5 χρόνια, ξυρίζομαι καθημερινά (εκτός Παρασκευής) με 3 περάσματα WTG ,XTG και ATG. Αν κάποια στιγμή νιώσω ότι το δέρμα ερεθίστηκε λόγω δικού μου λάθους ή κακής λεπίδα ή... δεν ξέρω τι, θα χρησιμοποιήσω μια ήπια μηχανή ή την Gillette Contour για 2 μέρες και συνεχίζουμε. :)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
mar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιαν 2020, 00:19
4
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 42

Μετά από 3 χρόνια παραδοσιακό ξύρισμα εξακολουθώ να μην μπορώ να ξυριστώ κόντρα με άνεση κάνοντας διάφορες προσπάθειες κατά καιρούς. Μπορώ να το επιτύχω αλλά με πολλούς ερεθισμούς και δυσάρεστη αίσθηση στο λαιμό/σαγόνι με μόνη εξαίρεση τα μάγουλα όπου τα καταφέρνω σχετικά ικανοποιητικά αλλά και εκεί νιώθοντας ένα τράβηγμα/αντίσταση.

Σίγουρα το πρόβλημα δεν είναι ο αφρός και έχω κάνει δοκιμές να πάω κόντρα είτε μετά από μόνο 1 πέρασμα (WTG), μετά από 2(WTG/XTG) και μετά από 3 περάσματα (WTG/XTG/XTG αντίθετη φορά)

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία?
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Η γωνία σου είναι κακή. Ride the cap, δηλαδή βάρα κόντρα με βασικό σημείο επαφής της μηχανής με το πρόσωπο το top cap. Κάνε 2-3 προσπάθειες αλλάζοντας ελαφρώς τις μοίρες επαφής, μέχρι να αρχίσει να σε ξυρίζει, αντί να σε χαϊδεύει.

Πες και ποια μηχανή έχεις - ποια λεπίδα βάνεις. Άμα σε πολύ αμυντική μηχανή βάζεις τίποτα wilkinson sword, αναμενόμενο είναι να έχεις τραβηγματάρες. Δοκίμασε την ανωτέρω συμβουλή μου με λεπίδα voskhod ή permasharp.
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”