Υπάρχει κι αυτή η άποψη

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σημαντικό επίσης το γεγονός οτι δεν απευθύνεται σε μας αλλά στους συμπατριώτες του. Μη ξεγελιέστε αλλά εκεί γίνεται της μουρλοκακομοίρας με αγορές, δοκιμές κτλ κτλ. Τέλος δε τον είδα να κράζει, να μιζεριάζει, να τα χώνει σε κανέναν. Αγγλικά γνωρίζετε..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Βασικα οι ανθρωποι αλλαζουν - ισως τα καταφερε και αυτος. Απο οτι μπορω να θυμαμαι ημουν πολυ πλακατζης και πειραχτηρι μικροτερος, συγκριτικα με τωρα που ο κοσμος βαριεται μεχρι θανατου οταν συναντιομαστε. Ετσι και στα ξυριστικα, χαιρομουν να περιγραφω και να αναλυω τα 100 σαπουνια μου και τις ντουζινες των αφτερσεηβ, ενω τωρα σκεφτομαι οτι θα μου κακοφανει οταν τελειωσει το derby στικακι μου και η vifrex, γιατι δεν θελω να αγορασω κατι αλλο. Anyway καλα να μαστε να διαφωνουμε :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Κύριοι τέλος πάντων να συμφωνήσουμε ότι η <αλήθεια> βρίσκεται στην μέση;
και ότι ο κύριος απαλλάσσεται λόγω αμφιβολιών;
και ότι έχει κάθε δικαίωμα μετά την περιπλάνηση του να καταθέτει την ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;
όπως ο κάθε ένας από εμάς;
Εσύ Μιχάλη μου πόσα προϊόντα έχεις κράξει;Εγώ; ο επόμενος;Που άλλοι ορκίζονται σε αυτά.
Ο ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Κορεσμός θα έρθει κάποια στιγμή, το γράφω για τα νέα μέλη και τους νέους στο Π.Ξ. Δεν είναι κακό, απλά θα το διαχειριστείτε και θα προχωρήσετε παρακάτω. Επιλογές υπάρχουν άπειρες.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

alexn έγραψε: 24 Απρ 2019, 09:07 Κύριοι τέλος πάντων να συμφωνήσουμε ότι η <αλήθεια> βρίσκεται στην μέση;
και ότι ο κύριος απαλλάσσεται λόγω αμφιβολιών;


:D
alexn έγραψε: 24 Απρ 2019, 09:07 και ότι έχει κάθε δικαίωμα μετά την περιπλάνηση του να καταθέτει την ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;
όπως ο κάθε ένας από εμάς;
Σαφώς
Απλά, όταν εκθέτει τη γνώμη του δημόσια το κάνει για να κριθεί.
Αλλιώς, τη λες στους φίλους σου, που πάλι θα την κρίνουν ή την λες από μέσα σου για να μην την κρίνει κανείς. :)
Κάνω κάποιο λάθος;
alexn έγραψε: 24 Απρ 2019, 09:07 Εσύ Μιχάλη μου πόσα προϊόντα έχεις κράξει;Εγώ; ο επόμενος;Που άλλοι ορκίζονται σε αυτά.
Ο ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον!
Πολλά. Και σε άλλα τόσα έχω αλλάξει γνώμη.
Κάποια που θεώρησα φοβερά λόγω hype και με απογοήτευσαν, άλλα που έμαθα πως να τα χειρίζομαι και άλλαξαν τελείως χαρακτήρα...
Ε δεν βγήκα όμως και στο youtube να το φωνάζω :)
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Θεωρώ πως είναι ένα βίντεο που μας λέει αυτό που οι περισσότεροι λίγο-πολύ ξέρουμε: ότι άλλη η οπτική του χομπίστα κι άλλη αυτού που απλώς ασχολείται με κάτι ως κομμάτι της καθημερινότητάς του (χωρίς να σημαίνει ότι δεν το απολαμβάνει). Ο τελευταίος μάλλον θα θεωρεί αδιανόητο οτιδήποτε πάνω από μια μηχανή, ένα πινέλο κι ένα σαπούνι ξυρίσματος. Οι δε διαφορές μεταξύ σαπουνιών γι' αυτόν θα είναι σταγόνα στον ωκεανό χωρίς να υπάρχει λόγος να τις αναλύσεις περαιτέρω. Βρίσκει ένα σαπούνι που του ταιριάζει και τέρμα. Το πολύ πολύ να δοκιμάσει ένα καινούριο όταν τελειώσει το προηγούμενο.

Ο χομπίστας πάλι ... ε ξέρουμε τι κάνει. Δοκιμάζει καινούρια σαπούνια, αναλύει τις διαφορές, στοκάρει αρκετά κτλ. Υπερβολικό; Από ένα σημείο και μετά σίγουρα. Κατακριτέο; Όχι βέβαια (εκτός αν επηρεάζει άλλες πτυχές της ζωής του, π.χ. στερείται κάτι αναγκαίο για το χόμπυ του, αλλά και πάλι δεν είναι η θέση μας να τον κρίνουμε). Δεν αποκλείω φυσικά κάποιος να είναι χομπίστας χωρίς να μπαίνει στο τριπάκι της υπερβολής - για μένα ο καλύτερος συνδυασμός και θέλω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι κινούνται σ' αυτή την κατηγορία.

Τώρα ο εν λόγω κύριος ήταν απ' τους αρκετά... πορωμένους που κάποια στιγμή για κάποιο λόγο την είδε αλλιώς. Ε μετά το σημείο αυτό είπε να το δηλώσει και δημόσια, κατακρίνοντας ουσιαστικά τις ίδιες τις επιλογές που είχε κάνει προηγουμένως. Εγώ τον βρίσκω θαραλέο που κατ' ουσία "αποκύρηξε" αυτά με τα οποία ασχολούνταν τόσο εντατικά στο παρελθόν. Είναι και μια παραίνεση για όσους πάνε να χάσουν τη χαρά του Π.Ξ. χάρην των αγορών ότι "μην παρασύρεστε, δεν πρόκειται να βρείται κάτι πολύ διαφορετικό αν δοκιμάσετε χ διαφορετικούς συνδυασμούς εξοπλισμού, κοιτάξτε να χαρείτε το ξύρισμα μ' αυτά που έχετε". Τώρα αν τα λέει λίγο υπερβολικά δε με πολυαπασχολεί, δεν ένιωσα δηλαδή ότι το βίντεο κατακρίνει όσους το ψάχνουν λίγο περισσότερο (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Σε κάθε περίπτωση είναι καλό να βλέπουμε και την άλλη άποψη.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Μηδέν άγαν.
Η κορωνίδα των αρχαίων ρητών.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Έλα που η ιστορία μεταξύ <Μηδέν και Άγαν> είναι πως ο καθένας το μετράει;η πως το τηρεί.(βολεύει αυτό); :D
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Ε καλά, πάνω από 75 σαπούνια και 30 μηχανές είναι υπερβολή.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28065 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Το ζητούμενο είναι να μην μετανιώσεις για ότι κάνεις. Δεν υπάρχει χειρότερο από αυτό.
Προσωπικά ξεκίνησα όπως όλοι μας; με ένα σαπούνι μία κρέμα μία μηχανή και ένα πινέλο.

Στην πορεία βέβαια, που δεν την φανταζόμουν στην αρχή, άρχισα να αγοράζω και να δοκιμάζω διάφορα. Το έκανα συνειδητά όμως και με γνώση.
Μιά και δεν έχω άλλα χόμπυ (εκτός από το κάπνισμα της πίπας) μπορούσα και μπορώ ακόμα να διαθέσω κάποια χρήματα.
Οτι δεν μου έκανε, το πούλησα, το χάρισα ή το πέταξα, δικό μου το λάθος και η ευθύνη. Συμβαίνουν αυτά.

Εντάξει, τώρα πλέον προσπαθώ να αγοράσω κάτι καινούργιο αλλά δεν βρίσκω τι ακριβώς. Πολλά από αυτά που έχω μου φαίνονται ίδια πλέον, αλλά το καθένα χωριστά, έχει την χάρη του.

Το rotation μου, δεν υπάρχει. είναι χαοτικό και καλά κάνει. Στους περισσότερους τομείς της ζωής μου είμαι προγραμματισμένος, έτσι λοιπόν στο ξύρισμα υπάρχει το χάος, το ανύπαρκτο rotation πλέον, κατάσταση που με ικανοποιεί. 8)
Δεν σκέφτομαι με τι θα ξυριστώ, παρά μόνο πέντε λεπτά πριν το ξύρισμα. Απλά έχω πληθώρα επιλογών και δεν αγχώνομαι.

Η συμβουλή προς νέους στο άθλημα είναι να κάνουν αγορές εφ'όσον έχουν ψαχτεί καλά πρώτα και φυσικά μπορούν να διαθέσουν τα χρήματα.
Και εάν η αγορά δεν βγει σωστή δεν χρειάζονται στενοχώρια και τύψεις. Προχωράμε μπροστά.
Nobody's perfect. ;)
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”