Μήπως έχουμε γίνει μυγιάγγιχτοι;

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Βλέπω την πορεία μου σε αυτό το χόμπι.

Στην αρχή, ένα μέτριο lathering το θεωρούσα τέλειο.
Σε σχέση βέβαια με τον αφρό που χρησιμοποιούσα ήταν.

Η τεχνική μου χάλια. Ερεθισμοί, κάποια nicks που και που, αλλά ok, σίγουρα πολύ λιγότερα από τα συστημικά.

Τα ξυρίσματά μου πολύ καλά σύμφωνα με τα μέχρι τότε δεδομένα, αλλά καμία σχέση με τα τωρινά.

Πήγα από την 34C στην Futur ενώ είχα ακόμη στο πρόσωπό μου το feeling των συστημικών ξυραφιών και είδα το φως το αληθινό.
Και αναρωτιόμουν.
Τι επιθετική ρε παιδιά; Μια χαρά είναι η μηχανή, ok, νιώθεις τη λεπίδα, αλλά αν δεν την πιέσεις δεν κόβεσαι.
Και όντως.
Το μοναδικό κόψιμο που έχω κάνει με την futur ήταν ψηλά στην ράχη της μύτης.
Όχι, δεν ξύριζα τα φρύδια μου, μου γλίστρησε και καρφώθηκε εκεί.

Και πέρασε ο καιρός.
Το άριστο lathering έγινε παιχνιδάκι
Η τεχνική μου βελτιώθηκε κατά πολύ.
Τα 4 περάσματα έγιναν από αναγκαία απλά μία απόλαυση
Ερεθισμοί και nicks μειώθηκαν κατά πολύ και γίνονται μόνο κατόπιν ταρζανιάς.
Και το αποτέλεσμα, στη χειρότερη, πολύ καλύτερο από τα πρώτα μου ξυρίσματα.
Δεν μιλάμε για το hardware και το ότι πλέον έχω καταλήξει στα top setup για μένα ενώ στην αρχή έπαιζα ακόμη και με λεπίδες που δεν με ξύριζαν...

Τι περιμένει κανείς από την όλη εξέλιξη;
Μηχανές πιο επιθετικές και με περισσότερο blade feel από την futur, να ξυρίζεσαι με κονσερβοκούτι που λέει ο λόγος

Αμ δε!
Αντί πρακτικά να μην με ενδιαφέρει η επιθετικότητα της μηχανής, αφού πλέον δεν έχω θέμα με την τεχνική, ψάχνομαι σε πιο smooth μονοπάτια.
Ή τουλάχιστον όσο πιο smooth γίνεται, χωρίς όμως να θυσιάσω την αποτελεσματικότητα.
Σε πιο adventurous mode θα πάρω τη σαβέτα βέβαια.

Τελικά μόνο σε μένα συμβαίνει αυτό;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δεν έχω καταλάβει αν κάνεις κάποια διαπίστωση , η ρωτάς Μιχάλη μου...

Υπάρχουν άνθρωποι που θα ευχαριστηθούν το ταξίδι ,ενώ άλλοι θα νιώσουν ευδαιμονία με την επιτυχή κατάληξη στο προορισμό τους.

Νομίζω πως περνάμε καλά με το χόμπι αυτό , δοκιμάζουμε σαπουνάκια και κρέμες , ματσάρουμε μυρωδιές με τα balms και τα asls , παίζουμε με πινέλα και μηχανές - αν το πράγμα δεν καταλήξει αυτοσκοπός και αρχίσουμε να κυνηγάμε την ουρά μας είναι όλα μια ομορφιά. :hellas3
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Και 'γω κάπως έτσι !
Ξεκίνησα αρκετά "αιματηρά " στο π.ξ. με R41 ως πρώτη και μοναδική μηχανή .
Δε λέω ,όταν την "έμαθα" το ευχαριστιόμουνα το ξύρισμα.
Βέβαια ,μαζί έμαθα και άλλα "κόλπα" .
Καλή προετοιμασία (αν όχι ντους ,τουλάχιστον πλύσιμο με σαπούνι γλυκερίνης ) ,
καλό αφρό με χειροποίητο σαπουνάκι με pH "στο Θεό " ,στύψη & balm μετά ,κτλ .

Όμως όταν δοκίμασα πιο ήπιες μηχανές ,έγινα λάτρης τους.
Η R41 απολύθηκε και απελάθηκε.

Θεωρώ πως μόλις η τεχνική και η προετοιμασία βελτιωθεί ,
"φεύγει το βάρος" της επιθετικότητας από τη μηχανή .
Το ξύρισμα δύναται να έχει ίση ή εφάμιλλη αποτελεσματικότητα ,με πιο ήπια και ευγενική μηχανή.
Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα προσωπικά.
Το μόνο που έμεινε ίδιο ,είναι οι λεπίδες .

Και επίσης θα συμφωνήσω με τον @Akist :
" ...αν το πράγμα δεν καταλήξει αυτοσκοπός και αρχίσουμε να κυνηγάμε την ουρά μας είναι όλα μια ομορφιά. "

Η μόνη "επιθετική " που κράτησα είναι η Fatip Original .
Και αυτή πλέον χρησιμοποιείται σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις.

Πάντως το ξύρισμα από " βαρετό " και "καταναγκαστικό " που ήταν ,όταν χρησιμοποιούσα catridge ,
εξελίχθηκε σε τελετουργία και απόλαυση με τη χρήση αμφίκοπων ξυριστικών μηχανών .
Βέβαια η εξέλιξη αυτή δεν πήρε μέρος από τη μια μέρα στην άλλη .
Και το ταξίδι ,συνεχίζεται ...
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6925 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Νομίζω ότι όταν είμαστε άπειροι, ζητάμε επιθετικές μηχανές, με μεγάλα blade gap, που θα σε ξυρίσουν ακόμα και αν δεν έχεις βρει τη σωστή γωνία.
Όσο η τεχνική βελτιώνετε, εκτιμάμε και θέλουμε πιο γλυκές μηχανές που είναι πιο φιλικές στο πρόσωπό μας.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πιο πολύ μία προσωπική διαπίστωση κάνω Άκη μου.
Διαβάζοντας πίσω από τα γράμματα, βλέπεις τα διάφορα στάδια που περνάει όχι μόνο αυτό, αλλά κάθε χόμπι.

Στην αρχή είσαι σαν πιτσιρίκι που σε έχουν αμολήσει σε μαγαζί με καραμέλες και θέλεις να τις δοκιμάσεις όλες.
Βρίσκεις μία καταπληκτική φράουλα αλλά δεν σταματάς εκεί. Θέλεις την πιο καλή φράουλα που έχει το μαγαζί, αλλά ταυτόχρονα δοκιμάζεις και άλλες γεύσεις.
Ξαφνικά δοκιμάζεις μία καραμέλα λεμόνι που σε κάνει να λοξοδρομείς και αντί για την πιο όμορφη φράουλα ψάχνεις το πιο όμορφο λεμόνι.
Την άλλη μέρα έχεις βρει 3-4 γεύσεις που σε καλύπτουν και τις απολαμβάνεις χωρίς να έχεις πλέον αυτοσκοπό να δοκιμάσεις τα πάντα, αλλά να εξελίξεις αυτές.
Και σε καμιά εβδομάδα απολαμβάνεις 1-2 γεύσεις, τις top για σένα, χωρίς καν να σε ενδιαφέρει να δοκιμάσεις άλλες, γιατί εκεί που έχεις καταλήξει, πιο πιθανές είναι οι απογοητεύσεις.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τα υπόλοιπα πιτσιρίκια έχουν καταλήξει στις ίδιες καραμέλες. Ούτε καν στη φράουλα και το λεμόνι.
Και εκεί είναι η μαγεία του κάθε χόμπι.
Μπορεί εσύ που γουστάρεις την R41 και την Icon Tech να δώσεις σωστές συμβουλές σε κάποιον που ξεκινάει τώρα και με αυτές θα σφαχτεί, ο άλλος που έχει καταλήξει στις mild μηχανές να δώσει σωστές συμβουλές σε μένα που ψάχνομαι για aggressive κλπ.
Γιατί λίγο πολύ, όλοι μας έχουμε δοκιμάσει τις ίδιες καραμέλες. :)
Και μπορεί να μην μου αρέσει η μέντα, αλλά αν θα δοκιμάσω μία θα καταλάβω αν είναι καλή και θα μπορώ να την προτείνω σε κάποιον που ψάχνει μία.

Έτσι βλέπω τον εαυτό μου να στρέφεται προς τις πιο mild μηχανές, προσπαθώντας να κρατήσει ψηλά την αποτελεσματικότητα.
Π.χ. εκπληκτική μηχανή η R41, αλλά σκέψου να ήταν και πιο mild!
Δεν το βλέπω όμως μόνο σε εμένα.
Βλέπω π.χ. αρκετούς παλιούς του forum να χρησιμοποιούν πιο mild μηχανές από τους καινούργιους.
Βλέπω τους καινούργιους να παλεύουμε με R41, Futur, Blackbird, Piccolo και οι περισσότεροι παλιοί με EJ και Merkur.

Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο η τεχνική αλλά και το ρητό "εκεί που είσαι ήμουνα και εκεί που είμαι θα έρθεις" :)
Μιχάλης
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Όμορφες διαπιστώσεις...

Πιστεύω πως μεγάλο βάρος, υπάρχει στην προσωπική άποψη, και στο γούστο.
Τρανό παράδειγμα. Λες πως καταλαβαίνεις τη λεπίδα στη futur, αλλά δε σε ενοχλεί. Εμένα με ενόχλησε απίστευτα αυτή η αίσθηση! Και δεν ξυρίζομαι και με mild μηχανές...
Λες για τέλειο Lathering. Ποιο είναι αυτό? Για σένα μπορεί να είναι το πολύ πυκνό, φουσκωτό και αγιοβασιλιάτικο, και εμένα μπορεί να είναι το τέρμα νερουλό, που πάει σερπατίνα το ξυράφι. Και για έναν Αμερικανό, μπορεί να είναι το ΤΟΣΟ πηκτό, σχεδόν άνυδρο, λες και εχει απλά αλείψει σαπούνι στο πρόσωπο, σε σημείο που αναρωτιέσαι αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί σαπουνάδα.

Σε άλλους αρέσουν τα σαπούνια με κολλώδη υφή. Μαζί τους. Καλά κάνουν. Εγώ δε τα μπορώ. Είναι καθαρά όμως θέμα γούστου.
Άλλος ορκίζεται στην 6C. Εμένα δε με ξυρίζει. Και εγώ εμπειρία έχω, και οι άλλοι. Δε κάνει κάποιος κάτι λάθος.

Σκέψου πάντως, επειδή λες πως ψάχνεις κάτι πιο mild, πως από ένα σημείο και μετά, -σίγουρα όχι σε όλα τα ξυρίσματα- γίνεται το ξύρισμα πάλι ρουτίνα.
Υπάρχουν ξυρίσματα που απλά πρέπει να γίνουν. Ε, εκεί δε θες ούτε να δώσεις προσοχή, ούτε να σου σκάσει ένα άρωμα με ένταση 101/100.
Από την άλλη, δε θες και να κάνεις 43,5 περάσματα για καλό αποτέλεσμα. Οπότε και αυτό που λες, μου ακούγεται απολύτως λογικό.

Τελικά?
Έχουμε τελικά καταντήσει μυγιάγγιχτοι?
ΣΙΓΟΥΡΑ!!!
100% !!!
Είμαστε καλομαθημένοι, και καλά κάνουμε φίλε μου Μιχάλη! :D
Και βάζω τον εαυτό μου πρώτο!

Σκέφτομαι μερικές φορές, αν κάποιος πήγαινε σε έναν Έλληνα παππού με τηλεμεταφορά, ας πούμε το 1900 και του έδινε σε μία κούπα με ένα B&M glissant μέσα, θα ξυριζόταν με αυτό, θα του έπεφτε το σαγόνι στο πάτωμα και θα νόμιζε πως είναι κάποια εξωγήινη τεχνολογία. Αν μου το δώσεις εμένα, παίζει και να στο φέρω στο κεφάλι :lmao

Έχουμε συνηθίσει αλλιώς, καλώς ή κακώς έχουμε πλέον πρακτικά άπειρες επιλογές. Οπότε γιατί να μη βρούμε ακριβώς αυτό που θέλουμε και μας κάθεται καλά? Ή γιατί να μην έχουμε να διαλέξουμε σε διάφορες επιλογές ανάλογα με το πως ξυπνήσαμε?
Τη καλησπέρα μου κύριοι!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ με το Δημήτρη @kikos7. Απλά κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με την ιδιαιτερότητα του καθενός μας. Σκληρά γένια, ευαίσθητη επιδερμίδα κλπ κλπ κλ π. Παράδειγμα στη Futur που αναφέρεσαι Μιχάλη εγώ τη θεωρώ επιθετική μεν smooth δε! Προτιμώ να ξυριστω με αυτή (έστω σε χαμηλή ρύθμιση) πάρα με την Edwin Jagger που δεν μου κάνει προφανώς όχι γιατί δεν μπορώ να ξυριστω με πιο ήπια μηχανή αλλά με βασανίζει πιθανόν λόγω της συγκεκριμένης γεωμετρίας που έχει και δεν μου πάει. Ενώ η 34c, και η Lord L6, που είναι στα ίδια επίπεδα επιθετικότητας με τη Jagger μου δίνουν άριστα ξυρίσματα! Από κει και πέρα όλα είναι θέμα χόμπι πιστεύω. Μας αρέσει να πειραματιζομαστε με μηχανές, λεπίδες κλπ κλπ κλπ. Αλλιώς θα αραζα στη 34c που ήταν η 2η μηχανή μου και θα τελείωνε εκεί. Η μήπως να σταματούσα στη Parker Variant??? Και για το καλοκαίρι να μην έχω μια φθηνή μη την χάσω σε κανένα ξενοδοχείο? Και αν έχω γενιά 4 ημερών? Να μην έχω μια άλλη??? Και πάει λέγοντας γιατί είμαστε άρρωστοι χομπίστες ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΈΣΕΙ!!!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Φυσικά, το "τέλειο" lathering, ακόμη και για μένα, εξαρτάται με τι θα ξυριστώ. Πόσο μάλλον για κάποιον άλλον.
Αν οπλίσω την Futur θέλω κάτι σε πηχτό, προστατευτικό, αν πιάσω τη σαβέτα, κάτι που να γλιστράει περισσότερο.
Εξαρτάται δηλαδή εκτός από το γούστο και από το εργαλείο που θα χρησιμοποιήσεις.
Στην αρχή γινόμουν σαν τον Άη Βασίλη, το έβλεπα στον καθρέφτη και πανηγύριζα. WOW τι αφρό έκανα ο κερατάς, χάνεται το ξυράφι μέσα του!
Μετά, όταν το είδα πιο ψύχραιμα, ότι πρακτικά παίζει ρόλο μόνο το 1 χιλιοστό αφρού που βρίσκεται ανάμεσα στο μάγουλο και τη λεπίδα σου άρχισα να καταλαβαίνω τι είναι το καλό, το σωστό lathering.

Και ναι, επειδή έχω πάει σε θείο σαπούνια για δώρο, έχω δει την έκφραση που λες, αυτή την "Πω πω τι είναι αυτό το πράγμα!"
Βέβαια του έχω πάει Dr. Harris και αυτή τη φορά του έχω έτοιμο ένα Tabac. :D


Άκη, από τη στιγμή που έχει γίνει χόμπι (γιατί αν δεν ήταν δεν θα ήμασταν εδώ μέσα να μιλάμε), ξεφεύγει από το "ξυρίζομαι", όπως όλα τα χόμπι.
Γινόμαστε οι "βλαμμένοι" της παρέας που έχουμε πάρει τη ζωή μας λάθος (κατ' αυτούς).
Οι περισσότεροι, όπως και εγώ φυσικά πριν ασχοληθώ, αν τους πεις ότι χαλάς πάνω από πέντε λεπτά για το ξύρισμα και γουστάρεις θα σε κοιτάζουν σαν εξωγήινο.
Πόσο μάλλον να δουν πολλές μηχανές, πινέλα, σαπούνια και ότι άλλο μαζεύουμε στα συρτάρια και τα ντουλάπια μας.
Και τι να τους πεις, ότι το κάνεις για οικονομία, όταν εγώ περιμένω 2 σαπούνια από Maggards, σκέφτομαι να πάρω ένα Abbate από εδώ μέχρι να έρθουν και ακόμη έχω καμιά 40αριά δείγματα στην άκρη που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη;
Και πιάνω τον εαυτό μου να λέω "πάλι καλά που έγινε out of stock η Blackbird στον Maggards γιατί θα την είχα χώσει στο καλάθι και αυτήν"; :D

Ε ναι, είμαστε άρρωστοι χομπίστες και μας αρέσει, άσχετα με το μονοπάτι που έχει πάρει ο καθένας.
Ίσως να γινόμαστε "μυγιάγγιχτοι" επειδή απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε και δεν το προσπερνάμε σαν μία ακόμη υποχρέωση.
Άλλος καταλήγει σε συγκεκριμένου είδους μηχανή, άλλος δεν θέλει να βλέπει μπροστά του κάποια σαπούνια (που αν το λέγαμε στον παππού μας που ξυριζόταν με πράσινο σαπούνι θα μας πετούσε στο υπόγειο με ψωμί και νερό για τιμωρία), άλλος θέλει 26άρι fan shape High Mountain ασβό σεταρισμένο στα 48.5 χιλιοστά...

Ε, δεν το λες και τόσο "παραδοσιακό ξύρισμα" αυτό. :P
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Μπράβο τέκνα μου :romance-grouphug: Τί ωραία και σωστά σχόλια!

Όσον με αφορά, αφού ξόδεψα λεφτά στα ξυριστικά με τα οποία θα μπορούσα να αγοράσω μια γκαρσονιέρα για να τα στεγάσω, τελικά την μεγαλύτερη απόλαυση και την τέλεια αίσθηση στο δέρμα την παίρνω με την DE89 (του φόρουμ εννοείται, καμιά άλλη δεν ξυρίζει τόσο καλά).
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Σωστα ολ ' αυτα που λετε αλλα εγω ψαχνομουν και προ Π.Ξ. , αλλαζα τζελ και αφρους συνεχεια, Asl και φυσικα κολωνιες, οπότε Γιατρε μου? Ειμαι καλα? :think: :mrgreen:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”